bugün

günahların çoğu zenginlikle bağlantılıdır. fakir insan ister istemez çoğu günahtan müstağni - uzak kalır.
görsel
din fakirler içindir.
yakup deniz
(bkz: gods of egypt) filminde tüm çıplaklığıyla işlenmişti bu konu. Yanlış hatırlamıyorsam, kadın köle mahşerde, bir tarafında kuş tüyü olan terazinin önünde, tanrıların huzuruna çıkıyor ve bize ne sunacaksın diye soruluyor. Kadın parmağındaki değersiz bir yüzüğü çıkarıp terazinin diğer kefesine koyuyor ve kuş tüyü bu yüzükten ağır geldiği için sınavı kaybediyor. Diğer varlıklı olan adamsa terazinin diğer tarafını altın ve mücevherle dolduruyor ve ölümsüz olmaya hak kazanıyor.

Diyeceğim odur ki, bu dünya bir imtihan yeri değildir. Eğer öyle bile olsa, dünyada kullarına acı çektirmekten haz duyan Sadist bir tanrının, ahirette pek de adaletli davranacağını tahmin etmiyorum açıkçası..

Üzücü olan ise hâlâ bu tür hikayelere inanan saf insanların olmasıdır..
yani zengin kendini ateşe atıyor fakirler için. onlar da cennete bi girip çıksınlar bari.
offf sikişe bah bee!!!
(bkz: çok fena sikiş döndüğü düşünülen yerler)
Fakirleri avutmak için sermaye sahiplerinin söylediği yalanlar. Çünkü fakirler bununla avunmazsa isyan ederler.
Ne alaka, fakir olup her pisliği yapan yok mu? Allah’la kul arasında biz bilemeyiz.
tabii lan manyak mısın...

şöyle düşün...

bağlar bahçeler köşkler... huri kısmına girmiyorum...

ön peşinatı burada yatırıyorsun... farz et ki maaşından kesiyor allah.
iyilik ve salaklık arasında ince bir çizgi vardır. Çoğu hangi tarafta olduğunu bilmez.
anlamadım ben. fakir olunca otomatik olarak cennete mi atanıyormuşsun.
gariban avuntusu gibi bir durumdur. şükür ve tövbe kelimeleri çok tehlikeli kelimelerdir. birisi bulunduğu yerde durup daha iyisini istememeyi öğütler, diğeri ise ne hata yaparsa yapsın bağışlanabileceğini düşündürür. rriskli hareketler bunlar.
fakir insan hirsli olur. gittigi yerden eger oyle bir yer olsaydi mutlaka "dayan gardas burada iyi olacan." diye bir mesaj isaret yollardi.

yok oyle bir yer.
ooooldu !..
sen sikinle ceviz kır, biz de açlıktan perişan olalım.
Ben anlamıyorum. Nihat hatipoğlu örneği var. Adam hem çok kazanıp, çok rahat yaşıyor hem de Cennet'e gider muhtemelen. Yani insanlar o gözle görüyor onu. Bu haksızlık değil mi? Çok görüyorum böyle insan. Zenginler, sürekli ibadet ediyorlar, iyiler...
Babamın zamanın birinde söylediği sözü haklı çıkaran cümle. Bütün şeytanlar hocalardan çıkar demişti.
fakire şükretmesini öğreteceksin ki zenginin düzeni bozulmasın.
şükretme, isyan et!...
hangi din bu?
herhalde bu dinin tanrısı emrinde binlerce işçi çalıştıran ve işçinin alın terinin el emeğinin karşılığını vermeyen patron olmalı.
bu dinin peygamberi de patronla bir olup işçisini satan sendika başkanı olmalı.

neyse ki benim dinim islam böyle bir din değil.
kimsenin dinine karışacak değilim, çünkü ben insanı yaratan allah değilim.
(bkz: din kitlelerin afyonudur)
Aynen öyle biz zenginler nasıl bir şey alacakken indirime girmesini bekliyoruz sizde bekleyin sabredin.
Öncelikle "sabrın" ne olduğuna bakalım. Sabır olumsuzluklar karşısında, yılmadan çalışmak ve gayret göstermek demektir. Bizim anladigimiz sabır ise, haksızlıklar karşısında eylemsiz beklemek demek. Dogru anlam ilki, ikincisi kadercilik oluyor. Bir örnek daha vermek gerekirse, sabırla ve sebatla çalışmak, gayret göstermek bizden takdir allah'tan. Ayrıca seni fakir bırakıp, hakkını yiyenler için de "zulmün ve haksizligin karşısında susan dilsiz şeytandır" demiş din. Yani kaderci olmayacaksin, sabırla calisacaksin ve haksizligin karşısında susmayacak, hakkını arayacaksın.
Ulan fakir olup sabretsek cennete gidiyoruZ
Zengin olsak bu dünya da cenneti yaşıyoruz.
Biz orta sınıf ne bu dünya da ne ahirette kazanabiliyoruz.
Doğalgaz faturasını ödeyebilmek çocukların eğitimini iyi vermek için yaşayıp gidiyoruz.
mesele şu ; Sen parayı buldun kayınçon senden biraz borç istedi adama diyorsun ki kardeşim para coğ kütü birşey keşke fakir olsam diyorsun sonra mercedesine atlayıp gidiyorsun ve nasıl kandırdım kerizi ama deyip gülüyorsun.
Orta çağ'daki Hristiyan din adamlarının yaptığı 'cennete bilet' satışını akla getirmiştir.

Dini epeyce kullandılar. Sonra reform devrimi ile suspus oldular.

Darısı başımıza..
tamam işte siz de başkaları gibi çalmayın fakir kalın, hırsızlık yapmazsanız cennete gidersiniz diyor. biliyorsunuz "fakir çalmayı beceremediği için fakirdir" buyurmuştu bir devlet büyüğümüz. hırsız olmaktansa fakir kalmak daha erdemlidir.