bugün

cübbeli ahmet hoca öyle diyor. bu yüzden bu dünyada sabretmeliyiz. huriler de var, fakirler öbür dünyada kral.

ooh, müslüman olayım hemen...

https://youtu.be/pXmcwLe_KIw
bir de orada fakiri çalıştırıyorlarmış .mesela !..
Fakirler hadi iyisiniz mk hshsh...
Zirvalardan seçmeler. Neden böyle zirvalar uyduruldugunu hepimiz biliyoruz. nedenini açıklamaya gerek yok.
Uydur uydur söyle.

Ne güzel meslek.

(bkz: Cübbeli Ahmet hoca)
adam haklı. ahanda bu da ispatı.

https://youtu.be/e1xkSzWMbG0?t=46
bu kinayeli hadismiş. sorularla islamiyet öyle diyor.
Diğer dünyada kralsın Bee oğlum.
akılsız fakirlerin avuntularından biridir. din tüccarları paraları kırarken bu fakirlere şükredin diyip dururlar. ejder meyveli smoothieleri rüyalarında bile göremezler. altın varakları altın klozet sanabilirler.

aynen yavrum şükret. bu dünyada sınavdasın. asla göremediğin, kanıtlanamayan cennette hurilerle gününü gün edeceksin. ey zenginler! vurun kırbacı bu eşeklerin sırtına, bu fakirler ancak bundan anlar...
pekiii sayin hocaaammm, benim bir sorum olacaktııııı..

soru: günahı olmayan zenginler 500 sene nerede bekliyor hocaaaamm???
ahmaklara akşam yemlemesi.
Bazı yüzsüz zenginle ile iktidar partisi ve yandaşlarının cahil halkı sömürmek için uydurdukları cümle. Din ve hayal satıcıları.
Kuranı bikaç kez okudum böyle ifade geçmiyor şüphesiz.. Neresinden uyduruyor acep hadislerde geçiyosa yada züğürt tesellisi nedeniyle bi fakir uydurmuşsa bilemem.. Kuran okumayan Çoğu ateist cübbeli gibi tipitiplerin bu tür zırvalarını Kuran'da yazıyor sanıyor oysa yok böyle şey.. Herifler kendilerini tanrı yerine koyup din uyduruyor aq.. Diyelim tanrı bunu söylemiş olsun.. Cübbeli gibi din sayesinde Paraya para demeyen hacı hoca takımı tüm malvarlığını başkalarına dağıtsın ve önceden cennete girsin aq.. Haa yok bi taraflarından uydurdukları için niye böyle bi salaklık yapsınlar dimi.. Fakat keriz çok nasılsa yiyen çıkar..
"Seni cennet vaadiyle kandırıp fakirliğe mahkum edenlerin hayatlarına bir bak,
bu dünyada cenneti yaşadıklarını göreceksin!"
bunu uyduranlara sormazlar mı ?

ulan amna koduğumun sahtekarı, o halde sen niye 500 sene beklemeyi göze alıyorsun ?
Zengin malının hesabını verecek. Ondan gecikmeli gidebilir.
bunu duyup sevinen binlerce fakir mal vardır...
2 yazar hariç güzide yorumcuların tümü atesit.
derde bak a.k. swh
Eh iyi bana uyar... 3-5 sene bekleriim en fazla.
bunu diyen kimse onun allah'ı çalışanın hakkını vermeyen, işçinin alın terini çalan patron gibi olmalı.
zenginlik soyut bir tanım, tıpkı fakirlik gibi... birileri aylık 40 bin lira alır fakirim der, birileri 10 bin lira alır zenginim der. neyse, beni onun bunun şunun allah'ı ilgilendirmiyor.

başkalarının allah'ı ve yolladığı din benim için anlamsız olduğu için eleştirme hakkım yok. beni ilgilendiren benim allah'ım.
benim allah'ım adaletli olmayı emrediyor. çalışanın hakkını vermek, tartı da adaletli olmak (ticaret de dürüst olmak) elindekini paylaşmak, ihtiyaç sahiplerine fazlasını vermek, hak yememeyi emrediyor. zaten böyle davranan insanların olduğu toplumlarda zenginlik fakirlik kavramı ortadan kalkar.

bir ülke toplumda zenginlik fakirlik kavramının/durumunun çıkış kaynağı sömürü haksızlık ve adaletsizliktir. bir ülke ibadethanelerle/tapınaklarla dolu olsa, 24 saat orada insanlar ibadet etse, 24 saat boyunca çanlar davullar ezanlar borularla insanlar tapınaklara ibadethanelere çağrılsa, insanların her konuşmasında allah tanrı rab vb diye yaratıcıyı ansa...
insanlar fakir olsa, insan gibi temiz sağlıklı yeterli beslenemiyor karnını doyuramıyorsa, yıllarca çalışıp aldığı parayla fakirliğin sembolü olan "zeytin peynir soğan ekmek yerim" sözünde ki gıdaları alırken zorlanıyorsa ve adaletsizlik içinde yaşayıp birileri hep zenginleşirken kendini daha fakir buluyorsa orada yaratıcının değil de şeytanın hükmü geçerli demektir.

kimin allah'ı kimin cenneti ve cehennemine girişini nasıl düzenlemiş bilmem ama benim allah'ım cennet ve cehenneme cebinde ki paraya göre giriş izni vermez.

benim allah'ımın cehennemi lions veya rotary club değildir. benim allah'ımın cenneti düşkünler cemiyeti, darülaceze, evsizlere hizmet veren aş evi değildir. benim allah'ımın katında fakirlik yoksulluk utanılacak şeydir, duruma göre cehennemlik bile olabilirsiniz.
neden mi?
benim allah'ım bana en büyük nimet olarak ne peygamber yolladı, ne kitap yolladı, ne de yüreğime iman verdi. bana en büyük nimet olarak can verdi, akıl verdi, sağlık verdi, güç verdi.
ben bu en büyük nimet olan aklı inkar ederek veya aklımı başkalarına kiraya vererek rızkıma işime kazancıma sahip çıkmasam, geleceğimi kazancımı allah'ın nimetlerini kazanmak ve kazandığımı korumak için çabalamasam, ne canımı, ne yaşamımı, ne hakkımı, ne hukukumu, ne sağlığımı korumasam, alın terimin emeğimin karşılığını almak için çabalamasam allah beni cennete mi koyacak?

bir baba 15 yaşında çocuğuna 100 lira verse bakkala git ekmek al derse, çocuk bir ekmeğe 10 lira verip karşılığında 90 lira getirmese ve ekmek 100 liraymış dese baba "aferim oğlum" mu diyecek? bir baba liseye giden oğluna 100 lira tek banknot harçlık verse ve akşam çocuk "baba sen bana 1 adet kağıt para verdin, ben 4 tane kağıt para yaptım" diye 4 adet 5 lirayı gösterse eğer çocuk beyin özürlü değilse aferim mi diyecek baba?

üstelik rızkını kısmetini emeğini alın terini hakkını almayan/alamayan, bunun için çabalamayan, kendisine ve başkalarına yapılan haksızlığa emek hırsızlığına, hukuksuzluğa karşı durmayan, dilsiz şeytan gibi susan, bu haksızlığı kabullenen, ne kendisi ne başkasını umursamayan, bunun için karnını bile doyurmakta zorlanan insanları benim allah'ım cennete değil cehenneme koyar.

sahi ya, benim allah'ımın cennet bileti biraz zahmetli...
düşünüyorum da onların allah'ına mı inansam? ne güzel yan gel yat uğraşma mücadele etme fakirim diye cennete gir.
Şunları görünce hindistan aklıma geliyor. Fakirlerin ölüm sonrası her şeyin onlar için süper olacağı fikri ile kast sistemi iyi işliyor. Kimse sorgulamıyor "neden fakirlik içindeyim, diğerleri neden ayrıcalıklı ve zenginler".
Bir grubu kandırmanın en kolay yolu...
Siz bu din tüccarlarina bakmayın onlar cenneti bu dünyada yaşıyor.
sömürün dini sömürün dibini ekmekle sıyırın aw! din olmasa ne yapacaktınız acaba dedirten palavra öbeği.
Her zaman AKP'ye dua edelim. Bizi 500 sene erken cennete sokacaklar.
Bu hadisi şerifte muhtelif rivayetleriyle (birinde 40 diğerinde 500 sene) zaman mufhumunu (kavramını) belirtirken asıl maksat zenginlerin mal hesabını vermekte geçirdikleri süreye işaret olabilir. Ama bu hesabını verdikten sonra cennette fakirlerden daha yüksek derecelere çıkamayacakları anlamını taşımaz. Yani zengin çalışıp helal kazandıysa, tasaddukunu (sadakasını) fitresini zekatını hayır hasenatını, ezcümle, tüm mali yükümlülüklerini buna devletine ödediği vergiler de dahil, zamanında ve eksiksiz yerine getirdiyse, hesap verirken mecburen gecikse bile cennette fakirlerden daha üst dercelere çıkabilir. Hele ki namazını orucunu kuranını (kıraat, Kur'an okumak) zikrini (tesbihatını) kişisel ibadetlerini tastamam yaptıysa cennette fakirleri geçer. Tabi yapabilirse. Elbetteki bunun yanında kul hakkı devlet malı ve haram yemeyecek. Gasp hırsızlık vurgun talan yalan dolan üç kağıt hile hurda kumpas yağma rüşvet ihaleye fesat v.s. bunları yapmayacak. Hiç kimseye Zulüm etmeyecek. Kan dökmeyecek. Ana babaya asi gelmeyecek. Zina yapmayacak. Kumar oynamayacak. içki içmeyecek. Faiz yemeyecek. Kamu düzenini bozan terör anarşi devlete ihanet vesair fitne ve eylemlerden uzak duracak. Yalan söylemeyecek. Kibir yapmayacak. Gıybet dedikodu iftira etmeyecek laf taşımayacak. Küfür hakaret buğuz (düşmanlık) etmeyecek. Ayrıca Allah tembellik edenleri sevmez. islamda çalışmak vardır. Fakirlik ve zenginlik nasip meselesiyse, sen de nasibini ara takip et o zaman. Niye birilerinin dikte etmesine kanıyorsun ki? Yeterli gerekli ve doğru şekilde çalışırsan kimseye muhtaç olmazsın en azından. Yoksa niye zenginlerin hayatına bakıp herkes aynı seviyede olacak / olmalı zannıyla anarşist fikirlere eylemlere ve odaklara maşa oluyorsun ki? Salak mısın sen? Aklın nerede? Allah herkesi sınıf sınıf yarattı. Kimsenin kudreti bunu değiştirmeye yetmez. Cenabı hakkın keyfiyetinden sual olunmaz. Böyle yarattı Allah düzeni. El aziz olan Rabb dilediğini yapar. Hiç kimse cenabı hakkı mağlup edemez...

Ve Allah adildir. Aynı şeyler fakirler içinde geçerlidir. Bu noktada cenabı hak ölçüyü belirlerken kişinin her ameline bakar. Her günahını hesaba katar. Mevzuyu global ele alır. Halbuki bu başlıkta siz konuyu tek bir pencereden ele alıyor hata ediyorsunuz. Konu o kadar basit değil. Yoksa "Allah sizin mallarınıza ve suretlerinize (dış görünüş, makam mevki rütbe, kimlik, etiket, titr, fiziki özellikler) bakmaz. Siretlerinize (kişilik karekter huy ahlak amel ihlas muhabbet temizlik doğruluk takva/Allah korkusu) ve kalplerinize bakar. " ve yine "doğru tüccar şehitler sıddıklar ve peygamberlerle beraberdir" yine aynı minvalde "doğru tüccar allahın sevgilisidir" hadisi şeriflerini es geçmiş olursunuz ki bu yanlış değerlendirmelere neden olur. Öyle fakirler vardır, her gün fakirliğine küfreder allaha isyan eder, ona buna dert yanar -halinden razı gelmez- hep şikayet hep buhran hep bunalım hep bir memnuniyetsizlik hali içindedir. Elinin erdiği gücünün yettiği fırsatını bulduğu Her nevi günahı işler, ondan sonrada cenneti umar. Oldu gözlerim doldu. Suyundan da koy, eti tanesi bol olsun. Babanın bir uyanık evladı sensin demi. Ne emirlere ne yasaklara sabretmez. Zenginler için de aynı. Farklı değil ki. O da ilaveten mali olarak sorumlu. Gereğini yerine getirmekle mükellef üstelik. Onun işi daha zor. Etrafında yiyiciler var dalkavuklar var şeytanlar var iki ayaklı şeytanlar var hevayı heves denilen arzular var, tüm ihtişamıyle arzı endam eden dünya var. Kapılmaması çok zor. Sıkı bir maddi ve manevi terbiyeye tabi olması gerekir ki kapılmasın. Nefsi var. Dayanamaz. Yutuverirler. Harama dalması an meselesidir.

Öte yandan sen tembellik yap, sabah ezanında kalkma, horul horul uyu, çalışma, iktisatlı davranma, ameleyken bey gibi yaşamaya çalış ondan sonra da suçu islamın üzerine at. Devletin üzerine at. iktidara at. zenginleri suçla. Kaderi suçla, çarşı herşeye karşı. Yok ya, var mı öyle yağma? Okuma, çalışma, dalga geç, işini adam gibi yapma, gayret etme, mücadele etme, kendini haklı gör, etrafı suçla, ondan sonrada hayattan iyilik güzellik doğruluk bekle. Bekle bekle alırsın 3 ün 1 ini. Kardeş, ayık ol uyuma, hayata ne verirsen onu alırsın. Harama el uzatma. Pis işlere bulaşma. Yardım bekliyorsan Allah'tan, sen de gücün nispetince halka yardım et. Çakallık yapma, aslan gibi ol. Kartal gibi yaşa. Kimseye tenezzül etme. işine gücüne eşine aşına bak. Boyundan büyük meselelere burnunu sokma, haddini bil, sus, bilmediğin şeyler hakkında konuşma. Ya Allah için konuş, ya da sus.

Ha, öte yandan bu meseleleri kullanarak siyasi ikbal peşinde koşanlar olur mu? Olur. Ama bu onların sorumluluğunu kaldırmaz. Elbet hesabını verirler. Hem dünyada hem ahirette. Zengini zengin, fakiri fakir eden, sosyal adaleti sağlamak için hiçbir şey yapmayan ve gelir uçurumunu oluşturan etkenlerle esas ve etkili şekilde mücadele etmeyen, sadece kasasını kesesini küpünü dolduran siyasetçiler partiler de sorumlu mudur? Evet sorumludur. Güçleri nispetince. Bir ülkede sadece fakirler kemer sıkıyorsa, elit zümreleri memnun edici icraatlar uygulanıyorsa, giyim barınma yeme içme asayiş gibi en önemli zaruri geçimlik konularda halk zorlanıyor ve üstelik çare bulamıyorsa, ülkede suçlulara çifte muamele yapılıyorsa, nufüz sahipleri gücünü kullanıp kanunları lehine işletip gerisi ceza çekiyorsa, liyakatsizlik adam kayırma torpil rant rüşvet had safhadaysa o ülkede çanlar çalıyor demektir. Adaletin ve merhametin olmadığı bir ülke her ne kadar Hukuktan demokrasiden ve özgürlüklerden dem vursun ve bahsetsin isterse, akıbetine doğru gider. O da hiç hayırlı neticeler vermez. Yine de Allah sonumuzu hayır getirsin diyelim. inşallah akıllanırız. Belki..