bugün

Sosyal medyada yavaş yavaş üzerine gelinmeye başlanan sağlık bakanı.
ilk başlarda tüm Türkiye çok sevmişti onu.
Dik dur eğilme bu halk seninle...
milletle taşsak geçen bir başka akpli bakan . akp nin allah birdir dediğine inanırım.
kendisi akebenin bakanı ve insanlar "bize yalan söylemiş" diye şaşırıyor.

eminim akebeli bakanlarda size şaşırıyor "lan hala bize inananlar var, bu kadar da saf olunmaz yahu" diyerek.
Bilim kuruluyla beraber istifa etmeli ve tüm dünyanın artık anladığı covid19 yalanı ülkemizde de son bulmalı, hayat maskesiz bir biçimde normale dönmelidir.
Resmen adam mahfoldu. Halen de orta da bir şey yok. Hastalık çok yükselişte şuan da.
Hiçbir güvenilirliği kalmayan bakan.
istifa da bir hizmettir.
Klasik AKP li ne eksik ne fazla..
Virüs döneminin başlarında kendi adına pr çalışması yaptırdığına emin olduğum,şimdilerde ise kimsenin güvenmediği sağlık bakanı. Şöyle anlatayım; ilk 5 ay boyunca tüm sosyal medya hesapları bu adamı öven paylasımlar yaptılar hem de aynı dakikada aynı saniyede. Haftada 1 2 kez aynı şekilde milletin gazını aldılar. Bakanımız şöyle böyle uykusuz kalıyor canını ortaya koyuyor arkasındayız vsvs. Sonra birden bunlar kesildi. Ne gariptir ki sonradan halk hem yanlış sonuçlara hem de yapılan bu reklamlara bakıp uyandı. Yanılmak istemiştim ilk defa ben de ne güzel iş yapıyor çalmadan çırpmadan dürüst ilkeli bi adam diye ama yine hayalkırıklıgına uğradık.
Pişkin.
Sonuçta bir akgezen ne bekliyorsunuz?
2 Ekim 2020 saat 13:04 itibariyle hala istifa etmemiş kişi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.” açıklamasını düşününce...

Akciğer kanseri olan hastaya "sen rahat nefes alabiliyorsun, seni kanser sayamayız" demek...

dışkılama idrar sorunu olmayan ileri evrede rahim Ağzı kanseri olan hastaya "sen rahatça işeyip sıçıyorsun, seni rahim ağzı kanserli hasta sayamayız" demek...

50 yaş üzerinde kadının kemik yoğunluk ölçümünde çıkan osteoporoz (kemik erimesi) sonucuna bakıp "Ağrı ve kırıklardan dolayı hareketsizleşme gibi şikayetlerin yok. Seni kemik erimesi olan hasta olarak göremeyiz" demek...

AIDS virüsü taşıyan ama kilo kaybı yaşamayan, vücudunda leke yaralar çıkmayan, unutkanlık sık sık ateşlenme terleme olmayan, unutkanlık ishal gibi belirtiler ortaya koymayan kişiye seni AIDS hastası olarak kabul edemeyiz diyebiliriz.
istediğin gibi öpüşemez sevişemez evlenemez, Kan ilik organ trombosit (donörlük yapamaz) açısından sağlık bakanlığı veri tabanına bu kişiyi hasta olarak kayıt edemeyiz demektir.

Durumu her zeka eğitim seviyesinde insanın anlaması için böyle basitleştirerek örnekledim.

Bu yaklaşımı manteliteyi bırakın sağlık bakanı veya doktor olan birinden görmeyi-duymayı, ilkokulda "büyüyünce ben doktor olacağım" diyen çocuktan bile duyamazsınız.

Konuyu hukuki açıdan ele alırsak çok felâket bir durumdur.
Bir ara değinirim.
Süreci iyi yöneten akp bakanı. Her gün twit ayıp bu kadar insanla.. Devamını siz biliyorsunuz işte.
Ha bir de çok ponçik.
Bugün de istifa etmeyen ulusal (!) çıkarcı.
Çok iyi yönetiyor süreci, tebrik ediyorum. Kemalik biri olsaydı heykel filan dikerdi, neyseki yok. Evet.
Sürecin başındaki sempatisini yaptığı açıklamalarla kaybetmiştir.
Sağlığı ticaret gören sağlık bakanı.

Ak parti çatısı altında toplanan kimseye itibar etmediğim gibi kendisine de itibarım yoktu. Garip bir güvenilmezlikleri var bu grubun.

Allah affetsin kendini bu kadar yalan ve dolana.
Hasta sayısı vaka sayısı meselesine dair

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını dikkatle dinledim.

Bakan Fahrettin Koca...

Semptom göstermeyenlerin hasta sayılmayacağını, bu nedenle 28 Temmuz’dan beri günlük veri tablosunda yer almadıklarını söylüyor.

*

Semptom göstermeyenleri “hasta” saymamak mümkün.

Çünkü semptom göstermeyenler hem sağlık sistemimize yük olmuyorlar, hem de gerçekten “hasta” özelliği taşımıyorlar.

Sorun şurada:

Semptom göstermeyenler, yani hasta sayılmayanlar, hastalığı bulaştırıyorlar. Bulaştırma özellikleri söz konusu...

Verilerde yer almalarının, sayılarının bilinmesinin bu açıdan önemi var.

*

Günlük veri tablosunda “semptomlu hasta” bölümü olsun.

Hatta bu veriye özel önem de verilsin.

Ama aynı tabloda “semptomsuz vaka” bölümü de olsun.

Böyle bir yaklaşım, tüm tartışmaları bitirir diye düşünüyorum.

*

Türkiye’de sağlık sisteminin gücü, salgını karşılamaya fazlasıyla yetmişken... Ta en baştan beri güvenilir veriler söz konusuyken... Filyasyon uygulamasıyla son günlerdeki artış kontrol altına alınmışken...

Semptom göstermeyen vakaların sayısal verisinin ortaya konmaması, Türkiye’nin salgına karşı sergilediği başarısını gölgeleyebilir. (Ahmet hakan/hürriyet)

https://www.hurriyet.com....-meselesine-dair-41625844

görsel
Bizler için günlerce uykusuz kalan sağlık bakanımız.
Belki ona destek verirsek her şey daha güzel olabilir.
önemli olan semptom göstermemek ya da göstermek değil, yapılan şey insanların güvenini kaybetmek.
halk size ne kadar çok güvenirse o kadar iş birligi yapar, kendilerine önerdiklerinizi uygular.
ama güvenlerini kaybedince "maske takın" demeniz, "aranıza mesafe koyun" demeniz onlara bir şey ifade etmez.
bu adama güven insanları bir arada tutuyordu, o güven gitti.
30 bin olan vaka sayısını 1500 olarak lanse eden ve bunu iki ay sonra ifşa olunca açıklayan, halkı yanlış yönlendiren , istifa etmesi gerekirken koltukta oturmaya devam eden doktor?!

Doktorluk şöyle başlar ; primum non nocere.
Bu adamı vaka bilgisini farklı verdiği için suçlayanlara sesleniyorum devlet tarihin hiçbir döneminde şeffaf olmayacak her zaman senin bilmen gerekeni söyleyecek ve bu böyle olmak zorunda. Kör yandaşlardan da sizin bu saçma karşıtlığınızdan da yıldım artık vaka sayısını fazla söyleseydi sokakta gaz maskesiyle mi dolaşacaktınız ruh hastaları.

Edit: medeni dünyada yönetici halka yalan söylemezmiş... içinizde abd senatosunda görev almış birileri mi var acaba hala medyada gördüklerinizle hareket ediyorsunuz. Irakta kimyasal silah var yalanını tüm dünyaya yutturup ırakı işgal eden yöneticiler söylediklerinin yalan olduğunu söyledi mi bu zamana kadar veya çinde vaka sayılarının bittiği yalanı veya iranın abd yi bombalaması yalanı...
Medeni dünya ile farkımız.
Medeni dünya da hiçbir yönetici halkına yalan söylemez.
Söyler ve yakalanırsa istifa eder.
Bizim ülke de medeni onurlu namuslu adil insan olmadığından
Sağcısının ayrı solcusunun ayrı götü başı oynadığından
ideal yönetici tipi fahrettin koca'dır.
Covid ciddi ciddi umrumda değil.
Hızla yayılan bir gripten öte bir hastalık değil gözümde.
Bazı tatlı su solcuları gibi canım değerli de değil.
Fakat maalesef ki ülkeye göre fazla medeniyim.
Köylü ve kasabalı siyasetinden köylü kasabalının riyakar vatanseverliğinden bıktım usandım bezdim.
Mansur başkan söyleyince vefat rakamları ikiye katlıyor.
Chp fox haber belge koyunca hasta başka virüs pozitif başka açıklamaları yapıyor bakanımız.
Bu bakanın güvenilecek yanı beğenilecek yanı ne cemaati Müslimin.
Aktroll tayfayı anlarım.
Para ve menfaat.
Peki bizim ak partiyi beğenmek için yer arayan sonrada muhalifçilik oynayan arkadaşlara ne oluyor.
Sabah akşam bu bakan iyi dediniz.
Sonuç bu.
Bir de meb bakanı var. O'na da bayılıyorsunuz.
Tüm dünya okulları açtı.
Bizde durum kepazelik ama gık diyen yok.
Sahi ya siz hangi ülkenin muhalifisiniz.
Neyse yazdıkça kızıyorum. Uzatmaya gerek yok.
Bu ülkenin bu riyakar halkına bu bakan. Lüx.
Tebrikler bakanım.
Kendisinden her vakanın hasta olmadığını öğrendik.
T: türkiye cumhuriyeti sağlık bakanı.
halkı hasta edip kendi hastanelerinde paranın dibine vurmadıysa bişey bilmiyorum.