bugün

en kallavisi edirne de bulunan, korkunç bir tecrithane olan, buna rağmen yurdumda pek çok hususta olduğu gibi, orda kayırılanların mutlaka, her daim olduğu, düşünce suçlulurı için zindan, nuriş için beş yıldızlı otel niteliği taşıyan, gardiyanlarının garson, komi, garsiyoner görevlisi şeklinde işlev gördüğü, varlığına inanmakta güçlük cekip, rüya mı görüyorum dediğim ceza evi tipi!
edirne f tipi ölüm oruçları da berbat oluyor! iç parçalayıcı!
suc isleyen insanlarin,sivil hayatinda yasamaya aliskin oldugu,her seyi bulabildigi kogus sistemindeki rahatligini ortadan kaldiran,isledigi suc'un karsiligi oldugunun farkina vardigi,istedigi gibi kemiklesemedigi,toplumsal infiale neden olmasi icin hakkinda surekli dezenformatik calismalar yapilan,turkiye'den baska gelismis tabir edilen ulkelerde de bulunan,F tipinde insa edilmis hapishane binalari.
ha burada suc'un tanimlanmasi gerekir.dusunce suc degildir.ama bir bebege yapilan saldiri suc'tur...
Iceride kayirilan insanlar oldugunu gormek yurek parcalayicidir.tum suclulara ayni muamele yapilmali.ama ne yaparsin... burasi sark kosesi.ortada lamba sisesi...
(bkz: f tipi dünya)
(bkz: barikat)
teröristlerin eksik olmadığı ve çoğunluk olduğu ülkemizde olması gereken bir ceza evi türüdür yoksa diğerleri teröristler için eğitim yuvası oluyor.
Şöyle düşünelim:

Diyelim ki şu an yıllardan 1981 ve türkiyede f tipi cezaevleri var.

Ve internet de o zaman kullanılıyor diyelim. siz uludag sozlukte yazarsınız.

1980 anayasisina gore, bu sozlukte yazilarin en az yarisi düşünce sucuna girmekteydi o donem. Ve cogumuz f tipi cezaevine girecektik. yalniz basimiza hucrelere atilacaktik. Konusacak tek insan olmayacakti. Ve oyle basin tanıtımlarındaki gibi süslü odalar degil, buz gibi betondan olusan hucreler oldugu icin sogukta, sessizlikte, yapay aydinlatma oldugu icin gece mi gündüz mü bilmeden yıllarca o kafeste kalacaktik.

Bunun neresi adaletli bir ceza yontemi? bunun adi devlet eliyle teror olmaz miydi? sadece dusuncenizi sozlukte sokakta sendikada gazetede ifade ettiniz diye.

Atip tutmadan once kendinizi koyun once o kafesin icine ve oradan konusun. cunku bir gün gelip de hicbirimizin oralara dusmeyecegimizin garantisi yok bu ulkede.

hadi bakalim basin eksi oylarınızı.
f tipi, korku imparatorluğunun yüksek teknolojiyle inşa ettirdiği modern tabutluklardır !

f tipi, içeridekileri, izole edip, kişiliksizleştirmek, ( oysa cezaevlerinin temel amacı ıslahtır, kollu alıp, kolsuz vermek, akıllı alıp, delirtmek, sağ alıp, cansız vermek değil!) dışarıdakilere, olası hariçten gazel okumalarınızda, başınıza nelerin gelebileceğini gösterip, hizaya sokmak için verilmiş gözdağıdır. (bkz: içerde dışarda hücreleri parçala)

f tipi savunucularının, ( bir yanıyla işkenceyi savunmaktır) hukuğun cilvesi (!) gereği yolları f tipine düşünce, yaşayacaklarına ilişkin birkaç anektod ; giyeceğiniz külotun rengi, mektubunuzda yazacağınız hitaplar, yönetim tarafından belirlenecektir, olası durumlarda disiplin cezası alıp, ortak kullanım alanlarından mahrum edilebileceğinizi. tek kişide olsanız, mazgaldan, kameradan rahatlıkla sayılabilsenizde, gardiyanın hazır ol vaziyetinde sizden sayım alabileceğini, zamanla duvarlarla konuşabileceğinizi, hafızanızı yavaş yavaş kaybedebileceğinizi, akılınızın en sağlam köşesinde tutmanız gerekir . yaşayacağınız işkenceler, burada kullanılan üslup kadar yumuşakta olmayacaktır ! (bkz: im-f tipine hayır)
her ne kadar karşı çıkılsa da çoğu öğrenci yurdundan daha iyi yerlerdir.
üstelik para vermeden kalırsınız.
yemek bedava.
bu ülke zaten size çalışıyor amasını satıyım.
4-5 yıl okur adam çoğu zaman günlük bir öğünü kuru simittir.
sonra işsiz kalır.
işe girse de sözleşmeli olur.
vergi öder.
aylarca 30 kişilik koguslarda kalırsın ne olur peki biliyor musun? o içeri giren içerde rahat durmaz. durmamıştır da. ama durdurulur. durduruldu da.
insanların içlerinde tek başlarına kaldığı(!) hücre. tek başlarına sanırım bunu anlayabiliyorsunuz değil mi canlar?
1- içerisinde kesinlikle tv filan var rahat yasam alanı mevcut "bizim paramızla teröristler içeride rahat yasıyorlar" degildir zira f tipi gereklidir. içeride kimler var terör örgütü mensupları. bakın terör örgütü mensupları diyorum. tek başlarına yapayalnız ve hakettikleri gibi.

anlayabilmek ise bilgi gerektirir.

onceki donemlerde diger cezaevlerinde kalan terörislerin ne yaptıgını neden f tipne karsı cıktıklarını biliyor musun?

peki f tipi olmazsa ne olacagını biliyor musun?

peki ne oldugunu biliyor musun?

kısaca anlatayım. bu diyorum malum kişilere sadece bu. bunlar bir araya gelirler isyan cıkarırlar cezaevlerini örgütün işledigi bir mekan haline getirirler resmen at kostururlar orada. sonra kendilerini yakarlar. bakın delirmek kandini yakmaktan iyidir. yani malum kişiler normal hapise atınca kendilerini yakar, f tipine atılınca delirmezler deli taklidi yaparlar.

gözünüz açık olsun zihniniz ise bulanık olmasın canlar...

benden güzel yazana destek icin gelen edit: meat loaf azizimi tebrik ederek katılıyorum: f tipini eleştirmek = terörizm sempatizanlıgı.
orada kimlerin yattıgını bilip bilmeden konusmak yersiz ve bu tür güzel şirin görünmelere karnı tok olan insanların varlıgını gözardı etmemek gerek. f tipinin amacını ve gerekcelerini çarpıtarak anlatmak ise sadece olta atmaktır. zeki adam kanmaz gelmez bu oltalara. azizler bence küçük bir arastırma yapın bakın kim neden f tipine karsı asıl gerekceleri neler? düşünürler fikir adamları oraya atılırmışmışmış. gülerim gülmekle de kalmam. hersey bir yana...
(bkz: emparyalizm dedim amerikaya karsı cıktım kapitalizme laf attım mutluyum)*
ayrıca;(#1014086)
insanların, canlı canlı mezara gömüldüğü yerlerdir. ve emin olun, içerdekiler bunu hak etmektedirler.

+ kuzeniniz şehit oldu mu?
+ ablanız kapkaç mağduru olarak, kıyafetleri parçalanmış bir halde eve geldmi?
+ yolda yürürken, 3 yerinizden bıçaklandınız mı? *

bu olaylar emin olun insanın fikirlerini ve acımasızlığı köreltir.
severek izliyorum. mümkünse, f'den sonra, g,h,j,k,l,ş,ş falanda gelsin.

hatta yeni hücreler istiyorum. tek kişilik değilde, yarım kişilik. mümkünse, ortan ikiye bölüp iki odaya dağıtsınlar.
cezaevlerini örgüt üstlerine çevirenler için uygulanan sistemdir. hapise girdiğinde koğuş ağasıyla uğraşmak, binbir türlü psikolojik baskıyı çekmek daha mı kolaydır sanıyor bazı kesimler anlamıyorum. cezaevleri hakkında hiç birşey bilmeyenler en azından insanların uykuda veya tuvalette şişlendiğini ve bunların kim vurduya gittiklerini iyi bilir. ayrıca avrupa ve amerika da hapishane tarzları da buna benzemektedir efendim, bilmem bilmeyeniniz var mı?
Yaşar Kemal:
Türkiye F tipiyle mücadele etmeli. Hapishaneye adam koyuyorsun, ikinci kez zulüm etmeye gerek var mı? Zaten zulumdür hapishane. Bu kadar zulümle Türkiye ayakta kalamaz! Türkiye insanoğluna karşı çok yanlış yapıyor. Türkiye daha merhametli, hoşgörülü, demokrat olmalı. Bana Kozan Hapishanesi'nde kara ekmek veriyorlardı yine de bugünkü hapisanelerden daha iyiydi. Hiç olmazsa arkadaşlarım beni görüyordu.

Ahmet Ümit:
Devletin tavrı, uzlaşmadan ve insanlıktan uzak. Üç kapıyı açsalar dokuz mahkûm bir araya gelecek. Bunu bile yapmıyorlar. Devlet mahkûmun can güvenliğinden ve sağlığından sorumludur. Hukuk devletinde işleyiş böyledir. Bizde içerideki insanların sağlıklarıyla oynanıyor. Düşüncelerine katılmasam da bu insanlar insan olarak beni ilgilendiriyor.

Elif Şafak:
F tipi cezaevleri şimdiye kadar sadece tutukluların ya da tutuklu yakınlarının meselesiymiş gibi algılandı. Bu algı değişmeli. Sadece az sayıda insanın değil hepimizin meselesi tecrit. Aslında insanlık ayıbı. Tecridin özünde, insanı ıssızlığa mahkûm etmek var. Her gün azar azar öldürüyorlar.

Yavuz Önen*:
Yüksek güvenlikli cezaevleri Avrupa'da da var ama cezaevi yönetimi böyle değil. Dış ülkelerde mahkumlar gündüz beraber kalabiliyor. insanların yaşamları üzeriden mücadele vermesi doğru değil ama Türkiye böyle bir gerçeği yaşıyor.

istanbul Barosu:
Yaşamlar kaybediliyor ve gelinen noktanın ciddiyetinin kavranması için avukatlar ölüm orucuna yatıyor. Tecrit insan hakları ihlalidir, asla kabul edilemez. Tecride maruz bırakılan kişinin tutuklu veya hükümlü olması da bu gerçeği değiştirmez. En kısa zamanda tecride son verilmeli ve ölümler durdurulmalı.

Pınar Kür:
Protesto yapan insanların, aydın ve sanatçıların, Türkiye'de bizim gibilerin sesine üst düzey yöneticiler kulak vermez. Bizi dünyadan haberi olmayan enteller olarak görüyorlar. Bu sorun ancak tecridin kaldırılmasıyla çözülebilir.
sonuna kadar desteklenmesi gereken hapishane sistemidir. koğuş sisteminde babalarının çiftliğinde gibi yaşayan ağalara, paşalara karşı gereklidir.
cezaevi nin kelime anlamına uygun olarak ceza çektirilen cezaevleridir. diğerleri gibi sohbet, propaganda, isyan v.s eylemlerinin yapılması mümkün değildir. suç varsa ceza da olmalıdır. ceza caydırıcı olmalıdır ki suç tekrar etmesin. yoksa bir sürü hırsız, uğursuz, madde bağımlısı tipler sırf kışın sıcakk oda, sıcak yemek için suç işleyip hapsa gireceklerdir. suçlu bu adamlar suçlu onların keyfini düşünmek zorunda değil kimse.eden bulur inleyen ölür.
bayanlara özgü olan.
f( female) type...
Özgürlügün tamamen elden alinimi...
Tek basina delirmeye birakilmak...
Ceza hukukunda suç işleyenlere ceza verilmesinin iki sebebi vardır:
1)insanların toplumun düzenini bozmasının ya da devletin koyduğu kurallara riayet etmemesinin cezalandırılması..
2)Suç işleyen insanların ıslah edilerek topluma yeniden kazandırılmasıdır...

insan hakları çerçevesinde düşünüldüğünde bir insan tek başına bir odada yıllarca yaşaması insanlık onuruna yakıştırılamaz ihlallerden biridir. Çünkü insan sosyal bir varlıktır, bir hücrede tek başına yaşayıp insanlardan tamamen tecrit edilmesi onun yaşam hakkının sekteye uğratma kastı taşır...

Ve eğer bir insanı topluma tekrar kazandırmak istiyorsan onu hastalıklı gibi davranıp tek başına bırakılarak olmaz...
Bu devletin halkın sivil muhalefetinden korkmasından başka bir şey değildir...
sosyal bir yaratık olan insanın bir hücreye kapatılıp aylarca kimseyle iletişim kuramamasının, konuşamamasının sağlandığı cezaevi biçimi. buralara insan olarak girilir, insan posası olarak çıkılır.*

(bkz: türkiye de muhalif olmak)
sistem olarak çok mantıklı. ceza evleri suçlular cezalarını çeksinler, öyle bir çeksinlerki bir daha suç işlemesinler mantığı ile yapılır. ancak uygulama olarak gayet mantıksızdır. siyasi suçlu sıfatına girenler bu ceza evlerine atılmaktadır. keşke bütün suçlular bu ceza evlerine girse. koğuş sisteminde cezasını çeken çoğu zaman dışardan daha rahat bir biçimde yaşıyor. çay içer, yemek yer, kafa dengi arkadaşlar edinir, geleceğe yönelik planlar yapar vs. vs. hücre sisteminde ise suçlu kişi bütün toplumdan soyutlandığı için; suçlu adam gibi cezasını çeker. çünkü ceza evleri kişiye verilen cezanın uygulandığı yer olmalıdır. kişinin özgürlüklerinin kısıtlandığı yer olmalıdır. dışardaki hayattan daha rahat olmamalı içerdeki hayat. ancak türkiyede uygulanış tarzı açısından saçma ceza evi türüdür.
dusunce suclulari dedigimiz insanlarin asla girmedigi cezaevi turu.
f tipi cezaevine agir suclular (gasp , organize , tecavuz , planli adam oldurme , teror orgutu ile baglanti , yardim yataklik ) girmektedir.dolayisi ile eskiden yasasin sosyalizm dedigimiz anda zaten boyle bir yere girmezdi , gerek yoktu cunku.
f tipi cezaevleri zaten teror orgutleri veya organize suc sebekesi icin yapilmistir , yapilmaktadir da. insan tek kisi veya 3 kisi kaldigi anda dusunemez orgutlenemez. su an bazi kimselerin f tiplerine karsi cikmasinda ya asiri humanistlik vardir , yada teror orgutleri ile baglantisi vardir.
dışarıdayken terör, gasp, tecavüz gibi suçları işleyenlerin koyulduğu cezaevleridir. bunu kabul edemeyenler bilmiyorlar mı ki bir gün kalabalık bir ortamda patlayan bir bombaya kendilerinin ya da ailelerinden birinin kurban gidebileceğini, boğazlarına bıçak dayanarak gasp edilebileceklerini ya da tecavüze uğrayabileceklerini? böyle bir durum meydana geldiğinde de inşallah karşılarındaki suçlu kişinin beden ve ruh sağlığını düşünebilirler. mağdurların beden ve ruh sağlığı mı? s.ktir edin onu..
tecrit üssü
f tipi cezaevlerinin ve idamın kaldırılmasını isteyen bunların insanlık suçu olduğunu söyleyenler. siz hiç en genç yaşında tek bir vucut olarak askere gönderdiği evladını, gidip Gata'dan ayakları kopmuş bir şekilde evine götürmeye gelen anne ve babayı gördünüz mü? televizyonlar da değil canlı bir gözle. yada daha körpecik bir kiz çocuğunu incinmesin diye elini yüzünü bile narince yıkayan bir annenin ormanlık bir alanda cansız bedenini gördüğünde kızın ne hale düştüğünü gördünüz mü?
insanlara insanca muamele yapmayan hayvanlar'ın birer hayvan gibi yaşamaları gereken yerdir. insan haklarına tecavüz etmiş kişilerin bedelini öderken insan yerine konmaları canımı acıtıyor.