bugün

eşya hukuku, medeni hukuk dalıdır ve medeni kanun'un 4. kitabında genel olarak düzenlenmiştir.. kişilerin eşya üzerindeki mutlak haklarını (ayni haklar) düzenler. eşya, bağımsız nesne olarak maddi bir varlıktır.
mülkiyet hakkı eşya üzerinde en geniş ve sınırsız ayni haktır. sınırlı ayni haklar ise irtifak hakkı, rehin hakkı, taşınmaz yükünden doğan hak'tır. kişisel irtifaklar, intifa hakkı, üst hakkı ve oturma hakkıdır. diğer ayni haklar rehin hakkı borçlu veya üçüncü kişilerin malları üzerindeki haklardır ve taşınmaz/taşınır olarak ikiye ayrılmaktadır. ipotek, taşınmaz rehnine girer.
Lale sirmen den alanların canından bezdiği ders.
aaıhh çektirir... taşınabilir yani menkul taşınamaz yani gayrimenkul maddi gayrimaddi fıkri sınai ticari ayni mayni ayrılır da ayrılır..
(bkz: res mancipi)
(bkz: res nec mancipi)
dünya malı yalan gel biraz da sen oyalan özdeyişini ortaya çıkaran ders olabilir zira iki gündür oyalanıyorum daha bitiremedim kendilerini. anlaşılan yaz tatilinde de oyalanmaya devam edeceğiz.
Bu dersi lale sirmen den alıp da sinir hastası olmayan yoktur.
son derece sakin bir şekilde 3. sınıfa kadar gelmeyi başarabilmiş hukuk öğrencilerine cinnet geçirtmek için kurgulanmış olduğunu düşündüğüm hukuk dersi. bütün dönemden sorumlu tutup tek bir konudan soru soran değişik hocalarla iyice çekilmez bir hal alması muhtemeldir. hatta 1 çarşaf kağıdı doldurup 13 olmak da mümkündür.
kendi başına bir ders bile olabilir lakin medeni hukuk derslerinde anlatılır. miras hukukuna göre daha karışık ve bezdiricidir. iibf den hoca gönderdiler bizim eğitim fakültesine adam belamızı gibmişti medeni hukukta. o gün bugündür iibf lilere küfür ederim.
hukuk fakultesinin en kapsamli dersidir. ana avrat sovdurme yetisi kazandirnakla kalmaz bunu ciddi anlamda gelistirmenizi de saglar.
geçtim ulan geçtim. darısı ticaretin başına.
hukuk fakültesinin en sıkıcı dersidir.

(bkz: lale sirmen)
bu başlık bana bir "umut" anımı hatırlattı. bu tarz bir şeyi hepimiz yapmışızdır herhalde.

soru: eşya hukukunu açıklayınız?

cevap: eşyayla ilgili hukuk kurullarını düzenler.

puanı yazmama gerek yok sanırım.
Igrenc bir hukuk dalı. Bu dersi on iki yil once aldim hala anlamıyorum amk. Bu benim malligim da olabilir gerçi.
madem esya hukuku o zaman sinava istediginiz esya ile girin yok yasak derlerse o zaman kendinizle.celisiyonuzdur.
görsel
medeni hukuk ve borçlar hukuku hastası bir hukuk öğrencisi olarak, eşya hukukundaki zilyetlik konusu kadar sıkıcı bir konu görmedim daha. inşallah geçeriz, allah sabır versin dersidir kendisi.
Aldığım en zor ders. Net.
Bunu lale sirmen den alan kişiye hayatın tüm zorlukları vız gelir tırıs gider.
görsel abi bak 3 sene oldu bir gün bile su ders cok zor falan felan demedim ama bu esya hukukunun zorluktan da öte bi iğrencliği var nasıl tiksiniyorum anlatamam.
calıs calıs bitmiyo bu ders valla sikicem esyasını doğasını.
medeni usul hukuku' ndan sonra en zor hukuk dersi.
eşya 1 ve eşya 2 olmak üzere iki bölümde işlenen ve eşya 2 kısmı bariz şekilde daha zor olan, dili yalın basit ve günlük hayattan örnekler içeren bir kitap sayesinde daha rahat öğrenebileceğiniz hukuk dersi.
bir de pek çok özel hukuk dalının aksine, e.h. hocaları sınavların büyük puanlık bölümünü test ve doğru yanlış sormayı tercih etmekteler.
Kardeşim ile sık sık tartıştığımız mevzu.
Ayni hak, sınırlı ayni hak, irtifat hakları gibi alt başlıkları barındıran, eşyanın tabiatı üzerinden insan ilişkilerine ışık tutan 3. sınıf hukuk fakültesi dersi.
Ayni hak, sınırlı ayni hak, irtifat hakları gibi alt başlıkları barındıran, eşyanın tabiatı üzerinden insan ilişkilerine ışık tutan 3. sınıf hukuk fakültesi dersi.