bugün

''öldüğümde beni götürebildiğiniz yere kadar götürün ve oraya gömün'' diyen evliya. nuru türbesindeki asırları devirmiş çınardan anlaşılır. sabah namazları bir başka olur ebu eyyüb el-ensari'nin türbesinde. meydandaki esnaf dükkanında kılar namazını çünkü saf oraya kadar gelmiş olur. velhasıl huzur veren, eyüp sultan'ın yüzü suyu hürmetine dua edilesi bir mekandır.
(bkz: eyup sultan)
güçlü soydemir in okuduğu güzel bir ilahidir. ilahi öyle değil mi? neyse ben ilahi dinliyorum; rahatsız etmeyin.*
haliç kıyısında bulunan istanbul'un en eski tarihi semtlerindendir.çoçukluğumun geçtiği her sokağını her mahallesini arşınladığım semtim.Ebu Eyyûb el-Ensarî olarak anılan sahabenin adını taşıyan (bkz: eyüp camii) ve Türbesi islam dünyasının kutsal yerlerinden kabul edilir. Eyüp-el Ensari Hz. Muhammet'in bayraktarlığını yapmış bir şahıstı, 7 yy. Arap kuşatması esnasında burada ölmüş, istanbul'un Türk kuşatması sırasında mezarı keşfedilmiş, sonradan türbe ve şehrin ilk camii buraya yapılmıştı. ilk camii zelzeleden ötürü yıkılınca 1800 de bu günkü inşa edilmişti. islam'ın kutsal Cuma günleri inançlı kalabalıklar türbeyi ziyaret ederler. Yaşlı ağaçlar, uçuşan güvercinler, namaz kılanlar, dua ve ziyaret edenler, türbe ve camii civarını mistik, renkli bir atmosfere büründürür. ve (bkz: pierloti tepesi) ile de meşhurdur.
Her daim haberlerde gördüğümüz ve türbesine gidenlerin dualarda bulunduğu mübarek zattır. Ama insanlarımız diğer pek çok türbede olduğu gibi Allah'a dualarında genelde "Allah'ım yapmış olduğum duaları şu mübarek zatın yüzü suyu hürmetine kabul eyle" derler. Oysa ki bu ifade oldukça yanlıştır ve bir nevi şirktir. Gerek kutsal kitabımızda gerekse tv'lerde işin ehli pek çok ilahiyatçının dediği gibi Allah'a yalvarırken, ölüler veya herhangi bir aracı kılınamaz denmektedir. Bunu insanımız nedense aşamaz...

Öte yandan Eyüp Sultan (günahı boynuma artık) her ne kadar bizim için muhterem bir insan olsa bile Arabistan çöllerinden kalkıp istanbul Surları önünde yaşamını yitirmesinin sebebi istanbul kuşatmasıdır. Yani, istilacıdır. kimsenin dini duygularını rencide etmek gibi bir niyetim yok ama olayın öbür yanından bakacak olduğumuzda ülkemizi istila etmek ve yağmalamak için gelen insanların gelecekte kutsallığa büründüğünü düşünmek pek hoş değil. Örneğin Irak'ta ABD askerleri için yapılacak bir türbe bizi hoşnut eder mi? Diyeceksiniz ki o zamanlar hristiyanlar bile gelip yağmaladı istanbul'u diye ki onda da haklısınız. Çünkü dünyanın düzeni o yöndeydi. istila et ve yağmala. Ama bunlar bana pek mantıklı gelmiyor sonuçta.
istanbul'a şeref ve bereket veren sultan, sahabe.
osmanlı sultanları'nın, huzurunda hz. muhammed sav'in kılıcını kuşandıkları islam sultanı.
türkiyede mükmin olanların yarın huzura onun önderliğinde çıkacağı efendiler efendisini evinde misafir eden 80 yaşında allah yolunda cihat'a gelen bu uğurda şehit düşen hiç bir kelimenin onu anlatmakta yetmeyeceği mubarek insan.

hiç bir zaman mükmin kullardan olmadım ki
bir maç için dahi gittim binlerce kilometreyi
önünden geçsemde neden merak etmedim içeriyi
affet, sen şefaat et ey eyüp sultan el ensari
Ebu Eyyûb el-Ensarî tam adıdır.
Camii. Şu an iğne atsan yere düşmeyecek ibadethane.
Avlusunda dikili çınarın ilginç bir hikayesi varmış.

http://isirlari.blogspot....ndaki-cnarn-hikayesi.html
tartışmalı bir hikayesi vardır;
Eyüp ilçesinin yeni adıdır.
Alamanları orta yerinden çatlatan değişiklik.
Gümbür gümbür geliyoruz eyyy merkel!
Kafana kafa koy.
güncel Önemli Başlıklar