bugün

çocuk anlamına gelen veled kelimesinin çoğul halidir.günümüzde evlatlarım şeklinde kullanımı yaygındır,lakin yanlıştır.
kullanım şekli için; (bkz: sen okuyor musun evladim)
müslüm gürses şarkısı.
Bugün batarsa güneş yarın yeniden doğar
Her gecenin sonunda bir sabah vardır evlat
Sakla umutlarını yıkılıp kalma sakın
Ümitsiz ve gayesiz yaşamak zordur evlat

Sev bütün insanları say bütün insanları
Kin gütme unut gitsin geçmişte olanları
Dürüst ol insancıl ol düşün öbür dünyayı
Bir karıncayı bile incitme sakın evlat

Geçmişten geleceğe yaratılmış ne varsa
Unutma ki hepsinin bir sahibi var evlat
Kul kaderini yaşar bahtında ne çıkarsa
Düşmez kalkmaz bir allah
Unutma sakın evlat
amerikan filmlerindeki babalar vazgeçilmez klişesi. özellikle öğüt verirken...

- evlat biliyorum buraya alışmak senin için zor olacak ama emin ol ki california'dakinden daha mutlu olacağız
+ ama baba arkadaşlarım köpeğim lesi bla bla öhühöhü...
- evlat, alışmalıyız evlat!

(bkz: ya ben neyse lan bişi demiyorum)
anne ve babanın kendilerinden meydana getirdiği, büyütmesi meşakkatli olmakla birlikte varlığı dünyalara değişilmez olan, dünya üzerindeki en tatlı şey.
ciğerdir.
e harfiyle baslayan üçüncü meyve.erik,elma ve askın meyvesi evlat...
bir sarılışı o an kötü olan herşeyi unutturur..
Evlat, hayatınıza girince her iki taraf içinde başı olan ama sonu olmayan bir dönem başlar. Bazı dönemler sizden uzaklaşır gibi olur. birbirinizi sık sık anlamadığınızı düşünürsünüz ama geçen yıllar bu anlaşılmazlıkları da çözer, dizlerinizin bağını da...
Amerikan Filmlerinde Yaşı Başını almış hacı amcaların default olarak gelen Command Voice'si.

Bazı değişik versiyon filmlerde, 5 extra seçenek bulunur.

-Seni lanet olası pis zenci
-Hey Joe
-Hey Mike
-Hey Dostum
-Lanet Olasıca

(bkz: kafayı filmlerle bozmak)
değer bakımından allah, peygamber, eş ve sonrasında 4. sırada gelen varlık.
Her sabah okula bıraktığımda, merdivenden çıkarken arkasını dönüp, benim hala arkasından baktığımdan emin haliyle "iyi işley anneeeciim" demesini çok şeye değişmem.
e harfi ile başlayan 3. meyve.
sahibi olununca tüm mesaini bir şekilde (fikren ya da fiziken) teslim alan ama bunu muhtemelen hiç fark etmeyen (ta ki kendisi ana-baba olana dek) can parçası.
" Evlad can cevherine bedeldir; evlad bırakan ad bırakır. " sözü akıllara gelir.
Evlat edilinen bir çocukla üvey ve öz babası arasında gelişen duygusal ve etkileyici öyküsünü konu alan, 1972 yapımı, Mehmet Dinler imzalı türk filmi. Oyuncu kadrosunda ise Fatma Girik, Ekrem Bora, Murat Soydan, Kahraman Kıral, Nubar Terziyan, Mahmure Handan bulunmaktadır.
Bu sarkiyi ne zaman dinlesem icimde bir yerler aciyor her seferinde yeni seyler ögreniyorum.
Hayranlarina evlat diye bahseden bir adam baba olmayi haketmemistir de nedir?

"geçmişten geleceğe yaratılmış ne varsa

unutma ki hepsinin de bir sahibi var

kul kaderini yaşar bahtına ne çıkarsa

düşmez kalkmaz bir allah unutma sakın evlat”
tv kanallarını hızlı hızlı zapladığım anda kanal d'den geçerken duyduğum kelime. Hayırdır.
tiradlarda bak kelimesinde sonra gelen(bak evlat)ve onunda ardından uzun ve sıkıcı bir diyaloğu beraberinde getiren kelimedir. bu sahnelerde genellikle baba oğluna hayat dersi verir.
evlat dediğin deniz suyu gibidir, ne içilebilir, ne de geçilebilir.
elinden bir sakız/çikolata almak için Eve gelişini dört gözle bekleyendir.
yarım yarım tutulmuş iki orucu dikmek için senden dikiş parası isteyendir.
tekrar çocuk olma fırsatını "çocuğumla oynuyorum" bahanesi altında sana sunandır.
oyuncaklarını seninle paylaşandır.
bir külah dondurmaya 500 öpücük sözü verendir.
banyo yaptırırken üstünüze işediğinde kızmadığınız, tuvalet terbiyesini alıncaya kadar bokunu temizlemekten erinmediğinizdir. ( ana babanız elden ayaktan düşerse bunu hatırlayın, bunu sizde yaptınız)
"Baba bu gece benimle yatarmısın ama lütfen az horla" diye hem istekte hem sitemde bulunandır.
sabah işe gidiş, akşam eve dönüş sebebindir.
iş hayatında seni iliğine kadar sömürüp tükürmeye çalışanlara "siktir" çekememe sebebidir.
hayatının 3/4 unu seve seve ayaklarına serdiğindir.
zor zamanlarda onun ayakları üşümesin diye sana yırtık ayakkabı giydirendir.
iki yaşında sayı saymayı öğrenip, üç yaşında okumayı söktüğünde göğsünü kabartan, ardından nasıl eğiteceğim diye kara kara düşündürendir.
kumbarasında ki 50 kuruşlukları 1 liralıkları gösterip bak ben zenginim dediğinde seni güldürendir.
sokakta " benim babam..." diye cümleler kurandır.
her yerde " benim oğlum, benim kızım" diye cümleler kurdurandır.
velhasıl askerlik anılarinin papucunu dama atandır.

evlat sermayedir, torun kar. sermayeyi nasıl işlersen karını öyle alırsın.
Allah karın güzelini almayı nasip etsin.
Riza babanin fix lafidir. Her cumlenin sonuna getirdigi bilinmektedir. (bkz: birak o silahi evlat)
evlat, çocuk demektir.

Annesi,babası hayatta olan her çocuk küçüktür.
Baba öldüğünde büyür,
anne öldüğünde kocaman bir adam olur.
geçmişten geleceğe yaratılmış ne varsa unutma ki hepsinin bir sahibi var evlat.
Bigün bana da nasip olacak mı acaba diye düşündüğüm, her çocuk sevişimde görüşüm de gelecekle ilgili hayallere dalmama sebep olan kavram.

Çocuk gibisi var mı ya.