bugün

anlam veremediğim hareketlerden biridir kendisi. evde sigara içmek, içki içmek, hatta ot içmek bile normal kabul edilirken; bu aktivite bana hep ekstrem gelmiştir. bir kere bana yıllar yılı olm eve nargile aldık cok güzel diyen bir sürü arkadaşıma da sordum ama köz olayını nasıl yapıldığını hala anlayamadım. mangal mı yakıyorsunuz olm balkonda. ömrümde nargile içmemiş biri olarak hep içimde ukte kalmıştır evde nargile.
tek başına yapılıyorsa anlamsız kaçacak harekettir ki nargile demek muhabbet demektir. malum nargile sigara değildir. eve arkadaşları toplayıp bir de güllü nargile içiliyorsa tadından yenmez.
balık ızgarası alınır, kömürler içine konur, aspiratör açılır ve ocağın üzerinde közler yapılır. doğu dan getirtilmiş tömbeki lüleye itina ile yerleştirilir, üzerine közler konur. nargile içmek için üç-beş parça kömür yeterlidir, neticede kilolarca et pişmeyeceği, sadece gramlarla tarif edilen miktarlarda tütün yakılacağı için mangallık bir durum yoktur.

moderasyona selamlar.
her türlü ocakta köz yapmak mümkündür, hele bir de tezgah altı tütün alıp içinden sapları ayıkladıktan sonra hazırlarsanız hayatınızın en güzel nargilesine ev ortamında samimi arkadaşlarla nirvanaya ulaşırsınız, gidince benden selam söyleyin en yakın zamanda yine bende gidiyorum oraya.
eviniziin salonundaki pencerenin izlenilmeye değer bir manzaraya bakıyorsa, kar yağıyorsa, balkonun kapısı hafif açıksa yanında kahvenizi içebiliyrsanız ve en önemli koşulda nesilden nesile aktarılmış bir kültürse, nargile içmek gerçekten zevklidir. Ama marpuca sahip olmak için sabra ve sükunete ihtiyac vardır.

fon müziği: Saydeyledi bu gönlüm.
haliyi yakmadiginiz sürece disarda icmekden daha ekonomikdir.
evet çok istediğim ve yaptığım olay. dışarıda en az 7.5 ila 10 tl * ödeyerek ve yanında içecekler cabası ile en az 25 kağıda patlayan olayı evime aldım. en kalitelisinden şişe ve ser, hatta birbirine dişli (vida) sistemi ile geçiyor. nargileyi serden tutup kaldırabiliyorsun. neyse kıydım paraya en iyisini aldım.

uğraşması biraz zaman alıcı ama zevki de orada be arkadaş.

köz yapmak en zahmetli iş ama yaklaşık 4 dakikada 4 tane löppe * köz yapabiliyorsunuz. Evet sırrını söyleyeceğim: setüstü ocağın en büyüğüne löppe közleri dizin. ocağı yakın. közler hafiften çıtırdamaya başlar. Bu 3 dakika falan sürer. közlerden alev çıkınca işiniz hallolmuştur. Söndürün ocağı. sonrası en can alıcı nokta. saç kurutma makinesi. evet saç kurutma makinasını takriben 1 metre uzaktan tutun. yakın tutarsanız közler ocağın beyaz sacına düşer. o da nesi? kıpkırmızı közler bir dakikaya elinizde *
sonra da közleri koydum folyonun üzerine. yorulmamak için elektrik süpürgesini kullandım. hemencik te yandı. tabi biraz iğrenç ama yaptım bunu.

Vallahi ondan mıdır bilmiyorum ama dün tüm gün nargile içtim odamda, ve aynı odada uyudum. bugün tüm gün kafamın içinde su var gibi gezdim ve kafam hala davul gibi. ilk günden iğrendim arkadaş. *
(bkz: yüz bin kere tövbe eder yine aynı haltı yeriz)
köz değişimi olayı sorun olan durumdur. zira; evdeki herkes içiyorsa köz getirmek nargile ile ilgilenmek nargile keyfini kaçırır. en iyisi nargile içmeyen birisine öğretip ona yaptırmaktır bu ayak işlerini; siz keyfinize bakarken nargile içmeyen eleman gider getirir falan filan.

ufacık tefecik not: köz yapmak için küçük tüp ve balkon yeterlidir. balkona koyulan küçük tüpün üstünde köz kızdırılabilir. közü nargileye kadar taşımak için de metal bir kutu gereklidir.
efendiler, şimdi size kendi nargile sırlarımı anlatıyorum iyi okuyun gerekirse not alın.
1-nargile alın, çok mühim değil kalitesi ama tabi kalitelisi daha sağlamdır.
2-kömür alın, tekelcilerde olur genelde ama kömür ne kadar kaliteliyse size o kadar az iş ve pislik çıkartır bunu bilin
3-tütün alın, tekel tütünleri güzel ama tu kaka tütünler çok daha güzel
4-tütünü ayılayın, tütünün içindeki çöpleri alın efendim
5-nargileyi hazırla... yani hazırla suyunu falan koy bu arada su yerine kahve, süt şarap hatta kola koyanı da gördüm ama çok büyük fark yok bence
6-köz, bu iş önemli ben ocakta yapıyorum memnunum siz de öyle yapın. tabi sonra külleri temizlersiniz.
A-ocağı yak
b-közleri nazikçe koy, en fazla 3 en az 2 tane yeterli ilk içim için
c-közler yandıktan sonra getir saç kurutma makinasını, evet saç kurutma makinası... ver havayı cillop gibi kızarsın anında köz
d-maşayı unutma, eski bir cezve yada ufak tava da olur, işte her neyse onla közleri nargileye getir.
e-közleri birbirine değmeden koy

not: eğer tütün yanarsa, yani ağza acı bir tat gelirse közleri nargile üstünden alın biraz bekleyin kötü tat geçene kadar sonra devam.

hem kışın böyle ateşli işler sizi de ısıtır.
nargileden yeterli hazzı alabilmek için en iyi yoldur. dışarıda bir yerde içerken karşılaşabileceğiniz, iki dakikada tütünü yanan kötü hazırlanmış nargilelerle veya hadi ben sıkıldım kalkalım artık diyen lavuk arkadaşlarınızla uğraşmadan rahatça, saatlerce içebilirsiniz nargilenizi.

tabi dikkat edilmesi gereken husular da var. evi yakmamak bunlardan en önemlisi. evde duman detektörü varsa onu öttürmeden köz işini halledebilmek de ayrı bir maharet istiyor. ayrıca iki gün üst üste saatlerce, çay, kahve takviyesiyle tüttürüldüğüde baş ağrısı yapma ihtimali de gayet yüksek.
son of light ın az önce ilk kez denediği ve başarıyla sonuçlandırdığı aktivitedir. köz yapayım derken mutfağı batırmıştır ama o kadar olsun.. zamanla tekniğini çözecektir.

zahmetli de olsa bu zevke değer..
zor da olsa zahmetli de olsa balkonlu bir evde türk kahvesi eşliğinde mükemmel olanıdır. kafelerde ki gibi değil istediğin müziği aç istediğin gibi davran.
yıllardır evde yaptığım olaydır. bekar evindeyken nasılsa evlenince evde yakamayacağım deyip hergün yaptığım bu olaya evlenince de devam etmem sonucu 8 yıldır devam ettiğim keyif durumudur. köz olayına gelince balkonda küçük tüpün üstüne sanayide yaptırdığım bir düzenekle kömür yandıktan sonra içeri alıyorum. çeşitli kazalar oldu tabi. bir kaç halı ve eşyayı yenilemek zorunda kalındı.
öğrenci evlerinde, nargilenin közünü ocakta hazırlamaktır.
Keyfe keder durumdur. Evet.