bugün

çalıkuşunun müziğini yapmış , türk müziğinin vefat etmiş usta enstrümanistlerindendir.
seven ne yapmaz yorumu çok başarılı olan sanatçıdır.
1997 yılında kaybettiğimiz ünlü sanatçı .
1970-Kalbimin Efendisi filminin müziğini yorumlamış usta sanatçı, müzisyen.
"hayallerim aşkım ve sen" gibi insanı bam telinden vuran eserlere imza atmış büyük sanatçı.
nostalgic russian tzigane adli mukemmel bir albumun sahibi merhum muzisyen.
Müzik adamıdır.52 yaşındayken ölmesi cok üzmüştür yüce türk milletini.
müzisyen.
çalıkuşu ilk çıktğı zamanlar küçük olan yaşıma rağmen müziğinden acayip etkilenirdim, kim yapmış, kim yapmış bu müziği diye söylenirken esin engin olduğunu öğrendiğimde doğal olarak ilk defa duymuş oluyordum adını ve o zamandan beri de aklımdan hiç çıkmadı. hala o müziği ne zaman duysam bi tuhaf olurum. garip bir şekilde anında hüzünlendirme gücüne sahip sanki. (bkz: müziklerin ruhumuzda yarattığı etki)
sesini her duyduğumda ağladığım adamdır. hele bir de "seven ne yapmaz" derse ölürüm, öldürürüm.
zafer dilek ile beraber yeşilçam dönemi türk sinemasının hemen hemen tüm filmlerinde emeğini görebileceğimiz muhteşem insan.
zeki alasya, metin akpınar, kemal sunal, halit akçatepe, münir özkul, adile naşit, perran kutman, meral zeren, tekin akmansoy ve ismini saymayı unuttuğumuz efsane isimlerin oynadığı türk sinemasının efsane filmleri olan "köyden indim şehire" ve "salak milyoner" serisi vardı ya... hah işte bu filmlerin oyun havası tadındaki müziklerini düzenleyen, uyarlayan ve orkestrasıyla çalan kişi bu kişidir. gerçekten çok beyefendi, çok yakışıklı adam gibi adamdı. erken yata hayata veda etmiş hepimizi fazlasıyla üzmüştür. allah gani gani rahmet eylesin.
bana ellerini ver şarkısıyla insana yaşama sevinci veren pamuk sesli müzisyen. ruhu şad olsun.
makaram sarı baglar parçasını yonca stüdyo orkestrasıyla enfes bir hale bürümüş insan. ensturmantaldir. alır götürür sizi.
seven ne yapmaz ile gözleri doldurur.
bana ellerini ver'i, seven ne yapmaz'ı dinletirken bulutların üzerinde vals yaparcasına ya da bir balet gibi o buluttan bu buluta gidermişçesine hisler yaratır.

akp'nin güllük gülistanlık dediği ama bir türlü göremediğimiz ülkeyi bu şarkılarda afyonla uyuşmuş gibi hissederiz efendim.
bu kadar güzel bir sese bu kadar az entry girilmesi şahsımı çok üzmüştür. buruk acı der geçerim.
yunus eseri sanıyorum baş ucu eseridir.

http://www.youtube.com/watch?v=i48WMc1DUE8
keske yasaydi da o güzel sesinden mahrum kalmasaydik hep dinleseydik dedigim gercek sanatci.
allah rahmet eylesin bana hep gercek saf aski anlatan adama.
sanatçı, süt kardeşler filminin müziklerini de hazırlamıştır.

ada çiftetellisi;

(bkz: http://alkislarlayasiyoru...-ada-ciftetellisi/fbshare)
inanılmaz güzel besteleri olan müzik adamı. sadece bana ellerini ver, sen bir meleksin, seven ne yapmaz, buruk acı ve yunus gibi şarkılarını dinlemek bile insana büyük haz veren gerçek bir üstad, saygıyla ve rahmetle anıyoruz kendisini.
Reşat nuri güntekin, çalıkuşu'nun bedeni ve ruhunun temelini atmış; esin engin ise çalıkuşu'na bedeni ve ruhunu yeniden kazandırmıştır.
türkiye' nin gelmiş geçmiş en iyi müzisyenlerinden biridir. hani şu, bi ülkenin şanslı sayılmasına büyük katkısı olan müzisyenlerden.

esin engin olmasaydı yeşilçam' ın bi tarafı hep eksik kalırdı bence. yani tabii ki yine müzikleri olurdu, başka bi müzisyen elbet o filmlerin müziklerini yapardı belki ama esin engin kadar büyü katar mıydı, tartışılır.

bugün tesadüfen çalıkuşu' nun bir bölümünü izledim. eskisi ama, şimdi yeni çekilen dandik olanı değil. bi kez daha hayran oldum esin engin' e o muhteşem müziği dinleyince. nur içinde yatsın.
1986 yapımı olan çalıkuşu dizisine yaptığı anathema ağlatır insanı. bunun dışında eski türkülerimize en iyi çağdaş yorumlarını yetmişlerde o kazandırmıştır.
muhteşemdi. türk müziğine bir daha onun gibi bir yetenek zor gelir. enstrümanların ilahıydı kendisi. müthiş bir yetenekti.
https://www.youtube.com/watch?v=1xAgU7kefSU
TATARDIR.
güncel Önemli Başlıklar