bugün

özdemir erdoğan'ın efsane şarkısı pervane'de geçer. zuhal olcay da söylemiştir.
(bkz: bana ellerini ver sonra kollarını kaptır).
güzel bir şarkıdır hele ki sözler arasında kendinizden birşeyler buluyorsanız baya baya dinler duruma gelirsiniz..
akıllarda soru işareti bırakan bir emir kipi.

(bkz: bugün elini veren) *
harun kolcak 'in ilk albumundeki sarki. 18 sene olmus bu sarki cikali. sozler, melodi, duzenleme o kadar guzel ki, her tarafindan tutulacak bir sarki o yuzden. sozler oldukca anlasilir yazilmis, melodi ayni sekilde, aranjesi zaten simdiki kac sarkininkine eş deger o kocaman bi soru isareti. bu konuyu zaten acmadan kapiyorum.

18 yil, duygusal, kulturel, muzikal vs... anlamlarda yozlasmak ya da cagdaslasmak icin cok musait bir zaman. ne tarafa gittigimiz anlamak icin bir kez daha, dinlenmesi gereken sarkilardan.
Ersin Engin şarkısı.
özdemir erdoğanın belki de en güzel parçasıdır. her dinleyişimde özdemir erdoğanla özdeşlik kuruyo olmama şaşarım. netice adam orta yaş üstü bir yaş, dertleri tasaları başka (bkz: keman öğretmeni) ama yine de insan birden bire 30 yıl ileri sarıp "bana ellerini ver, hayat seni sevince güzel" gibi olgun bir seviyeye erebiliyor. dört dörtlüktür özetle...
bana nolur ellerini ver
gideceksin ama yine gel
döneceksin diye söz ver.
yarın da gel götünü alıyım şeklinde devam ettirilebilir.*
edit: eksi yağmuru şimdiden başladı. bu kadar çabuk beklemiyordum. gözünüzden de hiçbir şey kaçmıyor.
defalarca dinlenilesi hoş şarkı.
klasik fakat her zaman defalarca dinlenebilecek bir özdemir erdoğan eseridir,piyasa olan şarkıcılar tarafından söylenmemesi ayrıca hoştur.zuhal olcay yorumu dinlenesidir fakat lütfen başka kimse söylemesin.
Belki sürecek, ömür boyu
Bilmiyorum
Belki de sona erecek
Olsun seviyorum

Bana ellerini ver
Rüya olsa bile değer
Yalnızım ve korkuyorum
Saçlarımı okşa yeter

Yıllar birer birer
Eskiyerek değiştiler
Oysa bir zamanlar
Çocuk gibi masum ve gençtiler

Bana ellerini ver
Rüya olsa bile değer
Yalnızım ve korkuyorum
Saçlarımı okşa yeter.
*
harun kolçak'ın 1991 tarihli beni affet albümünde yer alan muhteşem şarkıdır. sözleri sezen aksu'ya, bestesi de onno tunç'a aittir. üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen ilk günkü güzelliğindedir.
harun kolçak ın en eski şarkılarından. 20 sene olmuş ama şu an dinliyorum ve hala gözüm nemleniyor. olmadık zamanda dinlenince acı koyan cinsten.
(bkz: handjob)
melankolinin tavan yaptığı harun kolçak şarkısı.
Muhtaç olmanın yakarışıdır. O elleri tutmak o ellere dokunmak... arada birkaç santim olsa bile ,ölesiye istesen bile olanaksızdır.
bir yaz akşamı tanıdım seni ben. gözlerime baktın, aynada bakıyor oldun. bir an biliyorum ki, bende hissettim seni. o an ve ben sana doyamam diyorum. dinliyorum şimdi ellerini veri, hayat seni sevince güzeli. ve sen gitmiş olsan bile, ben seni yüreğimle seviyorum ya işte bana bu da yeterli...

her şarkı bir hikayedir ve aslında bu şarkıyı dinleyince, kesinlikle duygular depreşir, bir şeyler karalanmaya başlanır.

Esin Engin - Bana Ellerini Ver
ben bal arısı gibiydim senden önce
bak pervanelere döndüm seni görünce
yana yana kül olsam her an
yine de senden ayrılamam

yoluna adadım ben ömrümü sensiz olamam
yana yana kül olsam her an
yine de senden ayrılamam
bin yıl yaşasam yine sana doyamam

sana gönlümü verdim nazlı güzel
seni almazsam gözlerim açık gider
bana ellerini ver, hayat seni sevince güzel
yoluna adadım ömrümü ben gel kaçma güzel

bana ellerini ver, hayat seni sevince güzel
sana gönlümü verdim nazlı güzel
"Hayat seni sevince güzel. Yoluna adadım ömrümü ben, gel kaçma güzel." dizeleriyle devam eden, zuhal olcay'dan dinlenesi, pervane isimli şarkının bir bölümüdür.
insanı leyla edebilen şarkılardandır. bir pretty woman etkisi yaratır, hatta ondan bile masumdur.
http://www.youtube.com/watch?v=QOGdXHiYS6I

esin engin in muhteşem seslendirdiği kıpır kıpır şey.
çok muhteşem bir şarkı hem söz hem müzik olarak.
müzikal arşivimizden güzide bir şarkıdır.

hemen dinlemek gerekir.
zuhal olcay'ın enfes sesinden dinlenmesi gereken özdemir erdoğan şaheseri.
ellerini doğru dürüst yıkayamayan sokaktan yeni gelmiş evlada anne çemkirmesidir.