bugün

VEDA ŞARKISI

1.
Kayalıkta çakılı yelkenli
sana bırakıyorum veda şarkımı.

2.
Benim uzaklardaki ölümümün kanında tohumlanışı da
kayalar devranının altında değişken köklerle.
Yalnızlık! geçmişe özlem çiçeği canlıı duvarların.
Yalnızlık, yeryüzünde adanmış faniliğim.

3.
Taşımak istemiştim heybemde
yüreğinin gelip geçici tadını,
ama kaldı havaya çizilmiş kesin eğrilerle,
yadsıma oldu umudumun yiğitliğine.oman
Giderim hatıradan daha uzun yıllar boyu
kapalı yalnızlığıyla gezginin,
fakat havaya çizilmiş kesin eğri sanki bana döndü
ve bir işaret koydu pusula kaderime.
Sonu geldiğinde bütün gündelik işlerin
yol yapacağım bir geleceğim olmasa,
gelmiş olacağım bakışında canlanmaya
kaderimin sırıtan parçası olarak.
Gideceğim hatıradan daha uzun yollar boyunca
zincir halkaları gibi eklenen elvedalarla zamanın akışında.

4.
Dimdik hatıra sonunda düşmüş yola,
usanmış beni bir geçmişi olmadan izlemekten,
unutulmuş yol kıyısındaki bir ağaçta
Uzaklara gideceğim, hatıra
parçalanarak ölünceye yolun taşlarında,
ve devam edeceğim, içimde
hep o gezginin acısı, yüzümde gülümseyiş.
Bu dönenen bakış ve güç
büyülü bir matador mendilinde.
Alıkoydu kaygı duymaktan tüm çıkarlara,
hep yitiren bir çizgi oldu benim eğrim.
Ve bakmak istemedim seni görürüm diye
beni isteksizce davet etmeni
mutluluğumun pembe boyalı torerosu
Deniz seslenir bana sevecen elleriyle.
Çayırım -bir kıta-
Dümdüz yayılır, tatlı ve silinmezdir
alacakaranlıkta bir çan gibi.

5.
Bir sicil memuresi karşısında kurumlu bir doktor gibidir
kara bir mikroskopu gösteren bilim.
Sanat... sanat diye arzıendam eden şey
bir Leica'nın kısır mekaniğidir.
Acılar ve kaygılarla dolu bir yerli (ve tabii özlemleriyle
olup ta şimdi yiten için
ve onun dönüşünde arzu gönlünde),
coca, alkol ve açlığın aptalca gülümsemesiyle.
Üç kuruşa satılan cinsellik
-Amerika'da pek ucuz-
Boş çarşafların umursanmaz hatırası.
Guetamala bıraktın beni
bağrımda derin bir yarayla
ve de acılarını bana emzirme
ya da emme fırsatıyla,
kahreden bir hıçkırığın belirsiz duygusunda bulan kadını.
Kederleri teker teker birleştiren bir bağ var yine de:
uyanan insanın haykırışıdır o da.

6.
işte bugün böyle titrek ellerle
belirsiz bir kayıta koyuyorum prizmamı.
Ağacın olgunluğunu tüketmeden
kasalanmış meyvanın garip tadıyla.
Çağırışını farkedemiyorum bazen
yaşlı, garip kanatlanmış kulemden,
fakat bazı günler var ki cinselliğin uyanışını hissediyor
ve bir öpücük dilenmeye dişiye gidiyorum
ve böylece beni arkadaş diye çağırmayanın
ruhunu hiçbir zaman öpemeyeceğimi anlıyorum...
Biliyorum ki tertemiz değerlerin kokusu
bereketli kanatlarla dolduracak beynimi,
Biliyorum ki hayata geçmesi mümkün olmayan
fikirleri barındırmak gibi zevkleri bırakacağım.
Biliyorum ki ölümüne çarpışma günü
halk çocukları benimle omuz omuza verecek,
halkın savaştığı amacın kesin zaferini
göremezsem eğer
fikri en yüksek geleceğe götürmek için
mücadele verdiğimdendir,
eski kabuğun tüylerini yolarken
doğan umudun kesinliğiyle biliyorum bunları.
gözü açık giden adam, cesedi bile diri, cesedi bile isyankar.
celebritymorgue.com/che-guevara/
Emperyalizme karşı mücadele eden,Küba devrimini gerçekleştiren kişidir.Şu anda muhtemelen mezarında ters dönmüştür.Çünkü ismi, savaştığı emperyalist anlayışın elinde tişört,disko müziği olarak para karşılığı satılmaktadır.
Savas cagrimiz kulaktan kulaga yayilacaksa ve silahlarimizi
almak icin başka eller uzanacaksa,
olumm nereden gelirse gelsin, hos geldi, safa geldi..demis
che!!
diarios de motocicleta filminin var olmasını sağladığı için minnettar olduğum insan...
(bkz: motosiklet günlüğü)
dalga geçmek gibi görünmesin ancak süper marionun bile örnek aldığı bi insandır dikkat ederseniz oyunun sonunda bi kaleye girer ve yeşil barış bayrağını indirip kırmızı yıldız koyar bazı insanlar da che t-shirt ü giyip üstüne platin barış kolyesi takarlar o da güzel
ünlü devrimci lakabı che dir.che konusurken birinin ilgisini söylemek için söylenen baksana dinliyormusun gibi manalara gelir.
ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin! savaş naralarımız kulaktan kulağa yayılacaksa ve silahlarımız elden ele geçecekse ve başkaları mitralyöz sesleriyle, savaş ve zafer naralarıyla cenazelerimizde ağıt yakacaksa ölüm hoşgeldi sefa geldi!

sözlerinin sahibi arjantinli devrimci.
http://flag.blackened.net...political/che/tindex.html

http://www.che-lives.com/...le=thumbnails&album=1

http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=512
Son olarak che markalı puroları görünce ağustos sıcağında buzzzz kesmişimdir.Bir popüler kültür metası olmamalıydı.
(bkz: alberto korda diaz gultierez)
Che bir düşünce ve aksiyon adamıdır ama bazı statükocu beyinler onun düşüncelerini ve hayat felsefesini algılamadan onun tişörtlerini giymişler,che dövmeleri yaptırmışlar ve 21. yüzyılın en önemli devrimcilerinden birini bir pop ikonu haline getirmişlerdir.Düşünceleriyle ve yaşam felsefesiyle tanınan bu önemli zat artık yaptıklarıyla değil görüntüsüyle ve karizmasıyla anılmaya başlamıştır.
kapitalist düzenin asimilasyon ile her ne kadar nefret ettirilmeye çalışılma uğraşlarına rağmen dünyada radikalizmin (ve komünizmin) en büyük savunucularından biridir... bir diğeri için (bkz: bob marley) sakın komünizmin anlamını bilmeyen insanlar tarafından aşağılanma çabalarına kulak asmayın... cehaletten kaynaklanıyor zira...
kendi atalarının kahramanlıklarını yeterince tanımayan ve tanıtmayan türk gencinin başka ülkelere özenmesi sonucu rol model olarak aldığı şahsiyet. tamam ne güzel iyi şeyler yapmış ancak gelin görün ki bazı şahıslar bu insanı kendi milli kahramanlarından daha üstün görmesi beni derinden üzmektedir. ayrıca t-shirt baskısı olması daha da sinir bozucu, bir sürü özenti türetiyo. (bkz: avrupa yakası)
puru içmediği halde kuba'nın ekonomisine katkı olsun diye puroyla poz vermiş devrimci. Fotografların ardından kuba purosunun popularitesi artmıştır.
eylem adamlığının fikir adamlığının önüne gectiğine dair en güzel örnek *
(bkz: hasta siempre comandante che guevara)
tişörtü satılası insan
8 mayıs 1967de bolivya da cia destekli bir operasyonda, yargısız infaz edilmiş arjantinli devrimci.
Plajlarda dahil olmaz üzere resimlerinin yazılarının kendisiyle aynı görüşü savunmadığı halde milletin üstünde taşıdığını ve abd'nin onun adı üstünden servet kazandığını görseydi sanırım kalpten giderdi. Belkide pişman olurdu...
küba devriminin sembol ismi. fidel castro nun dava arkadaşı, yaklaşık 50 yıl önce hayatını kaybetmiş, dünyanın en popüler komünistlerinden biri..
çok okuyan çok gezen bir adam

politikayla ilgilenmeye 14 yaşında başlayan bir insan

sanayi bakanıyken şeker fabrikalarında işçi olarak çalışmıştır

tek tatil gününde tarlalarda gönüllü işçi olarak görev yapmıştır

doktor olarak insanlara yeterli faydayı sağlayamadığını düşünerek devrimcilere katılmıştır

yakalandığında mahkemeye çıkarılmadan öldürülmüştür.(çünkü mahkemede sesini duyurmasından korkulmuştur)

örnek alınası insan..
gerçek yüzünü görmek için şu linke bakmanın yeterli olacağı zat. http://www.therealcuba.com/MurderedbyChe.htm
videoda che'nin devrim adına yaptığı infazları anlatan silah arkadaşlarının anlattığı hikayeler var ama ispanyolca. davulun sesi uzaktan hoş gelir derler, putlaştırılan bir imge olarak komünizm hayaliyle yaşayan rahatlığın battığı sözde devrimciler için bir tanrıdır ama o toprakların halkları halen nefret içindedir ona karşı. küba'nın sefil halkı, venezuella'nın gariban halkı halen nefret eder che'den de despot yöneticilerinden de.
kurtuluş savaşı örneğiyle mustafa kemal gibi bir önderle karşılaştırılmak istenen devrim adına kasalarını dolduran zatlardan birisi. atatürk her şeyi halkı için yapmış ve demokrasiyi yüzyılların monarşik topraklarına getirmiştir. onurlu bir dava gütmüştür. che ve silah arkadaşları ise topraklarına monarşiyi bile aratacak bir despotluğu tekrar getirmiş, halkına zulümü ve sefaleti tekrar öğretmiş ve halen öğreten, devrimi korumak adına suçsuz insanları bile öldürmüş bir katildir. işte atatürk'le onu karşılaştırma cüretini kendinde bulanların bilmediği fark budur.
tüm devrimci kişiliğinin yanında ernesto guevara cesur bir hekimdir.