bugün

küba da devrim yapmış, fidel castronun sağ kolu, dünyadada devrimin simgesi olmuş, 1967de ölmüş olan devrimci.
anti-emperyalizm uğruna ölen bir insanı kapitalizmin tişört yapıp satması apayrı bi ironidir, kötüdür, yazıktır...

(bkz: comandante)
verdiği savaşın sonunda resminin tişört, sweetshirt üzerine düştüğünü gördükçe kemikleri sızlayan devrimci.
amerikayı tek başına dize getirebilmiş devrimci şahsiyet.
che nin birleşmiş milletlerdeki konuşmasından alıntıdır
'ben ne arjantinliyim ne de kübalıyım ben latin amerikalıyım.latin amerika ülkelerinin özgürlüğü için savaşırken öleceğimdende eminim'
dediği gibide olmuştur bolivya dağlarında yaralı şekile yakalanmış 3 gün boyunca yaralı şekilde işkence görmüş genede konuşmamıştır.
yıllarını latin amerikanın özgürlüğüne adamış ve bu uğurda yaşamını yitirmiş dünyanın unutulmayacak olan simalarındandır . ne gariptir ki daha 10 yıl öncesine kadar kapitalizm bu adamı unutturmak için kitaplar yaktırmış , işkencehaneler açmış , yasaklar koymuş ve çinden maçine kadar adının altına terörist damgasını yapıştırmıştır ... ancak yıl 2006 olmuş ve kapitalizm ernesto che guevera'yı bu sefer unutturmamak için tişörtlere ve bardaklarına resmini basmış , anahtarlıklara yıldızlı beresinin ışığını parlatmış , giydiği yeşil ceket bu yüzyılın in'i seçilmiştir ...

kapitalizmin değiştiremediğini devşir , evcilleştir politikasına binayen acaba bunda 20 yıl sonra saddam hüseyin'in yada fidel kastro'nun ismini yada cismini nerelerde görceğiz kimbilir ...
çoğu türk gencinin atatürk kadar sevdiği, hatta belki hayatını ve yaşadıklarını atatürk'ünkinden daha fazla bilen kişi.*
bir popüler kültür ikonu olma özelliği dışında gerçekçi ol imkansızı gerçekleştir demesi bile saygı duyulması için yeterli olan arjantinli devrimci.
son ankaraspor maçında beşiktaş tribunlerinde 'kartal pen'che'si adlı pankartta resmini bir daha görebilmiş olduğumuz devrimci şahıs.
tekstil ve kitap sektörünün şükran borçlu olduğu ve fidel castro'nun silah ve yol arkadaşı.
Bir sesti O
Bütün sesler içinde ayrı
Yürü diyen bir ses
Savaş diyen bir ses
Katıl diyen bir ses
(bkz: arif damar)
"a b c'yi onlar öğretti
che yi biz öğrendik"

(bkz: sunay akın)
(bkz: motorsiklet günlüğü)
soyler dururum bu turkuyu
ezgisi anlatir ozgurlugu
oldurduler gerillayi
kumandan che guevarayi
medyatik devrimci.
hayatımda duydugum en büyük gaf'ın malzemesi olan sahıs..

(duvarda eminem yazıları ve che guevera yazıları vardır)

A:abi heryeride hiphopcular sardı ya nedir bu eminem che eskiden yoktu bunlar..
B:ühüh ühüh ühü
amerika'da ve dünyanın birçok ülkesindeki rejimlerde şimdiki tabirle "terörist" sayılan ve bu yüzden de öldürülen ama nedense dünya halkları arasında öldürülmesinden sonra popülerleşip,bir ticari meta haline getirilerek içeriği boşaltılmaya çalışılan -ki kapitalist sistem biriyle başedemeyince onun içini boşaltır- devrimci insan.
devrim yapılmış, silahla yürütülen mücadelenin ekonomik atak safhasına geçme gereği doğmuştur. devlet bakanlıklarına ve ekonomik gidişata ilişkin toplantıda fidel kürsüden "ekonomiyi düzeltmeliyiz, kaynakları etkin kullanmalıyız" yönünde söylev verirken "aranızda iyi bir ekonomist var mıdır?" der. koca salonda bir tek che'nin eli havadadır. fidel bunun üzerinde che ye "senin ekonomiden anladığını bilmiyordum" der. che tarihi yanıtını verir "ben senin aranızda iyi bir komünist var mı?" dediğini sanmıştım...
.................

devrimci,gerilla,önder..
birde doktordur che guevera

dünya böylesine güzel
olur muydu yine
diplomasını çerçeveleyip
para kazanma derdine
düşseydi dr. che
yüreğini dağlara asmak yerine

sunay akın
biri ataturk'le ilgili birsey anlatirsa dislanir; bu adamla ilgili birsey anlatirsa sevilir, tapilir.
dünyadaki uluslararası devrimler ile ulusal devrimlerin birbirinden farklı olduğunu,ulusal devrim döneminin kapandığını,sınıfsal devrim döneminin başladığını anlatan ve yaşayan, bu yüzden de diğer liderlere göre ilerici niteliği bulunan gerçek devrimci insan.
fidel castro'nun sağ değil sol koludur,çünkü çok ateşli bir solcudur.
iyiler her zaman kaybeder sözünün canlı örneği ne yazık ki.
çok varlıklı bir ailenin çocuğu,doktor insan,kapitalist düzene karşı savaşmış ve buna rağmen pragmatizm mantığı güden şirketlerin kar malzemesi olmuştur,iyi de kar getirmiştir onlara,ama hala ne için savaştığını bilen insanların olması bile kemiklerini sızlatmayacak olan üstün savaşçı,şerefli kişi.
kapitalizm, resminin basılı olduğu tişörtü gençlere giydirerek her zamanki gibi galip gelmiştir. Bardaktı anahtarlıktı bu öyle gitmiştir, bokunu çıkarmışlardır prezervatifi bile vardır.
19. yüzyılın en yaygın efsanesi olan ernesto guvara yönetime karşı gerilla savaşı yürüttüğü bolivya dağlarında öldürüldeğünde hakların ve devrimlerin che siydi.