- de geh buraya şehapettin , bah suyu hazır ettim ayagını yıkıyıcem.

- üff yee nazli, bahçelerde mor meni verem ettin sen beni, gaç kere diyecem olmaz, ollmaaz, nerin ayaglarımı duzlu sularınan yıkatmam ben, tehriş oluyür. beni bi rehet bırak gurban olam, kifayetsiz derecede mühterissin.

- bah o ayagları yıkatmassan önörümü rencide edicen, beni elalemin kem dillerine düşürecen. Anan gapıyı dinliyor, herkeşlere ağnatacak.

- he, bah son kez yıkaticem haberin ossun, hey yareppim, ben bu istirapların adamı olmak için ne ettim?
tam bir çelişkiler kadınıdır. oldu olacak çocuğunun bokunuda temizlemesin.
yapacak aga.
yemekte yapacak, ayakta yıkayacak.
(bkz: herkes kendi işine baksın)
(bkz: Lilith)
(bkz: ayağını da yıkarım suyunu da içerim)
hayatı boyunca (malesef)annelerinden eziklik kompleksiyle büyümüş olduklarında sadece ayak yıkamak değil erkeğe edilen bazı hizmetlerle birlikte ayak yıkamanın da kaçamadığı mantıksızlık..
saksodan kaçınan hatun modelinin daha hassasıdır. erkekten istesin bırak ayağı heryerini yıkar onun. erkekler sadıktır, hoşgörülüdür.*
kadına ayak yıkatmayı marifet sayan erkekler olduğu sürece var olacak kadındır.
Gurur yapmaya gerek yoktur, çünkü karşınızdaki en sevgilidir, ayağı yıkanır; hatta yıkanılan su içilebilir caizdir.
haklı kadındır. dünya düzeni değişmiştir artık daha çağdaş, modern, kadın erkek eşitliğine saygı gösterilen bir düzende kadının aşağılayıcı davranışlar yapmak istememesi son derece normaldir.
efenim kadınların ayakları yıkanır. kadın ayağı 40 numara ve üzeri değilse şayet erkeklere nazaran daha kibardır düşün 35 numara ayakkabı giyen kadın var yahu! neyse mevzuya döndük: kadın ayağı kokmaz erkek ayağı kokar, kadınların ayak bakım kremleri vardır, topuk taşları vardır erkekler böyle ayrıntılara gelemezler pek. sonuç bütün gün ayakkabı içinde pişmiş, leş gibi kokan, bakımsız tırnaklı bir ayak. sonra da gel bu adamın ayağını yıka. kadın ne yapsaydı faruğun ayağını yıkıyorum kendimle gurur duyuyorum mu deseydi? e insaf artık...
bir cocuk kendi ayaklarını belli bir yasa gelene kadar yıkayabilir mi? yıkayamaz annesi olarak yardımcı olmak gerekir.
ama kardeşim ben ''erkeğimin'' ayagını neden yıkayayım? bir engeli, kendi yıkamasına engel olucak bir hadise yoksa ben neden onun ayaklarını yıkayayım?
hani sırta masaj yapılmasıyla eşdeger görülebilicek bi durum değildir bu.
o, ben yorgun geldiğimde elinde kovasıyla gelip
-karıcım ayaklarını yıkıyayım
diyerek önümde egilirse ben rahatsız olurum sahsen.
bunu gurur yapmıycak adam var mıdır aranızda?
e bende yorgun geliyorum o da yorgun geliyor işte.
fark ne? onun yaptıgı gurur normal de benimki neden değil?
bu ayakların sabıkalı oluşundan ileri gelir. masaj yapmakta yada burda yazamayacağım bi sürü garip olay sevişirken eyleme dökülürken bişey yok ama ayak yıkanmaz.
(#3589406)
(bkz: ayak yıkamak bir ayrıcalıktır)
hala bu yüzyılda yaşadığına inanılamayacak kadındır. bir kadın nasıl olur ki erkeğinin ayağını yıkamayı gurur edebilir. erkeğinin ayağını yıkamak gurur yapılacak değil onur yapılacak bir iştir. erkeğini memnun edemeyen, hayatta memnun olamaz. **
erkeği eğer kadının ayaklarını yıkıyorsa gereksiz gurur yapan kadındır zira ortada bi eşitlik var demektir. ama erkek "işten geldim, buralarda kral benim bik bik bik" zihniyetindeyse yerinde bir gururdur çünkü kadın da evde erkeğin hayatını düzene koymak, çocuklarına bakmak gibi vazifeleri yüklenmiş durumdadır.
saçmalamasın diyerek çemkirdiğim kadındır. bak kadın, başlıkta ne diyor? erkeğinin diyor, o senin erkeğin, aklında bulunsun. sen yıkamazsan elbet yıkayan çıkar, sahip çık erkeğine de yıka ayaklarını. sırtını da kesele. o kadar!
er kişi hastaysa, çok yorgunsa yada eli ayağı tutmuyorsa kadın o ayağı yıkamakta tereddüt etmez.

amma velakin o er kişi kadını ayaklarının altında diz çöktürmekten zevk alıyorsa, eli ayağı tutmasına rağmen sırf ego tatmini için bunu istiyorsa kadın haklı olarak gurur yapar.
burda incelenmesi gereken bunu isteyen erkegin hangi psikolojde olupta bunu istedgidr acıkcası böle insanların çocukluguna inmek lazım ama ataerkil bir toplumda yasadıgmzı düşünürsek bu bir yerde bunu haklı kıldırır ama su zamanda ne kadar gecerliligi vardır bilinmez ve carpıcı rakamlara ulasırsak sasırmamak gerekir...
(bkz: onu benim beyime sormak lazım)
mantığını anlamadığım bir yaklaşımın başrolündeki kadın.

insan sevdiği erkeğin ayağını yıkamayı gurur meselesi haline getirmez. diyelim ki adam rahatsız, eli, ayağı tutmuyor; yıkar elbet. yıkamayan kadının sevgisinden şüphe ederim ama eli ayağı tutan koca kafalı adam gelip de "hanım ayağımı yıka" derse, o kadın gurur falan yapmasın. direkt karete darbeleriyle o ayağı kırıp adamın eline versin. adam da az yesin, kendine köle isaura'yı tutsun. samanlık seyran, hayat bayram, insanlar açık fikirli olsun. anlam bozukluğu içeren başlıklar, şekilci insanlar, tavırlar olmasın! evet.
kendi üretimi bebeğin kıçını yıkamayı gurur yapan erkeğin karısıdır.
(bkz: doktor bu ne)
olayı sadece ayak yıkamak olarak görmeyip, evlilik hayatının hemen hemen tamamına yayacağı bir "kocam ezmesin beni", "ona hizmet edersem incilerim dökülür" mantalitesindeki kadın.
aynı kadınlar eşlerinin ayağını yıkamayı kabul etmezler de, eş adayları dizlerinin önüne çökerek evlenme teklif etsin isterler.

evlilik iki kişinin ben, ben, benlerden çıkıp, yürekle ve sevgiyle "biz" diyebilmelidir. ayak yıkamak çok sembolik bir hizmet. kimi ister, kimi istemez.
yanlış olan kadınların evliliğe adım atmadan önce feminist akımla pompalanan kocana hizmet etme küçülürsün yanılgısını içlerinden atamamalarıdır.