bugün

çok doğal olmasına rağmen günümüz kadnları tarafından çok garip karşılanan bir hadisedir.

bir kadının kocasının ayağını, çocuğunun ayağını, sevgilisinin ayağını yıkamasında ne sakınca olabilir ki? bunda gurur arayan kadının sevgisinde şüphe ararım.
bir erkek eşini gelinliği ile beraber kucağında taşımıyor mu? ayakkabı reyonunda sevgilisine ayakkabısını giydirmiyor mu? sevgilisine evlenme teklifi ederken dizleri üzerine çökmüyormu? erkek bunları yaparken gurur mu yapıyor? tabiki hayır.
erkek için bunlar onur verici bir durumdur. erkek ayakkabı giydirdiği için gurur yapmaz. erkek diz çöktüğü için gurur yapmaz. sevgisi gururun önüne geçer.
lakin günümüz entel kadınları ayak yıkamayı gericilik golarak düşündükleri için, gurur yaptıkları için erkeklerin tepkisini çekmektedir.
netice itibari ile erkeğinin ayaklarını yıkamayan kadın kendince gurur yapan kadındır. sevgisinden şüphe edilesi kadındır.
toplumumuzun ne kadar yozlaştığının nadide bir örneği olan insan evladıdır.
toplumumuzun kanayan en büyük yarası olan örf ve adetlerine bağlı anadolu kadınlarımızın maalesef batı taklitcisi kesim tarafından eleştirilen gururudur. erkeğinin ayağını yıkamak her kadının gururu olmalıdır.
evinizin rızkı icin cok afedersiniz eşekler gibi calışmışşınız evinize gelmişşiniz, zevcenizde ayaklarınızı yıkıyor.
'allah'ım bu ne saadettir'
ama dedik ya;
tembelliği, batı özenticiliğini kadın erkek eşitliği gören kesim tarafından tüü- kaka yapılmış olan bu tür güzelliklere sahip cıkalım.
erkek kendi ayagini kendi yikasindir. kimse zorla erkeklere diz cöktürtmüyor evlenme teklifi yaparken. kadin icinden geliyorsa yikar erkeginin ayagini, hatta iki de kese atar. kadinin toplumdaki yerini anlamayan geri kafalilarin yaptirmak istedigi eylemdir ayak yikatmak. erkek kadinin ayagini yikasin da goreyim o zaman gurur meselesi yapiyor mu yapmiyor mu.
masaj yap deyince hiç sorun çıkarmadan yapan, ayak yıkamaya gelince sorun çıkartan özenti insandır. yıkatılmakla yıkamak arasında da fark vardır tabi.
şimdiye kadar çoktan aşıldığını düşündüğüm, başlığı görünce şok olduğum konudur. bazı yazarlarımıza göre erkekler kadınlarının kitaplarını taşımalı, arabaya binerken kapıyı açmalı, hesabı ödemeli, merdivenden çıkarken kadınlarını önlerine almalı, evine bırakmalı, dolmuşta otobüste cam kenarına oturtmalıdır. kadınlarsa erkeklerinin ayaklarını yıkamalı, pastalar börekler yapıp erkeğini hoş tutmalı, erkeği istiyorsa yatakta "hayır" dememelidir. falandır filandır. * aşalım bunları artık.
bir insan neden ayağını yıkatmak ister, hasta mıdır? ayrıca bir kadın neden bir erkeğin ayağını yıkasındır, kişisel sorunları mı vardır? böyle bir şey isteyenin de, yapanın da hem midesinden, hem de zekasından şüphe ederim. karşılıklı yalakalık tribinden başka bir şey değildir. iç bulandırıcıdır. tiksinilesidir. gurur meselesi değil, hazım meselesidir.
efendim erkegin ayagini yıkatmasi cok cok evvellerden beri erkegin alter ego'sunu ok$amasindan ote bir$ey degildir, kendini bilen/kendi ayaklari uzerinde duran yani akıllı bir kadının gurur yapmasi kadar normal bir durum olamazdir..
erkegin eli yokmudur, özürlü müdür? neden el degil -de ayak yıkatmak ister, önünde diz cokturur. bu konuda gurur yapan kadin akilli kadindir, tum aleme duyrulur.
(bkz: hatun ceken entryler)
erkeğinde karısının ayağını yıkaması halinde , karşılıklı hoşgörü ve işbirliğine dayanan bir olaydan bahsedebiliriz.
erkeğinde karısının ayağını yıkaması halinde , erkek de mutlaka inceden bir ayak fetişistligi olmasi kuvvetle muhtemeldir.
ya neden ayak yıkamaya bukadar tepki gösteriliyor ki. sonuçta senin eşin. ayak yıkatmak bir üstünlük belirtisi değil sevgi saygı gösteriş biçimidir. ayak yıkamayan elbebek gülbebek feministler bunu bir zaaf olarak görüyorlar. ben etrafımda öyle çiftler tanıyorum ki birbirlerini ısırmakla sevgilerini gösteriyorlar. ayak yıkamak bahane yani. *
(bkz: gerekirse erkeğimin kölesi olurum)
sonuna kadar haklı olan kadındır.
bahsi geçen kadının karşısındaki erkek beratulanberat ise, asla gurur yapmayacağı eylemdir.
kendi başlığını tekrar ortaya çıkarmak için entry giren yazarların çoğu bu kadınlardandır.
olayı sadece ayak yıkamak olarak görmeyip, evlilik hayatının hemen hemen tamamına yayacağı bir "kocam ezmesin beni", "ona hizmet edersem incilerim dökülür" mantalitesindeki kadın.
aynı kadınlar eşlerinin ayağını yıkamayı kabul etmezler de, eş adayları dizlerinin önüne çökerek evlenme teklif etsin isterler.

evlilik iki kişinin ben, ben, benlerden çıkıp, yürekle ve sevgiyle "biz" diyebilmelidir. ayak yıkamak çok sembolik bir hizmet. kimi ister, kimi istemez.
yanlış olan kadınların evliliğe adım atmadan önce feminist akımla pompalanan kocana hizmet etme küçülürsün yanılgısını içlerinden atamamalarıdır.
(bkz: doktor bu ne)
kendi üretimi bebeğin kıçını yıkamayı gurur yapan erkeğin karısıdır.
mantığını anlamadığım bir yaklaşımın başrolündeki kadın.

insan sevdiği erkeğin ayağını yıkamayı gurur meselesi haline getirmez. diyelim ki adam rahatsız, eli, ayağı tutmuyor; yıkar elbet. yıkamayan kadının sevgisinden şüphe ederim ama eli ayağı tutan koca kafalı adam gelip de "hanım ayağımı yıka" derse, o kadın gurur falan yapmasın. direkt karete darbeleriyle o ayağı kırıp adamın eline versin. adam da az yesin, kendine köle isaura'yı tutsun. samanlık seyran, hayat bayram, insanlar açık fikirli olsun. anlam bozukluğu içeren başlıklar, şekilci insanlar, tavırlar olmasın! evet.
(bkz: onu benim beyime sormak lazım)
burda incelenmesi gereken bunu isteyen erkegin hangi psikolojde olupta bunu istedgidr acıkcası böle insanların çocukluguna inmek lazım ama ataerkil bir toplumda yasadıgmzı düşünürsek bu bir yerde bunu haklı kıldırır ama su zamanda ne kadar gecerliligi vardır bilinmez ve carpıcı rakamlara ulasırsak sasırmamak gerekir...
er kişi hastaysa, çok yorgunsa yada eli ayağı tutmuyorsa kadın o ayağı yıkamakta tereddüt etmez.

amma velakin o er kişi kadını ayaklarının altında diz çöktürmekten zevk alıyorsa, eli ayağı tutmasına rağmen sırf ego tatmini için bunu istiyorsa kadın haklı olarak gurur yapar.
saçmalamasın diyerek çemkirdiğim kadındır. bak kadın, başlıkta ne diyor? erkeğinin diyor, o senin erkeğin, aklında bulunsun. sen yıkamazsan elbet yıkayan çıkar, sahip çık erkeğine de yıka ayaklarını. sırtını da kesele. o kadar!
erkeği eğer kadının ayaklarını yıkıyorsa gereksiz gurur yapan kadındır zira ortada bi eşitlik var demektir. ama erkek "işten geldim, buralarda kral benim bik bik bik" zihniyetindeyse yerinde bir gururdur çünkü kadın da evde erkeğin hayatını düzene koymak, çocuklarına bakmak gibi vazifeleri yüklenmiş durumdadır.