1. 1.
  Bizim toplumumuzda 20-25 yaşına gelen bayanlar kendilerine "evlenme yaşına geldi" etiketi yapıştırıldığı için, (zaten 17-18 yaşlarından itibaren zaman geçtikçe psikolojik olarak evliliğe yaklaştıklarını düşünürler) erkek arkadaşları varsa 25'inden sonra erkeği deliler gibi sıkıştırmaya başlarlar. Çünkü çeyiz, gelinlik gibi şeyler erkeklerin hiç anlayamayacağı şekilde onları cezbeder.
  (bkz: erkekler marstan kadınlar venüsten)

  Bu esnada erkek ise "ulen daha ne kadar çok bilgisayar oynarsam, arkadaşlarla içip zıçıp dağıtırsam, gençliğimi yaşarsam kardır huehuehu" şeklinde düşünmesine rağmen gelin adayı kıza "tamam hayatım, evleniriz, ha bugün-ha yarın" şeklinde sahte telkinler vermektedir.

  Bunun sebeplerinden biri şu olabilir: Evlilik birçok güzel yanı olabilmesine rağmen erkek için çocukluk döneminin tamamen kapanmasıdır. "Ben büyüyünce rock yıldızı olucam, ünlü bir rallici olucam, süper bir bilimadamı olucam!" şeklinde hayaller tamamen fos çıkmıştır. Erkek hayatın acı gerçekleriyle yüzleşmelidir. Düne kadar age of empiresoynayan herif evin sorumluluğunu taşımaya, tutumlu olmaya, çocuk bakıp büyütmeye hazır olmalıdır. Artık arkadaşlarıyla da eskisi gibi gezip tozamayacağını, veya bi tanesine rahatça pandik atıp kaçamayacağını, sataşamayacağını bilir. Evli bir adam olacaktır çünkü o. işte bu yük yaş ilerledikçe erkeğin omuzlarına biner ve sonunda kaçınılmaz son gerçekleşir. Artık hayatında age of empires yerine görümceler, eltiler vardır.
  2 ... goksunv
 2. 2.
  (bkz: ereksiyon problemi)
  ... kuntayi kinteleyen adam
 3. 0.
  her çıktığı kişiyle evlilik muhabbeti yapan kızlardan ileri gelen bir durummuş gibi görünsede, günümüzde aynı tereddütü kızlarında yaşaması kaçınılmazdır. farklı şekillerlede olsa da "sorun" ve "sonuç" temelde aynıdır.
  günümüzde artık insanlar daha seçici ve daha bilinçlidir. sonuçta aptal aşıklar dışında kimse gözü kapalı evlenmemektedir.
  "tereddüt" dediğimiz bu süreç, aslında sağlıklı ve olması gereken bir süreçtir. önemli olan bu süreçte en makul kararı vermektir.

  asık olunan kişiyle evlenmek doğru olsada, bunu körkütük aşıkken yapmamak en mantıklısıdır. malumunuz insan aşıkken, karşısındakinin kusurlarına karşı her zaman kördür.
  ... dancing in the moonlight
 4. 1.
  kaza ile evlendikten sonra bile devam edebilme ihtimali olan tereddüt . (bkz: sorun)
  ... lavinya_
 5. 2.
  hayattan elini eteğini çekme durumu olduğu için başa gelebilecek bir olaydır. kişi belli bir süre bu bunalımdan çıkamaz. evliliğin ilerleyen zamanlarında kişi mutlu olamazsa, hayattan ne elini çeker ne eteğini. tam gaz devam eder. bu daha tehlikeli bir durumdur. en iyisi evlenmemektir.
  ... simetri
 6. 3.
  erkeğin fizyolojisi ve güdüleri gereği tohumlarını mümkün olan en fazla kadına dağıtma isteği nedeniyle ortaya çıkan histir. insanlık tarihi boyunca evlilik, aile kurma, düzenli toplumsal hayat yaşama gibi sosyolojik olgular bu biyolojik güdüyle çatışma içindedir. genelde sosyal baskılar ağır gelir, ancak bazı erkekler içgüdülerine uyar ve büyük bir yanlıştan döner.
  ... ad lucem
 7. 4.
  geçmişte erkek için evliliğin çoğunlukla düzenli bir cinsel yaşam için gerekli olan bir zorunluluk olarak yapıldığı göz önüne alınırsa özellikle günümüz gençlerininin cinsel yaşamlarını evlilik çatısının altına girmeden daha rahat bir şekilde yaşabilmelerinden dolayı evlilik ihtiyacı yavaş yavaş azalmaya başladı.

  bunla beraber ekonomik koşullar, karşı cinsler arasındaki güvenin erozyona uğraması, kadının özgürleşmesiyle birlikte genişleyen yaşam alanı içerisinde erkek tarafından ona verilen kutsiyet imgesinin yavaş yavaş azalmaya başlaması erkeklerin evliliğe olan yaklaşımlarında ciddi tereddütlerinin oluşmasına neden oldu.

  bir arkadaşımın iş görüşmesine dayanarak örnek vermek gerekirse işe alınmasın itibaren iki yıl içinde evlenmeyeceğine dair garanti istenmesi bile günümüz sosyal ve ekonomik koşullarında kendi kendine yetmekte bile zorlanan erkeğin evlilik kurumu gibi ciddi bir müesseye karşı kendini bundan uzak durma gerekliliği içinde hissetmesine de hak vermek gerek.

  sonuç günümüzde yaşanan ekonomik zorluklar kolayca yaşanabilen ve tüketilen ilişkiler ve toplumsal ilşkilerde ve karşı cinse duyulan güven erozyonu gibi realiteler, erkeğin evliliği kendisi için gereksiz bir yük olarak algılamasını sağlıyor. tabi bu mantık yapısından hareketle herşeyi özgürce yaşabilmenin cazibesi dururken kendini yasal ve geri dönüşü bir hayli zahmetli olan bir kurumun kucağına atmak insana da bir hayli zor gelmiyor da değil hani..
  1 ... golgi aygiti
 8. 5.
  büyük ihtimalle bağlanmaya korkuyordur, evliliğin masrafları yükü onları korkutuyordur, hazır değildir vs.
  1 -2 ... selia
 9. 6.
  rahatlığa ve sınırsızlığa kendini çok alıştırmış erkeklerde olan tereddüttür.
  1 ... nickiniyerim
 10. 7.
  hissedilmesi halinde, o kızla olmaz.
  ... kite