bugün

erkek kardeşlerin eşlerinin birbirlerine seslenme şekli.
cinsiyet açısından bacanak'ın tersi olan durum.
yaşıtlarsa birbirlerine isimleriyle hitap ederler. eger yaş farkı varsa, ailenin tutumuna göre birbirlerine abla ya da yenge derler.

edit: is bu entry iki kardes esinin, yani iki eltinin birbirlerine nasil hitap edecekleri sorusu dusunulerek girilmistir.
-anneaa elti ne demeek??
-babanın erkek kardeşinin eşi yawrum.
-hani o yengeydiii
-!?&?!&
anneme göre yürümeyecek bir ilişkinin kahramanı.

ne zaman yemeğin yağı, tuzu eksik olsa, tadı çirkin olsa "iki elti aşı" der. nitekim eltilerin çekememezlikleri yüzünden ilişkileri de öyle tatsız oluyormuş. bla bla...
(bkz: düzelti)
ailenin en garip unvanlı üyesi ***
Bir diğer karışık aile bireyi ismi için;

(bkz: görümce)
altı rakamının en nazik şekilde telafuzudur.
türkçede en sevmediğim kelimedir. anlam olarak değil, bildiğin kelimeyi sevmiyorum. elti ne lan? çok sinir ediyor beni elti kelimesi.
Hanım kişinin, evlendiği er kişinin biraderinin zevcesi ile olan ilişkisine verlen ad.
Diğer bir deyişler Hanım kişinin, kaynının zevcesi ile olan ilişkisine verilen ad. Hanım kişinin kaynı için (bkz: kayın)
kuma gemisi yürürmüş de elti gemisi yürümezmiş.

yukardaki anonim cümleyi eltimden yakındığım bir gün 12 yıllık evli kuzenim söylemişti.
dün itibariyle ne olduğunu kelimenin tam anlamıyla kavradığım, benim için evlat olsa sevilmeyecek kişi.
Türk Kültürüne özgü akrabalık kavramlarindan biridir.
görsel
Durduk yere kurulanı da var. Ben severim aslında ama ne bileyim şu sıralar aramızda negatif bir şeyler var gibi. Kendi kendine kurulan ben de olabilirim tabi bilmiyorum. Elti, görümce, kaynana. bi bitmiyorlar anasını satıyım..
keyifli olabilir diye düşünüyorum. ama fazlası zarar bir tane kâfi. bakalım bize kaç tane denk gelecek.
Ay ngark Instagramda fotoğraf paylaşmaya başladın diyor ama fotoğraflara like atmıyor. Pis.
güncel Önemli Başlıklar