bugün

iskenderiye'li coğrafyacı. coğrafya kelimesini literatüre sokmuş ve geographika adlı bir eser meydana getirmiştir. bundan asırlar önce ortaya çıkarttığı harita insanın dibini düşürmektir. dünyanın ekvator çevresindeki uzunluğunu merkez açı eşitliğinden yararlanarak hesaplamıştır ve 41.250m sonucuna ulaşmıştır. ekvatorun çevresinin 40.076m olduğu düşünülürse cok yakın bir sonuçtur bu.

http://www.mlahanas.de/Gr...mages/EratosthenesMap.jpg
yunanlı matematikçi ve astronom. dünyanın yuvarlak olduğunu ve dünyanın çevresini matematiksel olarak hesaplayan ilk kişi. doğal olarak büyük bir başarı. başarısını iki sopa, bir yardımcı ve matematik zekasına borçludur.
MÖ 240'ta güneş ışınlarından yararlanarak Dünya'nın çevre uzunluğunu hesaplamıştır. yani dünya'nın yuvarlak olduğu çoook önceden biliniyordu.

MÖ 195'de kör olmuştur ve bir yıl sonra kasıtlı olarak kendini aç bırakarak ölmüştür. deli midir nedir?
Dünya ile Güneş arasındaki uzaklığı tam olarak ilk hesaplayan insan 3. yüzyılda Eratosthenes olmuştur. Bulduğu 149 milyon km uzaklık günümüzde kabul edilen uzaklık ile aynıdır.
Yerinde edilmiş küfür, hakedene verilmiş ödüldür.
Ödülünü tepe tepe kullanman dileğiyle.
aynı sıçmıkları her yerde ağzından çıkaran yazar.

şu entry:

(bkz: düz dünya manyaklığı/#37125923)

bu entry:

(bkz: düz dünya teorisi/#37125845)

ve bu entry

(bkz: düz dünyacıların lince uğraması/#37126233)

aynı şeylerden söz ediyor. hatta 1 ve 3 kelimesi kelimesine aynı. dikkat ve ilgi çekmeye çalışıyor. ibne midir nedir anlamadım. olayın nedir senin güzelim. derdin neyse bi söyle, bak sözlükte senin gibi eşcinseller var, tanıştırırız, düş artık yakamızdan.
" ufak ufak öğreneceksiniz daha yeni başladık " diyen yazardır.

not:özellikle seri entry tekrarı yapılmıştır.
gerekçe: düz dünya diyenlerin çoğu maalesef okumayı sevmeyenler.
tekrarlamakta yarar var.
düz dünya diyenler adamla mal arasındaki farkı bildiği için neyi okuyup neyi okumaması, neyi sikleyip neyi siklemediğini bilirler. siklenmediği için aynı şeyleri papağan gibi tekrar eden zekasız. kasma olum bu kadar. git bi halka taktır kendine.
Aynı şeyleri mal bulmuş magribi gibi tekrar başlık açarak sağa sola yazan adamlara tekrar baştan aynı şeyleri yazacak değil bu arkadaş.

Güzel özetlemiş. Dünyanın düz olduğunu iddia eden adam mal bile değildir.
jimmy tudeski denilen, yetkili " cıbıldak " entry müptelasını selamlayan yazardır.

not: bunu da sildirmeyi unutma.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.