bugün

hollanda' da bir başka olan program.**
avrupanın en iyi iktisat fakültesidir.
skolastik düşünceden sıyrılıp, aydınlanma çağına erişen avrupa'nın, dönemin sayılı düşünürlerindedir.

mutlu olmak için reçetesi, "delilik"tir. akla uzak olmak, gamsız olmak ona göre, mutlu yaşamaktadır. "aklı bir kenara atın!", "deli olun!" gibi ithafları vardır. kendisine göre en asil ve statü sahibi insanlar, haklarında: "aptal,"salak", "deli", "çılgın" gibi adlandırmalar yapılan kişilerdir.

"mutlu olmak için", sevdiği kadından yüz bulmayacak erkek, onu daha çok sevecekse; kayınvalidesinin ölümü için dua eden biri, ölüm töreninde sahte ağlayıcılar tutup, karısını peşkeş çekecekse, ne gereği var akıllı olmanın? mutsuzluğu artırmanın?

bir de örneklemi, testi var kendisinin. bir erkek yeni evlendiği eşine, içerisi "gerçek olmayan" elmaslarla dolu bir kutu veriyor. ve kadının elleri titriyor, yüreği hopluyor. cehalet ve bilgisizliği ile, "mutlu" oluyor kadın.. bunun sahte oldugunu öğrenmesinin gereği ne?

elması boynunda taşıyan ve gerçeği bilen kadın ile, sahtesini avucunda bulunduran kadının farkı ne?
türk gençleri için sadece avrupa ülkelerinden birinde kısa süre okuma sağlayan program.

sorsan erasmus'un kim olduğunu bilmez çoğu.
sevgilisizliğin insanı mutlu edebildiği tek yer.
türkiye'deki tüm öğrencilerin bir şekilde tadına bakması gereken değişim programıdır.
ve çağrı yapıyorum: bu programa gidip de kimseyle sevişmeyen, bazı partilere (grup da diyebilirsiniz) katılmayan kişi tüm hayatı boyunca bazı tabuların altında yaşayacaktır. o yüzden, sevişmeyi sevmiyorsanız lütfen bu programda yer kaplamayın. lütfen.
polonyaya gitmeye azmettiğim ama bakanlıktan izin çıkacak mı ve bu işin sonucu nereye çıkacak deyu merakta olduğum program.
toplam 1 tam senemi geçirmişliğim vardır erasmus'ta.
ve şuan burada iddia ediyorum: kezban dediğiniz, yapmaz dediğiniz her kızın emin olun burada denemediği şey kalmamıştır. denemediği madde, denemediği pozisyon -evet seks pozisyonu- kalmamıştır. yoktur. erasmus'a gidene kadar ben bile yalnızca bir kaç erkekle yatmıştım ancak erasmus'taki ortam çok farklı. o yaşa kadar yattığım erkeklerden kat kat daha erkek olan, çok daha fazla erkekle yattım.

erasmus ders çalışma yeri falan değildir. gündüz dolaşırsın, akşam içersin, gece gözüne kestirdiklerinle yatarsın. ben ne "kezban" diye adlandırılan kızlar gördüm, 2. haftasında barların tuvaletinde sevişirken yakaladığım. ne kezban kızlar gördüm, partide bir odaya 2 erkekle beraber çekilen.

erasmus'ta kezban olan kişiler genelde türk erkekleri oluyor. eli boş dönen erkek de gördüm, beni etkilemese eli boş dönecek olan da. çok farklı bir dünyadır erasmus, özellikle düzenli seks hayatı olmayan gençler için.
bugün apar topar konferansına gittiğim oluşumdur.

yani düşüncesi bile heyecanlandırıyor beni. üniversitelerin ismine baktım almanya ve ispanya açılmış bu yıl. 3 kişilik imiş. bana sen kesin gidersin diyorlar not ortalamamdan dolayı..

ama ben karar veremiyorum bu bir kere gidilecek yerin zamanına; acaba staj için mi yoksa okumak için mi gitsem diye...

yardımcı olmak isteyen arkadaşlar eksilemek yerine özel mesaj atabilirler.
yazılı sınavına girip baraj puanını aşamayacağımı düşündüğüm, ama yanılıp da tam baraj puanı alıp sözlü mülakata hak kazandığım değişim programı.

ettiğim dua da gerçekleşmiş olmalı ki, rakibim olan 40 kişiden baraj puanını aşamayan 31 kişi oldu. zaten geri kalanının da 6'sı yüksek lisans veya doktora. geriye kaldık mı 3 kişi. rahat bir sözlü mülakat bekliyor bizi sanırım. *
şuandan itibaren sözlü mülakata çalışılası sınavdır. yardımlar beklenilirdir.

büdütümsü edit: mülakattan da geçmişim.
2013 senesinde sona erecek olan, bazı okullarda elemenin ince elenip sık dokunarak yapılmasına rağmen, bazısında ise başarılı başarısız herkesin kontenjan yettiğince avrupa'daki okullara değişim kapsamında gönderildiği uygulamadır. almanya en çok rağbet gören ülkedir. ankara üniversitesi ise en çok öğrenci gönderen okullardan biridir. yapanın yanına kar kalan genelde schengen uygulaması ile avrupa'yı gezebilmek olmuştur. çoğu zaman giden öğrenci hanım/beyefendimiz dil öğrenme kısmında yetersiz kalmaktadır.
bu sene not ortalamasının 2.20 olduğu öğrenci değişim programı.
iyi değerlendırıldıği taktırde hem eglencelı hem de eğitici,öğretici bir programdır.fırsatı olan herkesin başına gelmesi gereken bir süreç. *
dil sınavından geçilebilirse gidilmesi ve faydalanılması gereken yegane üniversite olanaklarındandır.
az önce warsaw school of economics'e gitmeye hak kazandığımı öğrendiğim program.

yardımlar beklenilirdir.
döndüğünde ganoyu yükselteceğin bir durumdur.
alınan eğitimden daha çok, bir çeşit kültür değişim programı gibidir. erasmus programı ile değişik ülkelerde okuyan bir çok tanıdığım, okula haftada en fazla iki defa gidip derse giriyorlar, bunun dışında, o ülke senin, bu şehir benim dolaşıyorlar. bir de çoğunun haftalık ajandasında en az üç parti vardır.

özetle, ineklemekten çok, farklı ülkeleri gezme ve kültürlerini tanıma olanağı veren program. eğitim anlamında pek büyük bir katkısı olmazken, dünyaya bakış açısının değişmesi ve gelişmesi konusunda katkısı büyüktür. tavsiye edilir...

ama hedefiniz sadece iyi bir eğitim ise ozaman erasmus yerine, yurt dışında master yapmanız daha verimli olur.
dil öğreneceğim ayağına yurt dışında dinden çıkan öğrenci modelleri .
yeşilçamvari bir ilişkimin başlamasına engel olmuş olan zikik öğrenci programı.
iyidir hoştur. hele bir de italya da yapılıyorsa daha bir güzeldir. dışardan bakıldığında ne kadar başarılı bir öğrenci, gidip avrupalarda eğitim görecek diye düşünen çok insan vardır. ama erasmusla giden biri gündüz gezer tozar akşamda erasmus partilerine falan gider. dil de öğrenir kültür de. hiç içmediği kadar içer. gezmediği ülke kalmaz. yakışıklı çocuk/güzel kız arama çabalarına girer.
Çok uzağa değil Yunanistan' a gitmeye hak kazandığım programdır. Corinthos'ta kimse kalmamı tavsiye etmemiştir. En güzeli Atina' da ev tutmaktır. Pasaport ve vize işlemleri de hiçbir sorun çıkmadan, tereyağdan kıl çekercesine halledilmiştir.
üniversitede öğrenci değişim programıdır. düşünülen ülke polonyadır. hayırlısı tabi. seneye kısmet.
hollandayı kazanıp gitmediğim programdır. pişmanım sözlük. Sosyalliğinize bağlı olarak kendinizi geliştirebiliceğiniz bir programdır.
öğrenci değişme programıdır.

erasmus bana eros u çağrışım yapar.
eros aşk meleği.
aşk demek kız demek. (erkek mantığı)
kız demek sevişmek demek.
sevişmek demek avrupa, amerika demek.

kısacası erasmus demek yurt dışına okumak için çıkıp gününü gün etmek demek.
eğer kazanırsam arkadaşım taksimde açacağını söyledi, hadi hayırlısı.