1. 1.
  almanya ya karşı olan sempatisiyle tanınır.sanırım 1. dünya savası na onun yüzünden girmiş olbiliriz...sözlük yazarı nick i olarak ta kullanılabilir ve nitekim kullanılmış.hoşgelmiş.
  15 -8 ... electronica
 2. 2.
  1908 Genç Türkler ihtilali ile yıldızı parlayan Enverin hızlı yükselişi 1913te Yarbayken yine aynı senenin sonlarında Albaylığa, 19 gün sonra 1 Ocak 1914te Paşalığa yükselmesi ile başlar. Kabineye Harbiye Nazırı olarak girer; Genelkurmay Başkanlığından bir süre sonra da Başkumandan Vekilliği yetkilerini de elinde toplar. Naciye Sultanla evlenip, saraya, Padişaha damat oluşu da bu safhaya rastlar. Enver Paşa kendini zirveye ulaştıran basamakları yine kendi elleriyle döşemişti.

  Enver Paşanın vatanseverliği ve bu topraklara olan bağlılığı gerçektir. Bunun yanısıra hayal gücünün genişliği ve gerçeklerle bu hayallerin zaman zaman birbirine karıştığı da inkar edilemez. Hayallerini süsleyen iran, Hindistan, Turan ve Kafkasyaya hakim olmak düşünceleri o günün şartlarında gerçek temeller oturmaz.
  17 -7 ... palta
 3. 3.
  hayatı boyunca atatürk'ü kıskanmış,hırslarının kölesi olmuş,benmerkezci,gereksiz hayalperest,alman yanlısı maceraperest insan.almanya'nın yanında savaşa girmek istemesi imparatorluğun çöküşünü sağlamıştır.kimileri belki ittifak devletleri savaşı kazansaydı şu an hakkında övgü entryleri girecektin diyebilir,ama zaten liderlik doğru kararı vermekten ibaret değil midir?turanizm uğruna malzeme açısından hazır olmayan,incecik giysili 90.000 cesuru karda dağlara sevk etmiştir.kendiside giden birliklerin içindedir ama kalın paltolarıyla..kitaplarda erzurum'dan istanbul'u arayıp zevcesini ve köpeğini sorduğu,üşütmemelerini söylediği rivayet edilir.daha sonra gittiği ortaasya'da vurularak öldürülmüştür.
  17 -18 ... elendil
 4. 4.
  Polat Alemdar'ın yanında halt ettiği kahraman..Orta Asya'daki cenazesine 30000 kişinin katıldığı bir mücahit..Ayrıca kendisini vatansever zanneden öküzLerin habire üstüne gittiği ve bok attıkları asıL vatansever..
  30 -24 ... ilk enver pasa
 5. 5.
  bir mpal hocası.
  3 -1 ... seyyi betu hz
 6. 6.
  yanında anca polat alemdar gibi bir hayal kahramanının halt edebileceği adam...
  7 -5 ... selmagezinir
 7. 7.
  (bkz: enver paşa nın alman hayranlığı)
  3 -5 ... child
 8. 8.
  bize yıllarca hırslarının kurbanı olarak, yanlış kararlar veren, yanlış kararlarının faturası çok ağır olan bu anlamda belkide vatan haini olarak gördüğümüz, fakat bize öğretilen tarihin ne kadarı doğru, türk filmlerindeki gibi gerçek hayatta da iyiler ve kötüler bu kadar belirgin, birileri mutlak iyiyken, birileri mutlak kötü müdür diye düşünmememe sebep olan insanlardan biri.
  9 ... yoko ono
 9. 9.
  ilk önce isyancı,daha sonra vatan haini ve cumhuriyetin ilanından sonra vatan kahramanı ilan edilmiş badireli kişilik.ilk fenerbahce baskanı doktor nazım cok samimi silah ve ideoloji arkadasıdır,ittihatt-i terakki cemiyetnin en büyük destekcilerindendir.
  5 ... karpuzkabugu
 10. 10.
  (bkz: sarıkamış)
  2 -2 ... internettin
 11. enver paşa Başlığındaki Önemli Entry'ler