bugün

cocukluğumun harika romanları serüven vadisi, serüven dağı, serüven denizi gibi muthis kitapların yazarı.asıl ismi Enid Mary Blyton dır.ingilizdir.sanıldığı gibi erkek değil bayandır. 11 ağustos 1897 de dünyaya gelmiş,28 kasım 1968 de vefat etmiştir.kitapları yaklasık 90 dile cevrilmiştir.
ingilizlerin, shakespeare ve agatha christie'den sonra, kitapları en çok yabancı dile çevrilen yazarıdır.

az mı okuduk çocukken! "afacan beşler" ve "gizli yediler"in karıştığı esrarengiz olaylar, amansız maceralar arasında nasıl geçtiğini anlamadığımız saatler, bitmesini hiç istemediğimiz sayfalar... küçük boy, cep kitabı formatındaydı ve kapakları renkli, resimli olurdu. gider okunmuş kitap satan tezgahlardan alırdık. ne günlerdi be! kazık kadar adam oldum, bazen, birini açıp tekrar okusam mı acaba diye düşünmeden edemem. ama bilirim ki tekrar okusam aynı tadı vermeyecek, aynı heyecan yaşanmayacak.

(boşver o zaman, büyü bozulmasın... dokunma çocukluğun o masum anılarına...)
çocukluğuma yön veren yazar. serüven xx'i, isimli serisini yalayıp yutmuştum. o kitaplardaki macera, bulmacalar, belki de şimdi kitap okumayı, film izlemeyi ve resim çizmeyi sevmemdeki anahtardır. resim ne alaka derseniz, bu kitapları okuduktan sonra oturup resmini çizerdim ben bunların. örneğin serüven dağı'nda, acayip bir dağ vardı, içinde üs vardı, helikopter pisti falan, onları şema olarak çizerdim.
serüven xx'i serimden elimde bir tek, pembe olan, serüven gemisi kaldı. en çok da, o karanlık kapağı ve korkutucu konusu ile serüven şatosu'nu özledim.
can, canan, mete, gül neredesiniz ya? kikii seni unutuyorduk az kalsın.
yaramaz kızlar serisindeki kitaplarla çocukluğumun büyük bölümünü yemiş olan yazardır.
her çocuğun mutlaka kitaplarını okuduğu ünlü yazarın hayatının anlatıldığı 2009 yapımı film. enid blyton rolünde de hastası olunası süper oyuncu helena bonham carter vardır. helena ya matthew macfadyen ve denis lawson eşlik etmekte.
jules verne ile birlikte, çocukluğumda beni en çok etkileyen yazardır enid blyton. afacan beşler ve gizli yediler serilerinin dışında, sihirli yakut ve serüven kalesi adlı romanlarını, kışın okul dönüşü annemin soyup temizlediği portakalları zorla yerken tekrar tekrar okumuşluğum vardır.
Afacan Beşler, tek çocukların en sevimli arkadaşları olmuştur. sırf bü yüzden cennete gitmelidir bu yazar.
güncel Önemli Başlıklar