1. 1.
  Emekli Korgeneral'dir. apo ve Şemdin Sakık'ın yakalanmaları sırasında Özel Kuvvetler komutanıydı. 30 Ağustos 2000 tarihinde Korgeneralliğe terfi etmiştir.
  10 -1 ... koltuk6
 2. 2.
  abdullah öcalan`ın teslim alınması, şemdin sakık isimli teroristinde pkk tarafından katline ferman çıkarıldığında devlete teslim olması sırasında özel kuvvetler komutanıdır.
  4 -1 ... alpiyestigin
 3. 3.
  hürriyet gazetesi kendisiyle hastanede röportaj yapmıştır.

  röportajın tamamı şöyle:

  --spoiler--
  alan, “beni üzen, komutanlara karşı terörist muamelesi yapılmasıdır. bizlere ‘etkin pişmanlıktan faydalanmak istiyor musunuz?’ diye sorulmasıdır. bırakın cezaevine girmekten korkmayı, idam cezasını getirsinler, ona bile hazırım” dedi.

  yapılan anjiyoda kalp damarlarında bir sorun olmadığı anlaşılan, ancak tansiyonu henüz normale dönmeyen engin alan, savcılığa ne zaman teslim olacağını şöyle açıkladı: “arkadaşlarım birer birer cezaevine konulurken, benim hastanede kalacağımı kimse aklından bile geçirmesin. bu bana yakışmaz. bu şekilde hastanede kalmayı da asla kaldıramam, kendime yediremem. en kısa sürede beşiktaş adliyesi’ne gideceğim.” daha önce emniyet ve savcılıkta yaşadıkları için “esir düşmüş düşman generali muamelesi yapıldı” yorumunda bulunan alan, emniyette, cezaevine girişte boyunlarına numara tutularak sabıka kaydı fotoğrafı çekilmesi ve parmak izi alınmasının çok ağrına gittiğini belirtti, “işte o an gözünüzün önüne 40 yıllık meslek hayatınız geliyor” dedi.
  --spoiler--

  şerefsiz, vatan haini apo'nun penceresindeki sineklikten, odasının küçüklüğünden şikayet etmesine zamanla bir şekilde alıştık. ancak, onun tutuklanmasında emeği geçen bir generale neredeyse apo'dan daha kötü bir muamele yapılması insanın çok ağrına gidiyor. buna alışmak için çok geniş bir mide, çok gurursuz, şerefsiz bir vicdan gerekiyor. kimse kusura bakmasın, o kadar geniş değilim.

  apo ve yandaşları bu adama yapılanları görünce kim bilir ne hazlar yaşıyorlardır. ne mutlu bize ki onları mutlu ediyoruz! insanın "bunlar dtp ile yapılan müzakerelerde konuşuldu mu acaba?" sorusunu sormaması mümkün değil. aklı ve vicdanı olan her insan bunu böyle düşünebilir.

  habur'dan gelen şerefsizlere bi' karşılama töreni eksikti. onu da yapmaya utandılar sanırım. "pişmanız" bile demeden serbest bırakıldılar. bu ne yüzsüzlüktür?! bu ne şerefsizliktir?!

  bunların hepsi akıllarda kalacak. bunları tarih teker teker yazıyor. bunların hepsinin hesabı sorulacak. türkiye cumhuriyeti ve türk milletinin gururunu ayaklar altına alanlar bittiğimizi düşünüyor olabilirler. düşünmeye devam etsinler. biz daha ölmedik. ölmeye de niyetimiz yok haberleri olsun.

  (bkz: teröristlerin habur sınır kapısından girişi/#7293192)
  10 -3 ... cany13
 4. 4.
  tahliye olmuştur.
  1 ... cool cat
 5. 5.
  sanırım bazı kullanıcıların bölücü yakınlarına da temas etmiş olan efsane asker.
  o da bu memleketin kendi evlatlarını kurban etmesi sendromunun hışmına uğramıştır. ne diyelim;
  (bkz: vatan sağolsun)
  6 -1 ... protest sanayici
 6. 6.
  kendisine eğitim veren komutanıda tanıdığım değerli insan.
  müthiş bir özgüvene taktik ve teknik bilgiye sahiptir.
  apo ve şemdin sakık denen orospu çocuklarını nokta operasyonları ile alan ayrıca pekakalı orospu çocuklarının analarını bir güzel siken bir komutandır.
  13 -1 ... adli vaka
 7. 7.
  mhp ye katılması gündemdedir.
  ... ezberi bozan katib
 8. 8.
  devlet bahçeli tarafından rozeti takılarak mhp ye katılmıştır.sahneye çıkarkende
  bozkurt selamı vererek kendini kabullendirmiştir.
  3 ... sonsarkiyicalkemanci
 9. 9.
  Terör örgütü PKK'nın elebaşısı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getiriliş operasyonunu yöneten dönemin Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan, operasyonun üzerinden tam 12 yıl geçtikten sonra, Balyoz iddianamesi kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konuldu

  --spoiler--
  Öcalan'ın 15 Şubat 1999'da Türkiye'ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle protestolar yapılırken, Öcalan'ı yakalayan Alan "Bakanlar Kurulu'nu vazife görmekten men etmek"le suçlanıyor. iddianemenin 7 numaralı sanığı olan Alan, kısa süre önce, 1999’da dönemin üst düzey bir devlet yetkilisiyle arasında geçen "Yıllar sonra Öcalan Ankara'ya gelir, ben imralı'ya giderim" sözleriyle dikkati çekmişti.
  --spoiler--

  (bkz: 15 şubat)

  15 şubatta apoyu getirenler aynı günün yıldönümünde balyoz iddianamesiyle hapse giriyor.

  (bkz: ilginç rastlantılar)
  2 ... byoser
 10. 10.
  ''ben bir türk evladıyım, türk milliyetçisiyim. türkiye cumhuriyeti’nin milli devlet, üniter devlet, laik devlet özelliklerinin bu ülkedeki tek siyasi savunucusu da mhp’dir. düşündüklerimi ve inandıklarımı bu çatı altında savunabileceğimi değerlendirerek mhp’ye katıldım. '' engin alan
  4 ... sonsarkiyicalkemanci