bugün

Benim için
Mother!
Midsommar ve
Hereditary’dir.

Bi zamanlar en yakın arkadaşımla bir araya gelip böyle saçma filmler izliyor, sonra filmi seçtiği için birbirimize küfrediyorduk.
joker.

''joker filminde görülen, olur olmaz yerde kahkaha atma sendromunun tıptaki adı psödobulbar effekt, henüz çok net olarak tanımlanamamış nörolojik bir hastalıktır.''

Joker filmi, Arthur Fleck adlı akıl sağlığı sorunları olan başarısız bir komedyenin hikâyesini anlatıyor.
özel de ve iş hayatında yaşadığı hayal kırıklıkları, Fleck'i suç dünyasına itiyor. Basına yansıyan film eleştirilerinde, Joker'in bol miktarda gerçekçi şiddet sahnesinden bahsedilir.
Requirem for a dream, yazılmış ama yine de yorumlayacağım.
izlerken kımıldayamadığım, gerim gerim gerildigim, müzikleriyle, karakterlerin gerçekçiliğiyle, oyunculuğuyla beni koltuğa zimbalayan bir filmdi. Çok uzun bir süre de etkisinden çıkamamıştım. Hala kulaklarımda yankılanır o müzik.
insepşın der ve susarım. harikadır öneririm.
Benim listemde kesinlikle ilk üçe girer; bir rüya için ağıt...
filmin belki ilk yarısı bir çok kişiye “bu mudur yani“ dedirtebilir ama, Sabredip ikinci yarısını izleyenler kuvvetle muhtemel bir süre filmin etkisinde kalacaktır.
An interrupted girl
identity
Jacobs' ladder
An angel at my table
Prozac nation
Ben x .
(bkz: misery)
Bunların türkçe ismi yokmu?
(bkz: black swan)
The number 23
The machinist
Secret Window
Mary and max
Black Swan

Gibi filmler de listeye eklenmeli.
Requiem for a Dream.
Oooh yine bi sürü film birikti.
(bkz: fractured)
(bkz: shutter island)
(bkz: a cure for wellness)
(bkz: identity)
(bkz: nocturnal animals)
(bkz: last night in soho)
(bkz: the game)
(bkz: split)
(bkz: gone girl)
Twelve monkey, kuzuların sessizliği ve hannibal serisi, pislik.
Yazılmış ama Truman Show'da bu türde muhakkak izlenmesi gereken filmdir.
Tabii ki shutter island. iki farklı sonu olan ve her sonuda efsane olan kaç tane film var?

Hangisi daha kötü olurdu? Bir canavar olarak yaşamak mı, yoksa iyi bir insan olarak ölmek mi?
Izlenilmemesi gereken filmlerdir, geçenlerde filmin de etkisiyle nahoş nahoş yürüyordum herifin biri yanımdan arabayla, tavuğu da bilmem neyi de pişirmişem şarkısıyla geçti, direkt gerçek dünyaya döndüm. Sonra vurgun yiyorsun, ister istemez sonu kötü oluyor.
Anayurt oteli ve yeraltı.
Fight Club ın açık ara önde götüreceği arkasından akıl oyunları ve zindan Ada'sının geleceği sıralama.
6. His.

Sixth tense miydi öyle bir şey.
Siyah kuğu kesinlikte. O neydi gız modunda izlemiştik.
(bkz: antichrist)
the machinist.
(bkz: A late quartet) Daha çok müzikle ilgili gibi ama çok sert, tokat gibi ağır ama etkili bir film. Bitince vay be diye kalıyor insan.
unthinkable.