bugün

bazı ülkelerde emeklilik sistemi malesef çöker...
bir ülke düşünün...

ödenen paranın döviz cinsi refah karşılığı, emeklilikten sonra kesinlikle elde edilememektedir.

kardeşim bu işin sonunun gideceği yeri söyliyeyim...
kimse bir kuruş bile emekli primi yatırmaz.
yatırmak zorunda olanlar dışında.

alır o parayla koyar dövizi kenara...
emekli olunca da yer...

genç nüfus mu azaldı? hayır.
ekonomi mi küçüldü? hayır.
para birimim mı değerlendi? hayır.
ne oldu benim yıllar boyunca ödediğim prime ve parama o zaman?

bir halk sürekli devleti tarafından mağdur edilirse, o halkın devlete güveni kalmaz.
devletin tüm sistemleri çöker...
para birimi yok sayılır.
tüm matematiksel devlet planlamasının temelinde, halk ile devlet arasında olan güven yatar...
güven yoksa, matematik çalışmaz.
güven yoksa sistem çökmüştür.
güven yoksa, devlet çöker.

adalet ama her konuda adalet güvenin ve devletin temelidir.

bize güvenin, devletimize güvenin...
bunu sürekli duyuyorsanız siyasilerden ve ülkeyi yönetenlerden...
bir sorun vardır.

ve bir ata sözümüz var. ''ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.''

devlete olan güven, lafla değil icraatla temin edilir.
Şimdi daha önceki deprem paraları noldu diye sorulmuştu, başka yerlerde kullandık denildi. Sskya yatan primlerde başka yerde kullanılıyorsa iş vahim.
En düşük emekli maaşı 10bin tl olmuş. 2500 lira zam yapılmış, bu enflasyona rağmen. Kabine gelsin 2500 lirayı ben kabineye vereyim. Şaka gibi. Evet.

La bari belli bir yaşın üzerindekilere daha fazla zam yapın. Adamlar çalışsa çalışamaz, kendine bakacak olsa kendine bakamaz. Bu ne rezil bir ücretlendirme ya. Gittiler 40 yaşında çalışan adamları emekli ettiler, 65 70 yaş aralığına korkudan zam yapamıyorlar.
Erdoğan utanır, başkasına açıklatır diye düşünüyordum. Utanmadan açıkladı üstüne 2024'ü emekliler yılı ilan etti.
Ben utandım onun adına
görsel
En düşük emekli maaşı 10.000 TL oldu.
Bugün itibariyle ciddi bir emekli kesimi için asgari ücretin yarısı olarak ilan edilen maaştır. Herhangi bir ev için asgari ücretin en azından yarısını istemeyecek ev sahibi olmadığına göre, en kötü muhitlerde en kötü evlerde bile oturamayacak insanların geliri olmuştur.
geleneği bozmuyoruz ve ekranlarımıza şimdibennehaltyiyeceğim amca görselimizi getiriyoruz:
görsel
10 binle açlığa mahkum edilmiştir. Hayatın hiç bir gerçekliğiyle uyuşmuyor bu rakam. Çok basit bir hesap var, kira nekadar en kötüsü 10bin başka bir hesaba gerek varmı? Hükümet enflasyonu düşürebiliyormu yok, ev kiralarını indirebiliyormu yok. Başkada sözüm yok.
güldürdü.
Çok yazık çok. 10 bin lira..
Bu insanlar hastalanıyor geliyor hastaneye test istemekten utanırsın. Sıra 6 aya verilecek dışarıdan yapsa maaşından pahalı.

Kocasından maaş kalan kadınlarınki 7500 lira.. Çok daha da tehlikeli olan bu. 2 çocuklu dul bir kadın istanbul'da bu paraya nasıl hayatta kalsın? insanlar ne yapmaya zorlanıyor?

Dedemin annesi zamanında yoksulluktan evlenmiş, kocası çocuğu istemeyince başkasına emanet etmiş. Bu olayı duyduğumda inanmamıştım ama yaşanılacak seviyede fakir bırakılıyor insanlar yeniden.

Yoksulluk kötü bir şey ama bu derecede olanı insanı kötü yola iter.

Allah hepimizin yardımcısı olsun ama bu işe el atılmalı.
Çok maaş veriliyor emeklilere. Üzülmüyorum. 4 kişiden 1'i emekli. Nereden alıp da versin devlet? Bence 2500 Tl. Yeter de artar bile. Sanki Avrupa'yı mı gezecek, Maldivler'e tatile mi gidecek emekliler, tutup 10.000 Tl. veriyorsun? Çok para. Emekli, esnaf ve çiftçi umrumda bile değil. Beter olsunlar! Sabit maaşlı işçi ve memurlara üzülürüm sadece. Gerisi fıs.