bugün

konusu arak olsa da oyuncuların üstünlüğü ve konunun lezizliğiyle bu dönemin en iyilerinden.
evin ortanca kızını oynayan güzel gözlü kızı sessiz sedasız değiştiren dizi. niye ki?
(bkz: çıkayım gideyim urum eline)
ortalıktaki ağlak,bitmek bilmeyen,konuyu baydıkça bayan dizilere inat izlenmesi gereken eğlenceli dizi. konuşmaları çok hoşuma gidiyor.
-dedıydin
-demedıydim
-dedıydin
-demedıydin...

-koşaaayıdi
-koşmaayıdi
-koşaayıdi
-koşmaaayıdi ..
diye dizi biter gider. bir tebessüm bırakır.
mahacirlerin pek bir severek izlediği dizi.
hande subaşı'nın annesi setten ayrılmadığı ve giyim kuşamı da dahil olmak üzere dizi ekibinin işine karıştığı gerekçesiyle hande yapımdan kovulmuş. yerine berrak tüzünataç uygun görülmüş. bana sorarsanız al birini vur diğerine. iki kızda da görüntü var ses yok.
dizi iyi hoş, güzel de artık izlemek istemiyorum.. bir arnavut göçmeni olarak her girdiğimiz aile toplantısın da bahsedilmiyor mu deli oluyorum. sanki ordaymışlar gibi oluyormuşlar... bıktımmmm... babanneme ve dedeme burdan seslenmek istiyorum özlediyseniz sizi memlekete götüreyim eski günleri yad edin ama olmuyor böyle tekrarları bile izlemek...

dedem : rire jaune gördün mü bizim oraları!
rire jaune : * evet!..dedecim..
dedem : bak tekrarı var izleyelim..
rire jaune : * benim dersime bir bakmam lazım bitsin gelirim... *
onlarca abuk subuk dizinin arasında farkını belli eden kaliteli yapım.** Şiveler kulağa zorlama gelmiyor, oyuncuların çoğu* tiyatro kökenli olduğu için muhteşem oynuyorlar, hikaye güzel...*
izledikçe o yıllarda yaşama isteği doğuruyor, zira o zamanlar insanlar şimdiki gibi etraflarına baktıklarında gri, plansız yapılmış apartmanlar değil, kirlenmemiş bir doğa görüyormuş. Aynı apartmanda birbirini tanımayan, selam vermeyen, stresten patlayacak duruma gelmiş insanlarla dolu büyük siteler yerine, herkesin birbirini tanıdığı, kolladığı, güven duyduğu güler yüzlü insanlarla dolu köyler, kasabalar varmış.**
çok güzel ,izlerken zamanın içinde kaybolduğum annemin ve ninemin gözyaşlarına boğulduğu dizi.
artık bizim olmayan topraklarda geçen ve bizi anlatan sıcacık bir dizidir.
biz:dedelerinden kalma topraklarda-rumeli'de-doğmuş, ancak çeşitli sebeplerden dolayı anavatana dönmüş insanlar. bu dönüş kesinlikle zorunludur. yoksa dizide de görüldüğü gibi insanların-zamana göre-yaşayış tarzı ve tabiat şartları son derece iyidir. malesef osmanlı'nın dağılmasından bu yana süregelen ağır insani baskılar ve asimilasyon politikaları yüzünden balkanlardaki türk varlığı neredeyse tükenmiştir. öz benliğini kaybetmek istemeyen balkan türklerinin dede toprağını terketmesinden sonra bu topraklara eskisi gibi türk ruhu kalmamıştır.*

işte bazı insanların bu diziye bu kadar ısınmasının nedeni de, bu eski türk ruhunu cennet köşesi dede topraklarımızda işlemesidir. güzel bir avuntudur. izlenesidir. ağlanasıdır...
yılın en iyi dizisi. bu kadar etkileyici olabileceği düşünülmeyenlerinden. bir de dizi bittikten sonraki ilk iki saat falan türkçenizde bir değişiklik hissediyorsunuz. mesela: anneniz size kızdığında '' anne bana neden büle yaparsın sen bana acımay misin'' diye sorarsınız. oda
''bogacam seni'' der. siz ''neden? '' dersiniz ''sülemem ''der.
-bize bugün naaaaamik geldı.
-isteyim süleyim sana bişey.
gibi repliklerin sahibi dizi.
müzikleriyle etkileyen dizidir. anneannemden alışık olduğum şivenin televizyondaki bir dizide yer alması önce anneannemi sonra da dolaylı olarak beni mutlu etmiştir.
dünkü muhteşem bölümü ile ağızları açıkta bırakan ve A/B grubu'nda Bıçak Sırtı'nın arkasından az farkla 2., Total'de ise Bıçak Sırtı'nı geçerek 5. olarak beni sevindiren, hep böyle devam etmesini umduğum dizidir.**
--spoiler--
8. bölüm sonunda izleyenlerin kafasında Dimitri ve çetesinin düğünü basıp basmadığı sorusu oluşmuştur. Hayır efendim, basılamaz, ölemez kimse! Düğündeki asık suratların sebebi ise Cabbar'ın düğüne gelmesidir.**
--spoiler--
mavrova'dan aldım sümbül türküsünün cuk oturduğu dizidir.
içinde geçen olayların gerçek olduğu dizi.Macır olanlar annelerine babalarına yada dedelerine ninelerine sorsunlar kimbilir kaç tane elveda rumeli çıkar hayatlarından.Daha önce sormuş ve öğrenmiş olanlar bu diziyi çok daha farklı bir gözle izliyorlardır.
ilk bölümlerinde beş kıza sahip bir türk ailesinin hayatlarını konu eder gibi göründüyse de, ilerleyen bölümlerinde işin içine ittihatçıların da karışması diziyi çok daha izlenir bir hale getirmiştir. Hele bir bölümde Abdülhamit Han'ı görünce ekrana yapışasım geldi, o derece.

ittihat ve Terakki Cemiyeti'nin kurucularının tıbbiyeli olması, dizinin esas karakterlerinden birinin de ittihatçı kaçak bir tıbbiyeli olması ilerleyen bölümlerde daha heyecanlı olaylar izleyeceğimizi gösteriyor.

Lan olur da, Talat Paşa'yı, Resneli Niyazi'yi, Dr. Nazım'ı da katarlar mı diziye, tadından yenmez.
tarihi içerikli dizi yapacam diye ne yana sapacağını şaşıran hatırla sevgili dizisinin b.ku çıktığından , hatırla sevgili izleyicilerinin bayıla bayıla yöneldiği dizidir. tarihse tarih, olaysa olay, insansa insan, adam gibi konuysa konu, aşksa aşk, komediyse komedi; hepsini barındırmaktadır. kadrosundaki oyuncularla da kalitesini belli etmektedir. dizideki bazı oyuncular gerçek makedon türküymüş, bundan kelli konuşmaları oldukça düzgün(müş). (bkz: severek izliyoruz)
Mustafa Kemal'in gerçekten de dahil olacağı dizidir.**Kim oynayacak o konu hakkında hiçbir fikrim yok, ama Elveda Rumeli ekibinin çok iyi birini bulacağından eminim.**
--spoiler--
-zaman dursun, hep burda böyle kalalım.
-iyi, ama soğuk burası. [hınzır piç]
-olsuun.
--spoiler--

böyle böyle güzel diyalogların olduğu dizi. hala senaryoda çok yapmacık gelen yerler var. ama benim gibi, önyargıyla yaklaşanları bile inceden inceye etkilemiş dizidir. ayrıca kızların mı hepsi güzel, ben mi elimde bal tabağıyla geziyorum bilemedim.
hatice, şeker mi şeker.
zarife, en güzeli, "seç" deseler düşünmem. bunu alır, nikahı da basarım.
vahide, berrak.

ayrıca, herkese erkek, sevdiği adama kedi köylü kızlarını görmek de ayrı güzel.
Çıkayım gideyim Urum eline
Arzıhal vereyim Mehmet Beylerbeyine
Kimleri sarayım yar senin yerine
Gizli gizli sevdalarımız aşikar oldu

Çıkayım gideyim bir uçtan uca
Göstereyim sana Mehmet ayrılık nice
Kurbanlar keseyim sardığım gece
Bize bu ayrılık Mehmet Mevla'dan oldu

şarkısını dinlemek için özellikle sonunu beklediğim dizi.
makedonya nın bitola(manastır) , resen ve okhrid şehirlerinde eski osmanlı mekanlarının kullanılanarak çekildiği güzel dizi. dizi de makedonya da yaşayan türkler , boşnaklar ve makedonlar da rol almaktadır. dizi de aleks ve kaymakam rolünü oynayan arkadaşlar aynı zamanda kardeşler ve üsküpte yaşamaktadırlar. ayrıca zarife rolünü oynayan oynucu da aynı şekilde makedonya da yaşayan filiz ahmet tir.
dizideki kızların güzelliğiyle;vahidenin duruşu,haticenin saçları,zarifenin o muhteşem kalkık gözleri,kızçelerin o tatlılığıyla insanı dizi saatinde tv ye bağlayan dizi.
Dizideki kaymakam için tahminim.
(bkz: tahsin uzer) *
Dizideki kaymakamın adının (bkz: Erman Saban)* olduğu, son bölümde Alex & Zarife'nin ayrılık sahnesiyle oyunculuk dersi vermiş dizidir.*
killi, tuylu "aga" dizilerinden sonra ilac gibi gelmis tv. dizisi.