bugün

üzerindeki şekeri çıtır çıtır fakat içindeki elması daima kof olan şekerdir. şimdilerde yer gök çocukları kandırmak için üretilen abur cuburla dolduğundan, eski popülaritesi kalmamıştır.
görüntüsüyle hala beni kendine hayran bırakan şekerdir. hayal meyal hatırlamakla beraber ilk gördüğümde ilkokul 1.sınıftaydım bir süre sonra abimle aldık ve ilkısırıktan sonra ilk büyük hayal kırıklığımı yaşatan anımdır.
(bkz: ilkler)
müziği,sözleri ve söyleyenin ses tonuyla acısı olmayan insanı bile ağlatma özelliğine sahip olduğunu düşündüğüm zahriyan'ın süper şarkısı.

sözleri:

Öncedendi ayrılıklar, efsane ve öncedendi gözlerin yanlış biri miydi, öncedendi namus şeref söz idi...
Olmuyor, yorgunum, küskün ellerim bu ben miyim? Beklemekle olmuyor satırlarsa bitmiyor.
Mürekkebim bitmiş, mektuplar gelmiyor.Dargınım,neredesin,kırgınım.
Pembe patikler ardında yalnız kalmış rujların, nerdesin, yağmur gözlüm sen misin?
Buğulu camlarda, ismin kazılı gönlümde, vurgun yemiş özlemim parmaklıklar ardında, resmin yok ki yanımda.
Avuçlarım kan ağlar, gel demekten usanmaz, başka yol var mı bana, alışmışım pisliğe kir tutmazki ellerim,
hüzün besler sözlerim, gözlerimden akanlar kan olsun be yeminim.
Pencereden bak yine,musikinim gel yine
elma şekeri bak yalnızım yine...

(nakarat) Yalnızım elma şekerim sensiz benim tek nefesim neden oldu neden bitti oysa söz vermiştik...

Elveda, son bölümde son yazım sana, yorgun düşmüş özlemim ve hasretim senin için feda.
Ölmek kaç yazar bana, sensiz olsun yorganım, sensiz olsun bu kefen senin için olsa ya.
Güneş solsun hep, güller açmasın,sahil dalga vurmasın,gardaş yoldaş olmasın,sen yoksun kimsem olmasın.
Sorma bey baba, idam sehpası durmak bilmez acımı, tanrıya tapmadım sana taptığım kadar.
Kumlar kadar yalnızım, canım yanar ne yapayım, pembe olsun panjuru, bahçemizde çiçekler.
Mutluluklar senindir, helal olsun o açana, helal olsun o akıla.
Beklemem mezarıma kimse gelmesin, sen gel lütfen unutma beni, söz vermiştik ya bırakma beni ellerimden tutsana, düşüyorum elveda; affet elma şekeri...
çocukların doğru düzgün yiyemediği tatlılardan bir tanesidir. her çocuğa aslında hayatın gerçeklerini öğretir. şöyle ki : çocuk şekeri aldığı zaman büyük bir şeker yiyecekmiş gibi sevinir ama şeker ince bir tabakadır ve hemen biter ve geriye sadece elma kalır. böylelikle çocuk güzel olan şeyin ömrünün kısa olduğunu öğrenir.
ısırdığında burnuna yanağına her yerine şekerinin dağıldığı kıpkırmızı yaptığı ama ismine içinden şarkılar yazmak gelen ve çocukken sokaktan almadan eve gelinmeyen (hatta halan alınan) şeker.

(bkz: konak pastanesi)
(bkz: sen içeri geç ben geliyorum)
onunla öpüştüğünde ağzına gelebilecek en güzel ekşi ve tatlı an...
zahriyan adlı gencin yapmış olduğu bir parçanın ismi. sözleri ve alt yapısı güzeldir. undergrond olarak zamanında çok çalmıştır.

Öncedendi ayrılıklar efsane ve öncedendi gözlerin yanlış birimiydi öncedendi namus şeref söz idi ...
Olmuyor yorgunum küskün ellerim bu ben miyim?Beklemekle olmuyor satırlarsa bitmiyor
mürekkebim bitmiş mektuplar gelmiyor.Dargınım,neredesin,kırgınım
pembe patikler ardında yalnız kalmış rujların nerdesin yağmur gözlüm sen misin?
buğulu camlarda ismin kazılı gönlümde vurgun yemiş özlemim parmaklıklar ardında resmin yok ki yanımda
avuçlarım kan ağlar gel demekten usanmaz.. başka yol var mı bana alışmışım pisliğe kir tutmazki ellerim
hüzün besler sözlerim..gözlerimden akanlar kan olsun be yeminim.Pencereden bak yine,musikinim gel yine
elma şekeri bak yalnızım yine...

Yalnızım elma şekerim sensiz benim tek nefesim neden oldu neden bitti oysa söz vermiştik...

Elveda son bölümde son yazım sana yorgun düşmüş özlemim ve hasretim senin için feda
ölmek kaç yazar bana sensiz olsun yorganim sensiz olsun bu kefen senin için olsa ya
güneş solsun hep güller açmasın,sahil dalga vurmasin,gardaş yoldaş olmasın,sen yoksun kimsem olmasın...
sorma bey baba idam sehpası durmak bilmez acımı tanrıya tapmadım sana taptığım kadar
kumlar kadar yalnızım canım yanar ne yapıyım pembe olsun panjuru bahçemizde çiçekler
mutluluklar senindir helal olsun o açana helal olsun o akıla beklemem mezarıma kimse gelmesin
sen gel lütfen unutma beni söz vermiştik ya bırakma beni ellerimden tutsana düşüyorum elveda
affet elma şekeri...

Yalnızım elma şekerim sensin benim tek nefesim neden oldu neden bitti oysa söz vermiştik...
çocukluğumuzun en sevilen tatlısı. mahalle aralarında abiler satardı. yenmesine doyum olmaz dı hakikaten.
nasıl olduğunu hiç anlamadığım şeker. elmanın şekeri işte canım!
orucun başa vurmasından dolayı yıllar sonra akla gelen ve bünyeye şirin anıları hatırlatan, çocukluğumuzun şekeri.
dişi sallananlara, sallanan dişin elma şekerinin üzerinde kalacağına dair, garanti veririm. inanılmaz sert ve yapışkan bir şekeri var.
http://fizy.com/#s/103j2y elma şekeri küfürlü şarkısıyla beni kopartmıştır. şarkıda kendisine vermeyen sevgilisine sitem etmekte olan bir adamın sesi vardır.
--spoiler--
yalnızım elma şekerim
sensin benim tek nefesim
--spoiler--
görsel

görsel
Amasya'daki bir kreşin adı.
görsel
--spoiler--
iğrenç bir şeydir, elmadan şeker mi olurmuş allasen...
--spoiler--
bana ilkokul yıllarımı hatırlatan şekerdir. kırmızının en tatlı hâli, şekerin en cazibelisi.
bütün gece seni düşledim sırım sıklak döşeyim yapış yapış her yerim elma şekerim . . .
gibi nakaratların geçtiği şarkı .
Çocukken öğle yemeği için verilen simit parasını harcamayıp, öğlene kadar aç durup, çıkışta elma şekeri satan amcaya doğru koşardım. Bazen yerinde olmazdı, o kadar üzülürdüm ki o an, düdüklü şeker ya da okul önlerinde satılan puding vs şeyler aynı lezzeti vermezdi bana, hepsinin ortak özelliği sağlıksız olmasıydı, mesela bizim okulun önündeki elma şekerinin elması çürük olurdu genelde, fiyatına göre yine iyiydi. O nasıl bir mutluluktu allahım öyle, çürük elmalı şeker, hazinemdi benim. ilerleyen yıllarda elmalı şekeri çok sevdiğimi bilen bir arkadaşım lüks bir pastaneden oldukça pahalı bir fiyata almış, kesinlikle o lezzeti vermedi. biz büyüdük ve dünya kirlendi.
çok sevenin de hiç sevmeyenin de bulunduğu bir yiyecek. hiç yemedim abi, bilmiyorum tadını falan. ama o görüntü beni korkutuyor. hala cesaret edip yiyemedim. olm resmen elma şekeri fobim var kurtarın beni asdghjklşi.
(bkz: çocukluk)
çok güzel bir kokusu vardır.
bir daha ömür boyu yemeyi düşünmediğim şekerleme.
alınan bir ısırık sonrası 'içinde elma olduğunu bilsem yemezdim' yorumunu yaptırmış ve çöp kutusuna atılmak suretiyle imha edilmiştir.

bkz: şekli elmaya benziyor diye elma şekeri dendiğini sanmak.
(bkz: ahmak)