bugün

çocukluğumu hatırlatan ve yerken oldukça fazla zorlandığım yiyecek.
görsel

Bugün yaşlı bi amca yokuşta arabasını ite ite gidiyordu. Bu aralar beslenmeme dikkat ediyorum yiyeceğim de yoktu ama sırf satış yapsın diye aldım ama o kadar güzeldi ki. Hatta düzgünce kestiği ağaç dalına takmıştı. Tam çocukluğumuzdaki gibi.
Asla meyve yemeyen bir çocuk olduğum için bundan ilk istediğimde annemin “sen bunu yemezsin, sevmezsin ki.” tepkisine maruz kalmıştım.
Israr edince aldı tabii ki. Ama içinden bildiğimiz elma çıktı ben daha egzotik hayal etmiştim çikolata bile çıkabilecekmişcesine. Benim için hayal kırıklığı olan şekerleme.
Hayatımda yalnız iki kez yedim. Birini küçükken anneannem pazardan almıştı, birini de geçen yıl kütüphaneden çıkarken büfede görüp meraktan almıştım.
Gıda boyalı şekerle kaplanmış elma işte; tadından çok göze hitap eden, çok da numarası olmayan bir şey..
yemedim. yesem sevmem yüksek ihtimalle çünkü kırmızı elma ve aşırı şekeri sevmiyorum. ikisi birleşince daha sevmediğim bir şey çıkar ortaya.
tek sevdigim şekerleme turu olabilir.
Asla aklıma gelmeyecek olan şeker. Sanırım elma sevmediğimden
Bazen aklıma geliyor alayım mı diye.

Yerken normal elma yer gibi yerseniz tam tadına ulaşırsınız.
LiSEDEYKEN SERViSTE HER GÜN GÜNLÜK YAPAN BiR TEYZENiN EViNDEN ALIRDIK. BÜTÜN SERViS HAYVAN GiBi YERDiK. 5 LiRAYDI.
eskiden hurdacılar verirdi.
Hayatımda hiç yemedim. Çocukken çok isterdim annem pis yaparlar onu, elması çürüktür bilmem ne diye hiç almadı. Büyüdükten sonra da ben gidip almadım önyargımdan zaten hiç görmüyorum da... Acabası tadı nasıl bir şey?
kırk yıl yemesem canım çekmez. harbiden de 40 yıl oluştur yemeyeli.
(bkz: elma bogazici)
Bir şarkıyı akla getiren yiyecek. Evet.
gıda boyalı, saplı top.
hayatımda birkaç kez yedim ve yemeyeli onyıllar oldu, tadını hatırlamıyorum.
görsel

Bir şeker ancak bu kadar sevimli olur.

Gülümseten, çocukluk yıllarını hatırlatan parlak, kırmızı, lezzetli top.

Eşşeek kadar olsam da, halâ alıp, yiye yiye, vitrin filan bakarım.

Doğal ruj etkisi de bi başka gúzel detayı. Kıppss.
öğrenciliğin öğrencilik olduğu yıllardan kalma bizim neslimizin çok iyi bildiği bir aşk bestesi(?) Arkadaşların masasında gilbeysler binboalar birde raid (bkz: sinek kovucu) vardır. Şimdi bırak vodkasını sinek ilacı bile alacak parayı bulamıyoruz pahalılıktan. O yıllar sanırım kyklar da kızlı erkekli karışıktı. Konserler festivaller ucuzdu cep yakmazdı. Ortamın en güzel olduğu yıllardı. Şimdi sürünüyor millet.
ramiz mi neydi söyleyen, güzel bir rap şarkısıydı.
4 adet yeşil elma veya kırmızı,
200 gr. toz şeker,
Mincirik, bi tutam kırmızı gıda boyası,
1 Su bardağı su,
4 adet tahta ya da plastik çubuk,
1 adet yağlı kâğıt ve düz tepsi.

Elmaları yıkayıp kurulayın. Çubukları elmaların sap yerlerine batırın.
Şeker, su ve gıda boyasını kısık ateşte devamlı karıştırarak koyulaşıncaya kadar pişirin. Biraz ılınınca elmaları batırıp çıkarın ve yağlı kâğıt üzerine dizin. Soğutup yemeye girişin afiyetle.

Ayrıca soğumaya başlarken çeşitli pasta süsleri ve tarçın da kullanabilirsiniz. Çeşitli renklerde gıda boyalarını da kullanabilirsiniz.

Favorim ingiliz yeşili, ve laziveyt hıaaaa çok korkunçlu!
Elmadan yapılan bir şekerdir. Evet.
Olsa da yeseydik ya. Istanbulda gordum her tekelde var amk. Buralarda yok valla.
Çocukluğumuzdan kalan tatlı bir anıdır artık. O eski tadı katiyen vermemekte.
mekanın gri tonuna, yoksul cocukların hüzünlü bakışlarına tezat canlılıktadır.
görsel
Yav sırf rengine sebep aldık hepimiz kabul edelim şimdi.Tadı yoktu ki zaten.
mutlu çocukluk anısı..