1. 1.
  the elderscrolls, daggerfall, morrowind ve oblivion'dan oluşan frp simulasyonu.
  1 ... zaknafien
 2. 2.
  arena*, daggerfall, morrowind ve oblivion ana oyunlarından oluşan, bunun yanında redguard ve battlespire gibi yan oyunları da olan mükemmel ötesi seri.
  1 ... soul forged sin
 3. 3.
  beşinci bölümü, skyrim ismiyle çıkmıştır.
  ... mrstrange
 4. 4.
  içinde etkileyici kitaplar barındıran şaheser seri. öyle ki bazen oyunu bir kenara bırakıp oyundaki kitaplara daldığım saatler oldu. en çok aklımda kalan kitabı morian zenas adlı büyücünün yaptığı yolculukları ve akıbetini anlatan doors of oblivion oldu.
  3 ... anti kahraman
 5. 5.
  kendisine harika bir evren yaratmış seri. mesela birazdan anlatacağım the wolf queen hikayesi, aşırı derecede harika bir şey. bunu yazarken, oyundaki sekiz serilik kitaptan aklımda kalanları ve elderscrolls.wikia.com'u kullandım.
  neden yazdım bilmiyorum gerçi.

  --spoiler--
  the elder scrolls evreninin kaderinde bayağı bir etkili olmuş bayan şahış. gerçek adı potema septim, Pelagius Septim ve quintilla'nın kızı.
  pelagius'un camlorn'u bir ziyareti sırasında, şehirde bir kurtadam terör estirmeye başlar. bu kurtadam devasa boyutlarda, acayip bir yaratıktır.
  şehrin kralının kızı olan quintilla'nın büyü üzerindeki yeteneği, pelagius'un da kılıç ustalığı ile bu kurtadamı devirirler ve ruhunu bir tane ruh taşına* hapsederler.
  daha sonra bu ruh taşı, bir yüzük olacak ve bu yüzük de pelagius tarafından quintilla'ya verilip ikilinin evlenmesini sağlayacaktır. potema da bu evlilikten doğar.

  gençliği zorlu olur potema'nın. şımarık, kadına ve lükse açlığı hiç dinmeyen bir büyük kardeşi vardır. antiochus. iki kardeş birbirini hiç sevmez, zaman zaman tartışırlar. türlü zeka oyunlarıyla, küçük komplolarda birbirlerinde üstün gelmeye çalışırlar. genellikle bu üstün gelen taraf da potema'nın abisi olur çünkü tahtın tek varisidir ve tam anlamıyla sarayda utanacağı, çekineceği, sakınacağı hiçbir şey yoktur.
  biraz geç olsa da daha sonraları cephorus ve magnus diye iki tane daha kardeşi olur bu wolf queen'in. yalnızlığı biraz daha azalır böylece.

  14 yaşına geldiğinde kendisi için bir çok aday vardır güzelliğiyle ün salmış kızın. o sıralarda kral mantiarco'nun elçisi de, iki hane arasındaki barışın simgesi olarak gerçekleştirilecek, pelagius'un kız kardeşi galana septim ile yeni dul kalmış kral mantiarco arasındaki evliliği konuşmak için gönderilmiştir.
  potema, galana septim'in Morrowind'de Narsis Dük'üyle evlilik hazırlıkları içerisinde olduğunu bilmektedir. "söz" olarak verilecek belgeyi Belgeler Odası* sızarak bulur ve ortadan kaldırır potema. fakat yine de evlilik gerçekleşmek zorundadır ve yeni gelin gencecik potema olur.
  evlilikleri şans eseri de olsa, mantiarco 63, potema 14 yaşında da olsa kral yeni karısına gerçek bir aşk besler ve bir dediğini ikiletmez.
  potema 15 yaşında birçok düşüğün ardından kendisinin ilk, kocasının ikinci çocuğunu doğurur. mantiarco çocuğu kendi ismini onurlandırmak adına "ikinci mantiarco"* koymak istese de, potema karşı çıkar ve çocuğun adı uriel mantiarco olur. bu dönemde, imparator uriel septim ıı'dir ve uriel mantiarco daha sonra uriel septim ııı olarak değişecektir.

  uriel septim ıı öldükten sonra, potema'nın babası pelagius septim tahta geçer. imparatorluk, uriel septim ıı'nin kötü yönetimleri sonucunda bayağı güçsüz düşmüştür. hazina azalmış, ülke fakirleşmiştir.
  pelagius ilk iş olarak yaşlılar meclisini* dağıtır ve meclisin üyelerini eski pozisyonlarına geri gelmeleri için para ödetir. bu sırada bazı üyeler parayı ödeyemez ve ortadan kaybolur.
  iki sene sonra pelagius ölür. bazı dedikodular, dağıttığı yaşlılar meclisinden birinin intikam için onu zehirlediğini söyler fakat gerçek hiç açıklanmaz.
  pelagius'un ardından potema'nın kardeşi antiochus tahta geçer. antiochus umursamaz, zevk düşkünü ve imparatorluğu olduğundan da beter hale getirecek bir kral olacaktır.
  fakat potema'ya göre tahtın tek varisi kendi oğlu uriel'dir. çünkü antiochus'un tahtı haketmediğini düşünür. potema'nın annesi quintilla da potema'yı bu konuda desteklemektedir ve daha önce pelagius ile evliliklerinde kullandığı yüzükten bir kolye yaptırır. içinde hala o kurtadamın ruhu vardır. ve kolye takan kişinin istediği herhangi bir kişiyi etkileyerek istediğini yaptırmasını sağlayacak şekilde büyülenmiştir.
  bu kolyeyi, potema'ya hediye eder ve uriel'in imparator olarak tahta çıktığını göremeyeceği için çok üzgün olduğunu söyler, ayrıca antiochus'un aslında kendi çocuğu olmadığını, kral olarak başarılı olmayacağını belirtir. annesi quintilla ve kocası mantiarco o sene içerisinde vefat eder potema'nın.
  potema, annesinden aldığı kolyenin gücüne güvenerek abisinin karşısına çıkar. daha önceden hazırladığı bir mektup vardır yanında. bu mektupta antiochus'un taht soyuyla hiçbir bağı olmadığı yazmaktadır. bunu ona karşı bir koz olarak kullanmaya çalışır fakat kolyenin etkisi kısa sürer ve antiochus karşısında yenilgiye uğrar. antiochus tahta geçer.
  11 senelik bir yönetimin ardından da ölür.
  bu sefer ortada iki muhtemel varis vardır, birisi uriel, diğeri de antiochus'un kızı kintyra.
  kurt kraliçe, konsey huzurunda uriel'in gerçek varis olduğu hakkında harika bir konuşma yapar. fakat konsey kintyra'yı uygun görür.
  bu sonuç, potema ve oğlu uriel'i sinirlendirir ve savaş hazırlıklarına başlarlar. savaşın adı kızıl elmaz savaşı* olacaktır.
  uriel septim ııı, kintyra'nın bir piç olduğunu iddia eder. tahtın asıl sahibinin kendisi olduğunu öne sürer ve davasını bunun üzerine kurar. skyrim, high rock, morrowind'in kuzeyi ve annesi potema, uriel'in arkasındadır.
  bütün saldıraları gece düzenleyerek gizemli bir ordu yaratırlar. halk arasında, ordunun içerisinde potema'nın uyandırdığı ölüler de olduğu gibi laflar döner. düşmanlarına korku salarlar.
  bu ani saldırılarla uriel'in ordusunun kintyra'yı düşürmesi fazla zaman almaz. uriel, uriel septim ııı olmuştur. fakat bu sırada uriel'in amcaları magnus ve cephorus da uriel'e karşı ayaklanma başlatmıştır.
  high rock'ta potema magnus'a karşı çarpışırken, hammerfell'de de cephorus'la uriel savaşmaktadır.
  potema saldırı düzenleyecekleri gece, ordusunun kampına iner ve askerlerinin arasında o güzel konuşmalarından birini yapar. askerlerin gözleri dönmüştür neredeyse, ve çarpışmayı kazanırlar. potema, askerlerinin magnus'u düşürüşünü izlerken oğlunun hammerfell'de yenildiği ve esir düştüğü haberini alır.
  uriel daha sonra hammerfell'e getirilirken içinde bulunduğu konvoyun saldırıya uğramasıyla, esir arabasında yanarak can verecektir.
  cephorus imparatorluğunu ilan etmiştir.
  kurt kraliçe inanılmaz bir öfke duyar. kendisine ölü çağırıcılardan ve ölülerden bir ordu kurar. öfkesi ve hırsı onun aklını alıp götürür. bütün dostları terk etmeye başlar. öyle bir zaman gelmiştir ki, solitude şehri, ölü bir şehir olmuştur. sokaklarında zombiler ve iskeletler dolanmaktadır.
  potema, kazandığı bütün başaraları birer birer kaybeder. solitude'a kadar geri çekilmek zorunda kalmıştır.
  skyrim, morrowind, high rock gibi bölgeler imparatorluğa tekrar bağlılık yemini ederler. savaş artık bitmiştir.

  magnus, oğlu palegius septim ııı ile birlikte solitude'da kalmaktadırlar. şehir artık eski haline dönmüştür.
  palegius sokakta bir gezintiye çıkmaya karar verir ve büyücü loncası'nın önünden geçerken hasta olan amcasına bir hediye almak için içeri girmeye karar verir. kapıda yaşlı bir kadın vardır. kapıyı zorlayıp, açamamakta olan kadına palegius yardımcı olur.
  kadın palegius'a amcası için yüksekten düştüğünde zarar almamasını sahlayacak şekilde büyülendiğini söylediği bir yüzük, ve kendisi için de zekasını ve hafızasını geliştireceğini söylediği bir kolye verir.

  imparator Cephorus Septim, atından düşerek can verir. Ardından Magnus Septim tahta geçer. Magnus Septim de öldüğünde, daha sonra "deli palegius" olarak adlandırılacak palegius septim ııı tahta geçer.

  yaşlı kadın, solitude'un altındaki bir mağaraya göçmüş sarayında, etrafında zombileriyle birlikte can verir
  --spoiler--
  3 ... tarantella
 6. 6.
  Skyrim oyunun mmorpg versiyonu. (bkz: the elder scrolls skyrim)
  ... magna aegwynn