bugün

güzel izmir'e yakıştırılan benzetmelerden sadece bir tanesi*
insanlar birbirine hala selam verdiğinden, özgür düşünce kaybolmadığından, kızlarının güzelliğinden ve en önemlisi medeniyetin sürekli ilerleyişinden dolayı diğer şehirler arasında ön plana çıkan, parıldayan izmir' in hakettiği sıfattır.
izmir
palmiye agaclarinin kavak sananilan izmir sehrinin kiyalarinda yakalanmis olan bir deniz anasinin icerisinden cikartilan inci tanesidir...
egenin degil türkiyenin incisi...
izmir'in kavakları**
ege'deki her şehir kendinin egenin incisi olduğunu iddia ettiği için ege inci bir kolyedir. türkiyenin incisidir ege. türkiye de avrupanın incisidir. avrupa da dünyanın incisidir. dünyada samanyolu sisteminin incisidir. böyle gider.
boğma rakısı, kendine has konuşması ve insanların sıcak olması.
(bkz: egenin efesi götten alır nefesi)
Ege'nin incisi izmir değildir. Belki eskiden kalma bir ünvan olabilir. Ama şimdi değil. Ege'de öyle şirin, öyle güzel , natürel, cennet gibi yerler var ki... izmir, yakın gecekonduları, yeşilliksizliği ve kirli denizi ve suları ile öyle kötü görünüyor ki... Bir de çok ihmal edilmiş izmir. Karadeniz'den izmir'e ilk geldiğimde şaşırmıştım. izmir bu mudur diye? Ama sahil ilçeleri gerçekten güzel. Oralar inciliği hak ediyor ama izmir şehri değil.
(bkz: ker)
izmir için kullanılan bir sıfat.
hakikaten izmir'e körfezin karşısından bakıldığında (karşıyaka veya göztepe), karşı kıyıdaki ışıklar inci gibi tek tek dizilmiş olarak görülür, ışıl ışıldır.
izmir değildir. izmir ege'nin en kötü yeridir. ege'nin incisi atina'dır.
acik ara farkla mikonos'tur.
dolaylı anlatım örneğidir.
(bkz: izmir)
Benim için her zaman Hios olacak yerdir.
tabiki izmir'dir egenin incisi bence çok güzel bir şehirdir.
denizli'dir bence.
denizli.
Marmaris.
Tabi ki Afyon.
tartışmasız Afyon sandikli dir.

mizahti.