1. 1.
  amazon nehrini 2 yılda boydan boya yürüyerek geçen ilk kişi.
  http://www.haberturk.com/dunya/haber/540729-amazonu-boydan-boya-yurudu
  1 ... dashaq
 2. 2.
  naked and marooned with ed stafford adında survivor temalı bir programı vardır.
  ... kompetan
 3. 3.
  Discovery channel da kurtulus hikayesi adli programi harikadir.
  2 ... electro zurna
 4. 4.
  bear grylls denilen cakma vatandasin yaptigini iddaa ettigi seylerin on katini yasayan adamdir. Dunyanin her hangi bir yerine cirilciplak birakiyorlar adami 2 3 hafta sonra gelip aliyorlar.
  2 ... atamtutambenseni
 5. 5.
  bear grylls şişirilmiş bir balondur. ed bir harika.
  4 -1 ... gorgona
 6. 6.
  Gülüşü iğrenç olan eski asker bozuntusu.
  1 -1 ... kalabaligagirenhindi
 7. 7.
  ilk insan doğada öncelik olarak nasıl davranır,ne yapar mantığıyla tek başına yabani ortamda yaşam mücadelesi veren kişi.
  Adam hakikaten manyak ruhlu birisi. Çırılçıplak doğada kalınır mi lan ?
  1 ... orikor
 8. 7.
  konsept olarak benzer görünse de bear grylls ile kıyaslanmaması gerekendir. bear grylls doğada mahsur kalan veya kaybolan kişilerin neler yapması gerektiğini göstermektedir ve programı ed stafford'a göre daha anlatımlı ve daha öğreticidir. mesela suyu nasıl arıtacağınızı, kardan nasıl su elde edeceğinizi, bir boğa yılanı gördüğünüzde neler yapmanız gerektiğini ve bataklığa düştüğünüzde nasıl çıkacağınızı öğretmektedir. ayrıca yüksek yerlere tırmanmayı, doğal malzemelerden bot yapmayı mağarada kullanmak üzere ağaç yağlarından meşale yapmayı öğrenebilirsiniz. elindeki malzemeleri avantaj olarak görülebilir evet ama onları akıllıca kullandığı da bir gerçektir. ve genelde yanındaki malzemeler doğada yürüyüşe çıkan insanların alacağı malzemelerdir.

  ed stafford ise daha çok öğretmekten ziyade yapabildiğini göstermektedir ve kesinlikle yiyecek bulma konusunda bear grylls kadar başarılı ve yemek repertuarı geniş değildir. mesela bear grylls çıplak ayakla dolaşmak yerine doğal malzemelerden ayakkabı gibi bir şey yaparak ayaklarını korurdu diye düşünüyorum.

  uzun zaman sonra eklemek istedim: ben ed stafford'un programını daha çok seviyorum. bear gyrills'in programı yukarıda belirttiğim gibi öğretici olsa da tamamen yapay(düzmece yani) görünüyor. ed stafford ise yalnız kalmanın, aç kalmanın, denediği bazı şeylerde başarısız olmanın ne olduğunu psikolojik olarak da yansıtıyor, eğer yapamazsa tabi. bu da gerçekçiği arttırıyor ister istemez. bear aç kalırsa (ki otu boku yediği için kalmaz) arkadan dürümleri uzatırlar sonuçta.
  1 -2 ... ataryemez
 9. 9.
  doğada yaşam savaşı temalı çok fazla belgeseli var ve adam samimi.
  4 ... he will knock four times
 10. 10.
  bear grylls ile karşılaştırılması gereksiz ancak illa karşılaştırılacaksa bear grylls'ten çok daha dayanıklıdır. 60 gün tek başına ıssız adada kalmıştır.

  grylls, ingiliz özel hava kuvvetlerinde görev yapmış bir eski askerdir. görevi gereği acil durumlarda hayatta kalmak için özel hayatta kalma eğitimleri almıştır. teknik bilgide, alet edevat yapımında bear grylls tabi ki eski asker olmasından mutevellit daha öndedir. ama bu abimizi yabana atmak çok büyük hata olur. en az bear grylls kadar işi bilen birisidir. zaten programını izlediğinizde anlarsınız.

  düzeltme: ed stafford'da bear gibi ingiliz ordusunda görev almış. hatta bir ara takım liderligi yapmış tecrübeli birisiymiş.
  ... junoberto