bugün

amazon nehrini 2 yılda boydan boya yürüyerek geçen ilk kişi.
http://www.haberturk.com/dunya/haber/540729-amazonu-boydan-boya-yurudu
naked and marooned with ed stafford adında survivor temalı bir programı vardır.
Discovery channel da kurtulus hikayesi adli programi harikadir.
bear grylls denilen cakma vatandasin yaptigini iddaa ettigi seylerin on katini yasayan adamdir. Dunyanin her hangi bir yerine cirilciplak birakiyorlar adami 2 3 hafta sonra gelip aliyorlar.
bear grylls şişirilmiş bir balondur. ed bir harika.
Gülüşü iğrenç olan eski asker bozuntusu.
ilk insan doğada öncelik olarak nasıl davranır,ne yapar mantığıyla tek başına yabani ortamda yaşam mücadelesi veren kişi.
Adam hakikaten manyak ruhlu birisi. Çırılçıplak doğada kalınır mi lan ?
konsept olarak benzer görünse de bear grylls ile kıyaslanmaması gerekendir. bear grylls doğada mahsur kalan veya kaybolan kişilerin neler yapması gerektiğini göstermektedir ve programı ed stafford'a göre daha anlatımlı ve daha öğreticidir. mesela suyu nasıl arıtacağınızı, kardan nasıl su elde edeceğinizi, bir boğa yılanı gördüğünüzde neler yapmanız gerektiğini ve bataklığa düştüğünüzde nasıl çıkacağınızı öğretmektedir. ayrıca yüksek yerlere tırmanmayı, doğal malzemelerden bot yapmayı mağarada kullanmak üzere ağaç yağlarından meşale yapmayı öğrenebilirsiniz. elindeki malzemeleri avantaj olarak görülebilir evet ama onları akıllıca kullandığı da bir gerçektir. ve genelde yanındaki malzemeler doğada yürüyüşe çıkan insanların alacağı malzemelerdir.

ed stafford ise daha çok öğretmekten ziyade yapabildiğini göstermektedir ve kesinlikle yiyecek bulma konusunda bear grylls kadar başarılı ve yemek repertuarı geniş değildir. mesela bear grylls çıplak ayakla dolaşmak yerine doğal malzemelerden ayakkabı gibi bir şey yaparak ayaklarını korurdu diye düşünüyorum.

uzun zaman sonra eklemek istedim: ben ed stafford'un programını daha çok seviyorum. bear gyrills'in programı yukarıda belirttiğim gibi öğretici olsa da tamamen yapay(düzmece yani) görünüyor. ed stafford ise yalnız kalmanın, aç kalmanın, denediği bazı şeylerde başarısız olmanın ne olduğunu psikolojik olarak da yansıtıyor, eğer yapamazsa tabi. bu da gerçekçiği arttırıyor ister istemez. bear aç kalırsa (ki otu boku yediği için kalmaz) arkadan dürümleri uzatırlar sonuçta.
doğada yaşam savaşı temalı çok fazla belgeseli var ve adam samimi.
bear grylls ile karşılaştırılması gereksiz ancak illa karşılaştırılacaksa bear grylls'ten çok daha dayanıklıdır. 60 gün tek başına ıssız adada kalmıştır.

grylls, ingiliz özel hava kuvvetlerinde görev yapmış bir eski askerdir. görevi gereği acil durumlarda hayatta kalmak için özel hayatta kalma eğitimleri almıştır. teknik bilgide, alet edevat yapımında bear grylls tabi ki eski asker olmasından mutevellit daha öndedir. ama bu abimizi yabana atmak çok büyük hata olur. en az bear grylls kadar işi bilen birisidir. zaten programını izlediğinizde anlarsınız.

düzeltme: ed stafford'da bear gibi ingiliz ordusunda görev almış. hatta bir ara takım liderligi yapmış tecrübeli birisiymiş.
Bazı bazı don bile giymiyor. Öyle grylls gibi boku sıkıp suyunuda içmiyor. Kıçına don giyse adam gibi adam derdim ama ibnemidir nedir.
gülüşü çok komik olan adam.

gerçekten yetenekli.
görsel
bear gryllysle karşılaştırılmasını aptalca bulduğum doğa adamı, biri doğanın kemdisiyle bütünleşmeye çalışırken diğeri doğadan kaçmaya çalışıyor.
adını hatırlayamadığım bi' yerde 10 günden fazla kaldığı bi' bölümü var, bu tarz programları izlemeyi seven bi insanın kaçırmaması gerek. açlığı, ortamın berbat koşullarını geçtim adam yalnızlıktan delirecek duruma geliyor. çaresizliğini, bitkinliğini ve yalnızlığını o kadar derin hissettiriyor ki kendisine tam bi' survivor olduğu için saygı duymamak mümkün değil.

bölümün adına denk gelirsem editlerim.
Kesinlikle hayatın zevkini süren bir adam.
iki-üç gün aç kalıp da kendi yakaladığın bir balığı türlü otlarla pişirip yemekten daha güzel ne olabilir ?
Ya da ağaçların üzerine kurduğun yerden ısıtmalı yatakta uyumak ?
Bear grylls de iyidir ama bu adamdan sonra bear izleme isteğiniz pek kalmıyor. Çok daha doğal bir adam belki çok daha deli ve bilge.
bear grylls dan farklı olarak hayatta kalma programını tamamen yanlız kalarak yapan bir adam.

tabi insan'dan da ayrı kalınca mental olarak da zorlanıyor. o zaman program çok daha ilginç geliyor insana.

beğendim.
Hayatta kalma öykülerini izlerken zevk aldığım adam. Rivayete göre Bir keresinde arkadaşlarıyla iddiaya girip 2 ay boyunca ıssız bir adada yalnız yaşamış. Keltoş.
Ruh hastası.
Şu anda televizyonda izliyorum gayet gerçekçi.
hayvan adam.

hayvanat adam.
bayağıdır belgeselleri güncellenmiyor.

adam öldüyse söyleyin AMK çekinmeyin.
ıssızda cıbıl cıbıl dolaşan adamın başına her bi bok gelir.
bear grylls E beş basar ed.