1. 1.
  suya serpilen boyalarla olusturulan desenin kagida aktarilmasina dayanan ebru,en onemli kagit susleme sanatlarindan biridir.
  2 ... hexagram
 2. 2.
  gerçekten insana huzur veren bir sanattır. suyun rûyasıdır ebru.
  ayrıca kimi kişiler tarafından sanat olarak değil de zanaat olarak nitelendirilir.
  5 -2 ... yasakani
 3. 3.
  (bkz: mustafa düzgünman)
  1 ... yasakani
 4. 4.
  battal ebru
  gegit ebru
  bülbül yuvası
  taraklı ebru
  şal ebru
  talik ebru
  tarakı şal ebru vs. türleri olan geleneksel türk sanatı.
  3 ... handushka
 5. 5.
  Yapılan bir desenin tekrarının mümkün olmadığı sanattır.
  3 ... expert16
 6. 6.
  sanki suya şekil verme sanatıdır ebru...
  insanı alıp alıp başka diyarlara götürme sanatıdır ebru...
  kendini geliştirmek isteyen istanbul belediyesinin bedava kurslarına katılabilir....
  1 ... komikimben
 7. 7.
  suyun üzerine yapılan resmin kağıda aktarılması sanatıdır.Manevi yanı maddesel yanından daha ağır basan bir sanat olduğu düşünülür, öyle ki yapımı özverili bir sabır ve dikkat ister. Türk kültüründe hat sanatıyla çok güzel bir alışveriş içindedir.Günümüzde bilinen en büyük ustalarından biri Hikmet Barutçugil dir.Kendisi aynı zamanda "barut ebrusu" nun da yaratıcısıdır.
  4 ... ronin5
 8. 8.
  TEÇHiZAT VE MALZEMELER

  Tekne: Boyutları, üzerine Ebru yapılacak kağıdın boyutlarından 1-2 cm daha büyük olmalıdır. Genel olarak 35 cm × 50 cm boyutlarında ve 5-6 cm derinliğindedir. Galvaniz kaplı sac ya da paslanmaz çelikten yapılmalıdır. Eskiden olduğu gibi çam ağacından üretilirse, içi su sızdırmaması için ziftlenmelidir. Bazı ebruzenler iki tekne kullanırlar. ikinci tekneye musluk suyu doldurulur. ilk teknede ebru hazırlanır, ikincisinde ise hazırlanan ebru yıkanır. Tek teknede ebru hazırlamak ve oradan çekip almak daha çok kullanılan bir yöntemdir.

  Kitre: Suya kıvam vermek için kullanılan bir sıvıdır. Genel olarak iç ve doğu Anadolu bölgelerinde yetişen geven otunun çizilmesiyle elde edilen sıvının kurumuş zamkı kullanılarak hazırlanır. Beyaz renkli zamk tercih edilir.Salep, keten tohumu, ayva çekirdeği de kitre üretmek için kullanılabilir; fakat daha sık kullanılan ve rahatça bulunabilen kitre, geven bitkisinden elde edilir. Geven zamkı toz haline getirilmiş halde satılmaktadır. Kitreli su şu şekilde hazırlanır: 7 lt suya 50 gr geven tozu konur ve bir gece boyunca şişmesi beklenir. Ertesi gün sıkılarak naylon çoraptan geçirilir. Çorabın içinde erimemiş zamk parçacıkları ve çöpler kalır. Geven zamkı iyice eriyene kadar bu sıkma işlemine 2-3 defa devam edilir ve son olarak hiç sıkmadan çoraptaki kitre tekneye süzülür. Kitreli suyun kıvamı çok önemlidir; içinde gezdirilen çubuğun izi, çubuk çıkarıldığında ne öne doğru devam etmeli ne de geriye doğru gitmelidir. Hazırlanan kitreli suyun fazlası buzdolabında 1 ay saklanabilir. Kitreli suyun kötü kokması bozulduğunu gösterir. Kitreli su ne kadar hızlı kirlenirse o kadar iyi kıvama gelmiş demektir.

  Öd: Ebrunun asıl sihiri ödde saklıdır. Öd boyanın dibe çökmesine mani olunur, boyaların birbirine karışmasını engeller. Mezbahadan alınan sığır ödü bir metal kap içine konur. Bu metal kap, içinde su kaynayan bir başka kabın içine konur. 20-30 dakika sonra ortaya çıkan kan ve köpük temizlenir. Öd bir kavanoza alınarak soğutulur ve bir damlalık kullanılarak boyalara konur. Çok açılması istenen boyalara bol öd damlatılır. Kalkan balığı ödü de kullanılmakta ve boyaya farklı bir hoşluk vermektedir. Eskiden öd yerine tütün yaprağı suyu da kullanılırmış.

  Boyalar: Suda erimeyen, asit ve kazein içermeyen, ışıktan etkilenmeyen doğal boyalar kullanılır. Sadece oksit, pigment ve toprak temelli boyalar kullanılmaktadır. Memleketimizde çok çeşitli renkte toprak bulunmaktadır ve bu bizler için büyük bir şanstır. Eğer renkli toprak elde etmişsek bu toprak suya konur, iyice karıştırılır ve bir kaba süzülür. Toprak tekrar 5-6 dakika karıştırılır ve yine bir kaba süzülür. Dinlenmeye bırakılan toprak iyice çöktükten sonra üzerindeki fazla su atılır ve bir boya olarak kullanıma hazır hale gelir. Eğer boya satın alınmışsa, 50 cm × 50 cm boyutunda bir mermer ya da cam yüzey üzerine 2-3 tatlı kaşığı konur, ortası havuz haline getirilerek su eklenir, beşer dakika süreyle 4 kere 8 şekli çizilerek ezilir ve ardından kullanılmak üzere bir kaba alınır.

  Fırça: At kılından ve gül dalından yapılır. Gül dalı hem hafif olduğu hem de küflenmediği için, at kılı ise boyaları emmediği için tercih edilir.
  Desteseng: Boyayı ezmeye yarar, kolayca tutulmasını sağlayan özel bir şekli vardır, mermer kullanılarak üretilir.

  Su: Eskiden yağmur suyu kullanılırmış. Hava kirliliği nedeniyle yağmur suları artık asit içermektedir. Bu nedenle sadece damıtılmış içme suyu kullanılmaktadır.

  Diğer Malzemeler: Teknedeki boyalara şekil vermek için kullanılan, çeşitli kalınlıkta metal çubuklar (bizler) ve bir tahta üzerine belli aralıklarla sıralanmış metal tellerden oluşan taraklar; ezilen boyaları toplamak için spatula; boyaların konulduğu ana kaplar; ödlü boyayı muhafaza etmek için kullanılan daha küçük kaplar; emici nitelikte kağıt. *
  1 ... demester
 9. 9.
  renklerin suyla yarattigi ahenktir ebru ;
  tekrari olmayan ve herkesin ruh halini yansittigi cok degiskenli bir sanattir.
  ugras gerektirir.
  (bkz: kalpdeki aşkın suya yansıması)
  2 ... epru
 10. 10.
  kısaca (bkz: ebru)
  nasıl ki müzik için müzik sanatı demiyoruz, tiyatro için tiyatro sanatı demiyoruz, sinema için sinema sanatı demiyoruz, ebru için de ebru dememiz yeterli olacaktır.
  1 -1 ... laz pacino