bugün

tüm devlet dairesi işlerinin internetten yapilmasi hadisesidir. turkiye icin boyle bir sistem dusunulmektedir. fakat memurlar işsiz kalacagindan pek de yakın gorunmemektedir. e-devlet'in saglam işlemesi için e-imza kavrami daha cok onemsenmeli ve guvenlikle ilgili ciddi calismalar yapilmalidir.
http://www.devletim.com/
ayrıca bir sitem cümlesidir:
e devlet e senin yapacağın işe de...
en son aşaması tüm devlet dairesi işlerinin internetten yapılması şeklinde olan, ana amacı arşivleri ortadan kaldırmak ve yeni nesiller için tüm devletle ilgili işlemlerin kayıtlarının bir havuzda elektronik olarak tutulması olan hede.

misal , bir tc vatandaşının hayatı boyunca geçirdiği tüm hastalıkların kaydı, ailesinin kaydı vs.
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=229438
serbest çağrışım olarak:

(bkz: a devlet)
(bkz: oo devlet)
(bkz: ahh devlet)
(bkz: ohh devlet)
(bkz: oha devlet)
(bkz: oh ne ala devlet)
(bkz: oh yeah devlet)
temel olarak devletin hizmet verdigi alanlarda bilgi ve iletisim teknolojilerinin kullanilmasi yoluyla daha saydam, vatandasa daha yakin, daha ucuz ve daha iyi calisan bir idari yapiya gecilmesi olarak tanimlanabilen e devlet; demokrasi, katilimci yonetim, vatandasin daha iyi yonetilme ve daha etkin hizmet alma taleplerinin sonucu olarak bilgi teknolojilerinin gelisim surecinin getirdigi degisim ile ortaya cikmis yeni devlet anlayisinin ifadesidir.
tayyip gibiler başımızda olduğu sürece "eee devlet?" olarak kalması gereken site.
normalini becerdiniz e si kusur kaldı denilesi hizmet(!) şeklidir.
muhtemelen şu an aramızda olan devlettir.
(bkz: türkiye gov tr)
devletimizin son ve muhteşem hizmetidir.
dağdaki pkk lıyı seçmen listelerinde gördüğümüz devletin dağda elinde silah vatan evladı şehit etmeyi bekleyen şerefsizleri kontrol edememesi onlara terörist diyememesi ancak anasını alıp gitmesi beklenen gerçek vatandaşına da terörist muamelesi yapmaya başlamasıdır.
söyle ki posaport ehliyet değişim vs gibi sebepten karakol ziyareti yapanlar bilir ki herkesin parmak izi alınmaktadır.
şimdide tc numarası ile cep telefonunuz vasıtası ile şifre vs teyit gönderilir daha sonrada siz bununla varsa evinizden internete işlem yapmaya girersiniz ip de bellidir zaten adrese dayalı sayımla da sabittir artık yeriniz bellidir.
bu iyi bir şeymi evet benim devletle milletle ilgili bir art niyetim yok diyenler ve öyle olduğunu düşünenler için öyledir.ancak bu bilgileri kimler ne için kullanacaklardır sanıyormusunuz ki bunlar gerçek vatandaşla dağdaki pkk lıyı ayır etmek için mi kullanılacaktır?

nacizane benim düşüncendir kimseyi bağlamaz:hayır, gücü olup hamuduyla götüren yolsuzluk yapan vergi kaçıran dağda devlete karşı savaşanların devlete verdiği zararı karşılama adına sizden yediğinizden içtiğinizden aldığınız nefesten toplanan vergiyi birgün gelirde işsiz kalır hayat size kötü bir oyun oynar bu görevinizi yerine getiremezseniz devletin tepenize kısa sürede çok çaba göstermeden binmesini sağlamak sizi her adımınızda kontrol altında tutmak için yaptığı yegane çalışmadır.

bizim haricimizde dünyanın hangi ülkesinde vardır ki bu merakta etmekteyim.
birde allah muhafaza bu yaptıkları siteyi de biri ele geçirmese kime hangi şartlarla ve ne yetkiyle yaptırdıkları bu muamma portalın kontrolunu ellerinden kaybetme durumu da yaşanabilir.
(bkz: e be köylü kızı)
Bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını kullanarak, lise diploma notundan ne kadar maaş aldığına, su ve telefon borcundan ÖSS'de aldığı puana kadar pek çok bilgiye ulaşılabiliyor.

;E-devlet uygulaması sayesinde pek çok bilgiye ulaşılması mümkün hale geldi. Vatandaşların ya da iş dünyasının devlet kurumlarıyla olan ilişki ve işlemlerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan e-devlet uygulaması, internetin yaşamımızda daha etkin rol üstlenmesiyle kamu hizmetlerini, vatandaşın daha kolay ulaşabileceği bir konuma getirdi.

Devleti vatandaşına yakınlaştırmada önemli bir fırsat sunan internet, aynı zamanda kişisel ve özel bilgilere de ulaşılabilmesine olanak sağlıyor.

Bir kişinin internet ortamında sadece TC kimlik numarasını kullanarak o kişiyle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşılabiliyor.

Örneğin bir kurumun internet sitesinin ilgili kısmına yazılacak TC Kimlik numarası ile o kişinin adı, soyadı, doğum tarihi gibi bilgilere erişilebiliyor. Doğum tarihi ve ad soyad bilgilerini bir başka kurumun internet sitesinde kullanarak bu kez o kişinin ikametgah adresi elde ediliyor. Adres bilgileriyle bir başka kurumun internet sitesinden nüfus cüzdanı bilgilerine, vergi numarasına, SSK veya Bağ-Kur numarası gibi bilgilere ulaşılabiliyor.

kaynak: http://www.hurriyet.com.t...nomi/10805711.asp?gid=229
Avrupa özentiliğinde gelinen son nokta. Birçok şeyde olduğu gibi taklit usulü bir devlet olduğumuzun göstergesi..Onlar yaptı bizde de olacah!..
Daha üniversitelerin yeni geçti online arşiv sistemine, sana ait bir internet altyapın yok- özel sermayeye bağlısın, dolayısıyla halen internet kafesi olan bir dolu mahallen var- bu da demek oluyorki bilgisayar kullanan ya da sahip olan bireylere dair bir demografik verin bile yok, onu bıraktım, acaba bu sistemden yararlanmasını istediğin nüfusün yüzde kaçı okuma yazma biliyor, yüzde kaçı internet kullanmayı biliyor..

görüntüden ibaretsin, sanalsın ve banalsın...
ptt den 1 tl karşılığında şifre alınmasıyla üye olunularak girilen sosyal ağ projesidir.
az kaldı, oraya doğru gidiyor tüm dünya.
şuanda postanelerde e devlet şifresinin kalmadıgı duyrulan, şifresizde hiçbir işe yaramayan sistem.
ak partinin vatandaşa hiçbir devletin vermediği kalitede bir iki tıkla hizmet verme projesidir. dünyada bir ilktir. bundan daha ötesi yoktur.
- şeref abi e devlet nedir?
+ devletle ilgili tüm işlerin internetten yapılmasıdır.
- ne iyi. o vakit askerliği de internet üzerinden yapabiliriz.
ptt genel merkez den alınan sifre ile giriş yaparsınız. ben 2008 de aldım o yandan bu yana birşey değismedi, güzel bir uygulama ama çok yavaş değişim . en hayal kırıklığı yaşadıgım yönü ise e-devlet sitesine girdiğinizde sol tarafta yer alan cumhurbaşkanına yazın kısmıdır. Buradan yazdığıniz kısımları cumhurbaskanının okuduğunu başta zannedersiniz. sonrada o okumasa kalem müdürleri danışmanları zannedersiniz. yazdığınızda size cevap gelir ve sevinirsiniz. brukrosi yok direk cumhurbaskanına erişebiliyorum diye. halbuki olayin koptuğu an şudur ki:

her seferinde her e-postanıza otomatik bilgisayar cevabi aldığınızı farkettiğiniz andır.
devletin bir başka haraç kapısıdır. şifresini kaybederseniz 10 tl ye satar yenisini ve ya hep girdiğiniz şifrenize bir gün hatalı şifre der ve yine son kazığını atar. maksat deli dumrul para kazansın.
insana zorla şifre değiştirten oluşum.
amaç belli sanırım , "şifreyi kaybetsin de cezasını ödeyip bir daha alsın enayi" al lan değiştirdim , değiştirir değiştirmezde yenisini yazdım bir yere ki unutmayayım tekrar.
hadi bakalım sen mi daha çakalsın yoksa ben mi e devlet? sanane lan benim şifremden?!?!?! sana ne? zar zor ezberlemişiz hop beyfendi hazretleri değiştir diyor. sanane evladım? akşam akşam sinir etti. bir de gelir testi şeyi çıktı onla uğraş şimdi.
uzun bir süredir arızalı olduğu söylenen ve ne zaman düzeleceği belli olmayan iş görmezlik ödemesi ekranıyla hiç bir işe yaramayan sistemdir. gittik ptt'ye 1 tl verdik şifre aldık ama hizmet vermiyor. şifre kaybolunca yenisi için 10 tl istemesini biliyorlar ama ya biz hizmet alamayınca bize kim para verecek? neyse bir an önce düzelmesini temenni ediyoruz.
+e devlet?

-iyidir senden.

+nolsun be hacı.
güncel Önemli Başlıklar