Advertisement

 1. 1.
  kimya firması olarak işe başlayan çakmak kalem kol dügmesi gibi erkekliği cagrıştıran ürünlerle ülkemize tanınmış (bkz: prestij)li bir fransız firması
  ... ulassbora
 2. 2.
  bildiğin çakmakları 150-200 usd. civarı satmayı başarabilen * firma. hayır aynı sigara onunla yakınca noluyor ilginç.
  ... seksenbir
 3. 3.
  ten ten 'deki ikiz dedektiflerden biri. Bıyıklı , fötr şapkalı falan bi amcadır.

  ikiz kardeşi için ; (bkz: dupond)
  2 ... allen
 4. 4.
  çakmak üreticisi firma. çakmak tasarımları fevkalade itinalıdır. yüksek bir fiyat seviyesinden başlayıp insana yuh dedirtecek fiyatlara kadar yükselen bir fiyat çizelgesi vardır. farklı gaz çeşitleri ile çalışıp farklı biçimlerde yanarlar. rivayete göre belli modellerinde alan kişiye özel belgesi vardır. fransa'da lüks restoranlarda hesap niyetine kullanılabilecek denli ün saldığı zamanlar olmuştur. james bond filmlerinde üstünde araba plakası gibi 007 rakamlarının bulunduğu saçma bir reklam denemesi ile topladığı beğeniyi kaybetmiştir. yine de eski modellerine bakıldığında nadide bir mücevhere bakılıyor izlenimi verir. muhtemelen fransız imalatı olduğundan fransız chansonlarını anımsatır.
  1 -1 ... kaptanreis
 5. 5.
  teflon, kevlar gibi kompozit malzemelerin ve naylonun mucidi firma. son olarak da yırtılmayan kağıt yaptılar.
  1 ... mta88
 6. 6.
  mali müşavirlik sınavlarında, hocaların kafa karıştırmamak için açıklamasına dahi girmediği, "şıklarda görürseniz işaretleyin" dediği karışık bir mali analiz tekniğidir.
  2 ... disikartal
 7. 7.
  cedric isimli fransız çizgi kahramanının soyadıdır.
  2 ... aztec
 8. 8.
  (bkz: dupont kontrol semasi)
  ... tornado of souls
 9. 9.
  soğutucu gaz da üretirler.
  2 ... jamall
 10. 10.
  bir çakmağın altında yazan fiyatı görünce, taşşağa alınıyorum zannettiğim firma. (1234 ytl) * ayrıca, fransızca bilen arkadaşlarımız konuya daha net bir açıklama getireceklerdir büyük ihtimalle ama "düpoğn" şeklinde okunuyor sanırım.
  1 ... timsah