bugün

mcdonalds gibi orda burda şubeleri bulunan amerikan donutçısı. *
tadindan yenmez ve yeme de yanında yat kıvamında donutlar üreten firma.
ilk mağazasını 1950 yılında Massachusetts'te açan, şu an 30 ülkede 6000'den fazla mağazası bulunan fast food zinciri. günlük ortalama 2.7 milyon müşterisi bulunmaktadır. 2004 yılı toplam satış tutarı 3,6 milyar dolar civarındadır. kahvesi meşhurdur, amerikanın en iyi kahvesi ödülünü almışlığı vardır. donutları ve muffinleri leziz, sandwichleri güzeldir. meyve aromalı coolatta içeceklerini ne yazık ki türkiyedeki mağazalarında satılmamaktadır.*
sentetik kokulu doughnut.
daha unlusu ve daha globali icin;
(bkz: Krispy Kreme Doughnuts)
--spoiler--
https://www.dunkindonuts.com/
--spoiler--
bizdeki her kose basinda bulunan simit saraylarinin amerikan versiyonu. "mokali enfes ice coffeesini simit saraylarinda icemiyoruz" diye anti parantez acmak lazim tabi.
sıcak çikolatanın hakkını veren tek dükkan. ayrıca caddedeki dunkin ortamı gayet samimidir.
besiktas-levent arasinda bir dukkani olup olmadigini merak ettigim donut mekani.
eskişehir'de de açılmış olup ağzımızı kulaklarımıza vardırmıştır.
bir ara icetea lemonade olayinda asmislardi ama ne oldu bilinmez artik pek bulunmuyor. ya da bana giciklar.
bir de bunlarin flat bred leri var. kalin yufka ekmeginin icinde uc kat erimis peynirli. gurbet ellerde insana damardan borek takviyesi yapiliyormus gibi bir his veriyor.

lafi suraya getiricem ki o da sudur; adamlar yenilikciler. surekli yeni urunler deniyorlar. ama isin komik tarafi yaptiklari en kotu sey sanirim turk damak tadina kesinlikle uymayan donutslari.

(bkz: america runs on dunkin)
dün itibariye optimum'da (ankara) kapandığını öğrendiğim, yediğim en güzel donutları yapan işletme.

ilk defa bir yerin kapanmasına gerçekten üzülüyorum. normal bir durum mudur; yoksa kafayı mı yedim inceden bilemiyorum. 40 yıllık bakkalımız recep amca bile kapattığında bu kadar üzülmemiştim.

ya ama çok lezzetliydi bee!
hayat kurtarır.
çikolata-çikolatalısı ve raffaellosu harika olan tadından yenmeyen on numara donut yapan yer.hani yerken orgazm etkisi yaratıyormuş insanda.
çok şekerli olduğundan insanı uyarabilir , güçlendirebilir.
çok güzeldir lakin biraz pahalı.
1950'lerden beri insanları mutlu ediyormuş.
tavsiye olunur. bulursanız deneyiniz.

https://www.dunkindonuts....bakery/donuts/donuts.html
double çikolatalı donutu harika olan yer.
(bkz: olsada yesek)
Sadece kahvesi icin bile gidilebilecek yer, starbucks ve diger kahve ureticilerine on basar. Turkiye'de subesini hic gormemistim.
amerikada bir caddede en az beş şubesi olan coolata adlı içeceğiyle beynimi donduran donutçu ayrıca elemanlarının fransızca konuştuğumuzu sanması yarmıştır.
Gözlerinde yaşlar..
klasik donut ve de yanında sütlü kahveleri dünyanın en mükemmel kombinlerinden biridir, bak canım çekti şimdi.
bir krispy kreme etmeyen donut markasi..
Neden hala türkiye de yok merak edilen firma.