bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  ders donemi ve yeterlilik sinavi asamasindan sonra herhangi bir bilim dalinda doktor olmak icin hazirlanan tezdir. doktora tezinde danismanin rolu ve onemi buyuktur. hatta bu konuda guzel bir fikra vardir. bilenler bilir, ben bilmeyenler icin anlatayim.
  tavsanin tezi:
  bir ormanda agacin ustunde bir tavsan daktilonun basina oturmus durmadan birseyler yaziyormus. yoldan gecen bir kurt tavsani gormus ve ne yaptigini sormus. tavsan doktora tezi yazdigini soylemis kurta. kurt ise hangi konuda doktora tezi yazdigini sormus. tavsan cevaben tavsanlarin kurtlari yemesi uzerine doktora tezi yazdigini soylemis. kurt basmis kahkahayi ve bunun asla mumkun olmayacagini soylemis. tavsan kurta isterse yukari gelip tezi konusunda kendisini ikna edebilecegini soylemis ve kurt yukari cikmis.
  ertesi gun ayni sahne tekrarlanmis. tavsan daktilonun basinda yazmaya devam ederken asagidan bu sefer tilki geciyormus. tilki tavsana ne yaptigini sormus. tavsan doktora tezi yazdigini ve konusunun tavsanlarin tilkileri yemesi oldugunu soylemis. haliyle tilki inanmamis tavsana ve gulmus. tavsan tezi konusunda ikna olmasi icin tilkiye yukari gelmesini soylemis.
  aradan yarim saat gecmis ve yukarida ortaya cikan sahne; bir tarafta kurtun kemikleri, diger tarafta tilkinin kemikleri, diger tarafta ise kurdanla dislerinin temizleyen bir aslan.
  velhasili kelam, tavsanin doktora tez danismani aslanmis. buradan cikaracagimiz sonuc ise, onemli olan tez konusu degil tez danismanidir. tez danismaniniz ne kadar guclu ve ne kadar size destek oluyorsa, siz de doktora tezinizde o kadar basarili olursunuz.
  4 -1 ... karizmatiklider
 2. 2.
  yaklaşık 4 yıllık çalışma sonucu yeterlilik sınavını verdikten sonra yazılan hede.

  ayrıca;

  doktora tezini veren arkadaşların affına sığınarak;

  doktora tezi
  2 -2 ... isi degistirgeci
 3. 3.
  doktora yaptığını belirten bir kişiye bitirmenize ne kadar kaldı diye sorduğunuzda, cevabını 'valla bilmiyorum, ama' ile başlayan bir cümle olarak alacağınız akademik çalışma türü.
  2 ... picadillycircus
 4. 4.
  Bir Tavşan önüne bir daktilo almış, tak tuk tak tuk birşeyler yazıyor.
  Oradan geçen bir Tilki:
  - Hey Tavşan, ne yazıyorsun?
  - Doktora tezimi yazıyorum.
  - Ha öyle mi, çok güzel, ne hakkında?
  - Tavşanların Tilkileri nasıl yedikleri hakkında.
  - Yok canım, olur mu öyle şey, hiç Tavşanlar Tilki yerler mi?
  - Olur canım, gel istersen, sana ispat edeyim.
  Beraberce Tavşanın yuvasına girerler. Biraz sonra Tavşan tek başına çıkar ve yine daktilosunun başına geçer, tak tuk birşeyler yazmaya devam eder.
  Daha sonra oradan geçen bir Kurt, Tavşanı görür.
  - Hey Tavşan, ne yazıyorsun?
  - Doktora tezimi.
  - Ne hakkında?
  - Tavşanların Kurtları yemesi hakkında.
  - Yayınlamayı düşünmüyorsun herhalde, buna kim inanır?
  - Gel istersen göstereyim...
  Yine beraberce yuvaya girerler. Tavşan biraz sonra tek başına dışarı çıkar.
  Tavşanın yuvasını merak mı ettiniz ? Manzara şudur:
  Bir köşede Tilkinin kemikleri... Bir köşede Kurdun kemikleri...
  Diğer köşede ise TAVŞANIN DOKTORA DANIŞMANI ASLAN, kürdanla dişlerini temizliyor!
  ANA FiKiR VE SONUÇ:
  Doktora tezi yapmak için, tezin ne olduğunun önemi yoktur. Konunun da önemi yoktur.
  Önemli olan, tez danışmanıdır ...
  3 -1 ... eftalia
 5. 5.
  Artık yüksek lisans mezunu olmanın çok fazla frklılık yaratmadığı bir ülkede gerçekten isim sahibi olmak için başlanan bir eğitim ve sonunda Profesorlerin önüne geçip savunulacak bir tez yazma eylemi. http://www.projefesor.com adresinden destek almak yükünüzü çok hafifletir.
  ... mustaphagrsy
 6. 6.
  özel sektördeki ağır çalışma koşullarını görünce daha iyi şartlara sahip olan akademik kariyere başlamanın ilk adımıdır. 4 senenin sonunda kaliteli bir bilimsel çalışma ortaya konması istenir ancak o kadar detaylıdır ki insanı soğutabilir de. bunu yaşamamak için http://www.odevhazirlama.com sitesinden yardım almak da bu kargaşaya bir çözüm yolu olabilir.
  ... herseyeuzman
 7. 7.
  (bkz: yayınlanmamış doktora tezi)
  ... usualsuspects
 8. 8.
  geceleri daha bir güzel yazılan tez. büyük bir sessizlik içerisinde, şarkılar eşliğinde.
  2 ... yayimlanmamis doktora tezi
 9. 9.
  (bkz: ömür törpüsü)
  ... copers
 10. 10.
  en yüksek öğretimin mezuniyeti için yapılan çalışma.

  yök'ün internet sitesinde tezini gizleyenlere derinden derinden saydırıyorum. lan bu mu bilim? eşekten farkın yok senin! o zaman bildiklerini sırtında taşı dur(tabii varsa bir bildiğin.)

  adam gibi lisans bitirme tezi vermiş ama yüksek lisans tezini %30 oranında tamamlayabilmiş ve jüriden geçirebilmiş adamım ben(orjinal bir şeyle uğraştığım için). tez.yok.gov.tr de bakarsan bulursun her ikisini.

  öğrenebildiğim kadarını yazdım tezlerime. ve yüksek lisans tezimde bir yerde bu konu beni aştı dedim, çalışmalarımı bu yönde daha fazla ilerletmem gerekiyor dedim. ama ben yola çıkarken merak ettiğim bir şey için uğraştım ve öğrendiğim şeyleri de paylaşmaktan gurur duydum(tezim yarım yamalak olsa da). Ya sen? yazdığın doktora tezini gizliyorsun be. ben buna ne derim biliyor musun? sen bir korkaksın derim, paylaş(a)mıyorsun çünkü yaptığın çalışmaya güvenmiyorsun! bana patent, emek, makale falan filan demeyin. adam linux'un kaynak kodlarını belki dünyaya faydam olur diye açık kaynak olarak paylaştı zamanında ve şu anda dünyaya sağladığı katma değer için paha biçilemiyor. elindeki Android telefon onun sayesinde çalışıyor. peki tezini gizleyen sen işviçreli bilim adamı; sen ne haltsın o zaman?
  1 -1 ... billyhalleck