bugün

boston celtics'in coachluğunu yapan kişi.

bu sezonki parlak performansımızdan sonra (21 galibiyet 49 mağlubiyet) haklı olarak "seneye de bu takımı ben yönetmeliyim" diyen insan.
http://www.basketbolsever...72AB003DD0BB?OpenDocument

"18 maç üst üste kaybetmek" gibi şiirsel rekorlarla bezediğimiz bu sezonun ardından gelecek sene içinde de "82 maçın tamamında farklı ilk 5'ler sahaya süren takım" rekorunu kırmak istiyoruz, bunu yapacak gücümüz ve yeteneğimiz var.
2 sene içinde de yıldırım demirören'i gm'liğe getirirsiniz artık. o ışığı sizde görüyorum.
Şubat ayı içerisinde New Orleans'da gerçekleştirilecek All Star maçında Doğu Karması'nın antrenörlüğünü yapacak antrenör. kendisi bu sezon Boston Celtics ile çıktığı 39 maçın 33'ünden galibiyet ile ayrılmıştır. ayrıca bu takımdaki 3.sezonudur.
'' ben oyumu hido ya, orlando yu bu seviyeye getirdiği için, orlando nun bugüne kadar yapamadıklarını gerçekleştirmesinde payı var diye verdim. biliyorum ki ona vereceğim oy ona allstar kapısını açmayacak, fakat diğer coachların da benim gibi düşünüp ona oy vereceğine ve 17 şubat 2008 de aramızda olacağına inanıyorum. '' sözleriyle beni mest etmiş koçtur.
"seneye de bu takımı ben yönetmeliyim" derken haklı olduğunu takımının derecesine bakarak anlayabileceğimiz, her daim hakkı yenen coach.
13 haziran 2008 la lakers boston celtics macinda ray allen'ı; 16 haziran 2008 la lakers boston celtics macinda da paul pierce'ı maç boyunca hiç dinlendirmeyen coach.
dunku chicago macinin ilk uzatma bolumunun sonunda, boston 3 puanla ondeykene macin bitimine 9 saniye kala ben gordon'a 3 sayilik atis yaptirabilen bir coachdur kendisi ki o ucluk girdi, mac uzatmaya gitti ve boston maci kaybetti.

behey okuzun evladi diye seslenesim geliyor kendisine; cabuk adamlarindan birine soyle, karsi takimdaki dusuk yuzdeli serbest atis yapan birine faul yapsin. o adam iki atisi da sayiya cevirse bile son 9 saniyede 1 puan farkla onde olursun ve top sende olur.

basin toplantisinda ben oyuncularima faul yapmalarini soyledim diyor ama ray allen'in vucut hareketleri hic de oyle demiyor tv'deki. adam resmen "faul yapalim" diyor, coach da "olmaz" diyor ki iki elini caresizlikle iki yana salliyor ray.

zaten coach faul yapin diyecek de oyuncular yapmayacak ha? walla o coach adamin cigerini alir sinirden. hatanin kendisinde oldugunu biliyordu ki basin toplantisinda "galiba chicago'nun pizzasini cok seviyoruz ki bir daha gelmek istedik" felan gibi aptal aptal espri yapti.

edit: 1 yil sonra anladim ki cok insafsiz elestirmisim kendisini kaybedilen macin kizginligi ile. 2010 yilinda sezon ve playoff planlamasinda kendisini asti. sampiyonlugu kaybetse bile fikrim degismeyecek. fakat 2010 yilndaki basarinin ardinda chicago bulls'a head coach olarak gidecek asistani tom thibodeau'nun da buyuk payi var.
2010 yılında boston celtics'i şampiyon yapacağına inandığım ve bu ruhu , isteği içinde gördüğüm şahsiyettir. öyleki 7 hazirandaki maçta mola alacam diye sabah hava yeni ağarırken çöpten fırlayan kediler gibi sahaya fırladı. eğer şampiyon yaparsa (ki yapacaktır inanıyorum) nate robinson gibi şımarık bi herifin şampiyon olmasına yanarım.
"nate robinson yönetimi" konusunda uzman koç.

baktı nate saçmalıyor, hemen kenara alıyor. ahaha. yani tabi ki normal olanı budur da nate bambaşka bir adam. 2 tane üçlük sallıyor, sonra topu kimseye atmayıp yine üçlüğe çıkıyor. doc rivers da diyor ki, gel sen bakayım şöyle.
babacan ve arkadaşça ama dominant tavırlarıyla tam bir koç. phil jackson gibi koçluğu en iyi oyuncusunun ellerine bırakıp sadece maç izlemeye gelmiyor yani sahaya.

2008 ve 2010 nba şampiyonu celtics'in koçu diyorum kendisine.
artık la clippers'ın başında. umarım başarılı olur kendisine karşı bir sempatim var.
2013-2014 sezonundan itibaren los angeles clippers'in koçu olarak görev yapacaktır. boston celtics açısından gerçekten büyük bir kayıp. ancak los angeles clippers cephesinden bakınca da vinny del negro'dan sonra doc rivers inanılmaz olacak.
los angeles clippers ile olan sözleşmesini 5 sene uzatmış olan başarılı koç. 50 milyon doların üzerinde bir gelir elde edeceği öngörülüyor.

takımın yeni sahibi steve ballmer gelir gelmez hemen kendisini bağlamış, iyi de olmuş. birkaç takviye daha yapılabilirse nba finalleri neden olmasın?
nick rivers'ın kuzeni olma ihtimali çok azdır.
Celtics'te yaptıkları ortada geçmişte, şuan batı konferansında clippers'ı getirdiği nokta taktire şayan.
Chris Paul olmadan, Griffin'in erken faul problemi nedeniyle kenarda geçirmesine karşın Houston deplasmanında takımını bi şekil oynayıp önde olmasını sağlıyor.
batı konferans finali yakın doc hocam.
Kendisi hakkında merak ettiğim tek şey normal sezonda en büyük problemi olan bench'inden katkı alamayan clippers'ın play off yarı final maçlarında bu sorununu nasıl çözdüğü.
New orleans'ta çaylak olarak vasatı aşamayan oğlu a. Rivers'ı nasıl bi anda oyuna bench'ten sokup skora katkı yapar hale getirdiğine deyinmiyorum bile.
(d. 13 Ekim 1961; Chicago, Illinois), genel olarak anılan adıyla Doc Rivers, eski bir NBA oyuncusu ve halen NBA'de Los Angeles Clippers takımının koçudur. Daha çok defansif oyun tarzı ile bilinen Rivers'in yetenekleri şu anda basketbol koçluğu yapmasını sağlamıştır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Doc_Rivers