bugün

yastıklarının altına düşen süt dişlerini koyan çocukların dişlerini şekerlerle değiştirdiğine inanılan pericik.
yıllar sonra diş perisinin aslında anneniz olduğunu öğrenirsiniz: bu yıkım olur.* ama annenizin dünyanın en iyi perisi olduğunu bir kez daha görürsünüz, bu da içten içe huzur ve güven veren bir duygudur.
ilk dişini çektiren cocukların dişlerinin okulun çatısına atıldıktan sonra, o dişi bulup, dişi atılan çocuğu büyük adam yapacağı sanılan hayal ürünü.
rivayetlere göre eger çok iyi bir çocuk olursaniz onu görebilirsiniz efendim. söyle ki; dökülen süt disinizi gece yatarken yastigin altina koyarsiniz ve bir dilek tutarsiniz. eger sabah kalktiginizda disi yastiginizin altinda bulamazsaniz dileginiz gerçeklesecek demektir.disin yerine yastigin altina bir hediye koyar dis perisi.

ama söyle de bir durum vardir ki bahsetmeden edemiyecegim. dis perisi genelde annelerimizdir.yavrum sabi ne hayallerle koymustur o disi oraya, yufka yürekli anne çocugunun üzülmesine dayanamayacagindan mütevellit kendisi üstlenir perilik görevini.

evet ben de o çocuklardandim. koydum disimi saf saf.ve yine de evet benim dis perim annemdi*
kefere adetidir. sonra asimile olduk bilmem nolduk. yavşak yavşak işler başgan(!) çük perisi olsun çok şeker yiyen çocukların çükünü alsın yerine daha büyüğünü getirsin. o uyar bak.
türkçeye diş perisi diye çevrilen dişli vajina olayını konu alan 2007 yapımı bir film.
hokey oyuncusu olup, oyun sırasında faul yapıp milettin dişlerini söken, iri kıyım bir adamın, komedi filmi olduğu iddia edilen filmi. berbat bir film.
genelde batılı ülkelerde rastlanan dünyanın en skimsonik perisi.
Dokuz yaşımda bir sabah babamı yastığın altına standart diş ücreti olan bir milyon iki yüz elli bin lirayı sıkıştırırken yakalayıp aslında perinin babam olduğunu öğrendiğim yaratık.
(bkz: diş penisi)*
supernatural'de pek bi sevimli olan.
32 diş için 32 çeyreklik koyacak kadar da adildi nitekim.
süt dişi düşünce yastığın altına koyarsanız diş perisi dişi alır ve yastığın altına bir armağan bırakır. o periler ki korurlar ve büyütürler.
küçükken inanırdım ben buna, en son diş koyduğumda hiç para koymadı yastığımın altına. insan 3-5 bişey atar dimi. o olaydan sonra gram saygım kalmadı.
gerçek olmayan varlıktır kendisi.
red dragon adlı hannibal lecter serisi roman ve filminde ralph fiennes' in canlandırdığı seri katile basının verdiği lakap.
onun ben amına koyim. siktirsin gitsin yalancı ipnee. geldiği filan yok. yıllarce bekledim. uyur numarası yaptım gelirse görücem dedim. ama hiç gelmedi. çocukluğumun tramvasıdır. yakalasam sikerim o derece. atar yaptırdı bana piç karı. siktir lan!
hep inkar ettiler ne vardı üç beş bişey koyup hayal gücümü genişletseydiniz neymiş öyle bişey yokmuş. pintisiniz sevgili ailem pinti.
çocukken
''lan bu benim dişimi ne yapsın ki.
hadi diyelim değerli bu.
ben neden bir liraya veriyorum.
herşeyi geçtim dişi yastığın altına koyma fantezisi nedir?.''
diye sormayıp hemen varlığına inandığım peridir.
9 yaşında şahane mantıklı olmasına rağmen bu diş perisine inanan bir kuzenim var.

kendisi artık bu basit inancın ötesine geçip sistemli bir inanışa yönelmiş; az önce öğrendim.

çıkan dişini yastığın altına koymuş ancak bu kez bir adım öteye gitmiş. şöyle de bir not iliştirmiş:

--spoiler--

merhaba diş perisi,

bu sefer beklediğim paralar:

a) 1 tl

b) 5 tl

c) 10 tl

--spoiler--

bu notu gören babası, kendisi uslanmaz bir fırlamadır, 11tl bırakmış yatağın altına. kuzenim "niye bu kadar para koydu diş perisi anlamadım. oysa seçenekler sunmuştum ona. neyse güzel oldu ama" diye aktardı olayı. dayım, kuzenim, sağım solum böylesine fantastikken ben nasıl sağlıklı kalabilirdim ki zaten.
Sokağa çıkma yasağı bitince minik bir kızın yastığının altına ufak bir hediye bırakacak olan peridir.
Hazırlıksız yakalandı.

Tarihe not: ilk dişi çıktı, çok heyecanlı.
Çocukken bir sabah uyandığımda sallanan dişimi avucumun içinde bulmuştum. Beni çekmeye korktuğum dişten kurtarmıştı, başka hediyeye gerek yok.