1. 1.
  Bu zamanda çocuk sahibi olmanın tek korkutan tarafı sanırım çocuğu arzulana şekilde eğitememe düşüncesidir. Ailelere ne kadar bilinçli olsa da, çocuklarına ne şekil eğitim ve terbiye vereceklerini önceden planlayıp tasarlasa da çocuğun çevre ile irtibatı sonucu verilen bütün emeklerin boşa çıkma ihtimali hep var. Çocuğun eğitimi için hazırlık yapan ebeveynlerin bile endişe yaşaması gerekirken, çocuğun eğitimi, terbiyesi hususunda nerdeyse hiçbir fikri olmayan, en ufak bir şeyi tasarlamayan anne babaların çocukların istikbali anlamında ne derin bir vahamet içinde bulunduklarını sizlerin takdirine bırakıyorum.

  Burada eğitim kelimesini biraz açmak gerekiyor. Bizim anladığımız eğitim çocuğun maddi taraflarından önce ve ziyade manevi taraflarının geliştirilmesi, olgunlaştırılması ile alakalı bir terbiye ve öğretme sürecidir. Maneviyat adına en ufak bir şey bilmeyen, Allah’tan ve Peygamber’den bihaber, islam hakkında hiçbir malumatı olmayan bir çocuğu en iyi okullarda okutmak, en kaliteli hocalardan ders aldırmak.. çocuğa iyi bir eğitim verdirmiş olmak anlamına gelmiyor. Maneviyat eğitimi dediğimiz islam eğitimini her şeyden önce çocuğa vermezseniz, onun ardından yapacağınız her türlü çaba maalesef karşılıksız kalmaya mahkum olacaktır. En iyi okullardan mezun ama dini, diyaneti bilmeyen bir insanın topluma, arkadaşlarına, ailesine ve hatta kendisine ne tür bir faydası olacaktır.

  Yoğun bir rekabet kültürünün bilinçlere her türlü imkanlar kullanılarak yerleştirildiği modern zamanlar, dini eğitim almayan çocuğu bencil, narsist, kendi menfaati için her şeyi feda edebilecek derecede ahlaki değerlerden mahrum bir birey haline getirecektir. Böyle bireylerden müteşekkil toplulukların, hayvanlar ve çevre de dahil herkes, bütün insanlık için potansiyel bir felaket kaynağı olduğunu görmek için uzaklara bakmaya hacet yok. Kapitalist batı dünyasının değerleriyle demek içimden gelmiyor zira bir değer taşımıyor haddi zatında, kabulleriyle, ilkeleriyle büyüyen, yetişen bir nesil hemen yanı başımızda duruyor.

  Ancak, asli değerlerinden yalıtılmış, uzaklaştırılmış bir jenerasyonun pak ve temiz bir nesil yetiştirmesini beklemek heyhat ki sadece gafilliktir. Anne babanın yaşamına bakın, çocuğunun ne olacağını kolayca tahmin edin. Acımasız dışarı hayatını da üzerine ekleyin işte karşınızda canavar bir neslin cani evlatları. Anne babanın bilinçsizliğini ve vurdumduymazlığını cehaletiyle birleştirin, evlerimize gönüllü aldığımız internet ve televizyon truva atlarını da ekleyin ve berbat karışımı, bu bal şekline girmiş zehiri çocuğunuza sunun. Zehirden şifa bekleyemezsiniz. iki tane lastik bir kaportayla ortaya araba çıkartamazsınız. Çocuğunu yetiştirdiğini, eğitimini verdiğini zanneden ailenin sonunda hüsranla karşılaştığında buna aklının yatmamasını tarif edecek bir kelime varsa o da ahmaklıktır.

  http://www.genchacilar.or...ageID=KoseDetay&id=30
  2 -3 ... nebi derya nebi deniz
 2. 2.
  Sayın ve sevgili başbakanımızın kimseyi şaşırtmayacak şekilde sarfettiği cümle.Diline ve dinine sahip çıkan bir gençlik istiyormuş.
  Tabii ki sırf bu yüzden kendisini irticai unsur olarak görmüyoruz. Ama şimdi, inananı inanmayanı geçtim, çeşit çeşit dine inananı var, bu dinlerin içinde türlü türlü mezhebe, bu mezheplerin içinde türlü türlü cemaate üye olanları var. Bu insanların her birinin iyi kötü anlayışı bir yerde farklı, kısa bir ayetin küçük bir kelimesinin her birinin kafalarında canlandırdığı şey farklı.
  En basiti her birinin aklındaki cennet tasvirleri bile bambaşka.
  Peki sen hangisine sahip çıkılmasını istiyorsun? Tahmin edeyim, kendininkine... Anlatmaya çalıştığım şey, ne kadar dini kardeşlik duygularıyla çoşsanız da, din bireyseldir, ''toplumsal'' değil. işte bu yüzden laiklik diye bir şey var.
  5 ... ekremlan
 3. 3.
  kenan evren'in gerçekleşen hayalidir.
  1 -2 ... david addison
 4. 4.
  türkiye'de müslümanım diye geçinen andavalların neden karşı çıktığını anlamadığım nesildir. dinci değil de dindar nesilse yetiştirilecek olan, sonuna kadar arkasında durulmalıdır.

  ayrıca hristiyan da olsa yahudi de olsa dindar nesil onları da kapsar. dindar denilince müslüman diye anlayan var lan sadece.
  3 -5 ... mantardan zehirlenen mario
 5. 5.
  Içinde bulunduğum nesildir.
  2 -2 ... valar
 6. 6.
  dindarlık tamam kabul her birey dindar olsun, dinini dilediği gibi yaşasın ama dinini kendisi seçsin. zorla sünni islam dayatılmasın. benim çocuğum dilerse dindar bir hristiyan olarak yetişebilsin. dindarlıkta bunu gerektirmez mi?

  mesela budist isem ben veya deist isem bunu da dilediğim gibi yaşayıp dile getirebileyim. her hangi bir dayatmayla karşı karşıya kalmayayım. müslüman bir bayan nasıl dininin gereği olarak özgürce kapanabiliyorsa bende farz-ı misal budist bir birey gibi giyinip gezebileyim.. eğer bu söylediklerim kabulse varım, dindar bir nesil yetiştirilmesinde en büyük katkıyı ben sağlayacağım söz...
  3 -1 ... mahmut tuncerin bakkal amcasi
 7. 7.
  geçenlerde cüneyt özdemir e konuk olan tinerci çoçuğu hatırlarmısınız bilmem ama izlemeyenler varsa bir karıştırsınlar siteleri ve bir izlesinler konuşma doğaçlamadan ziyade ezberletilmiş sözler mevcuttu sureklı yapılan tekrarlardan ama olsun mesaj güzel ve yerinde bir hareketi lakin kör olanlar görmüyorlar duymuyorlar o çocuk konustu ama kime konustu bunu düşünmek gerek aslında. dindar nesil istiyoruz deyip tepki görenler daha sonra bizler gelecek nesilde düşüne bilen modern usul erkan bilen gençler istiyoruz diye kıvrılan cümlelere destek veren insanlar bunu anlayabildilermi. bence anlamadılar anladıkları şey insanlar sözlerimizden korktular galiba durun şuraya modern kelimesini koyalımda ılımlı bir anlayış sergilediğimizi düşünsünler diye milyonlarca insanı kendi inandıkları yalana inandırmak istediler. tabi buyursunlar modern olsunlar kimsenin lafı tabiki yok ama efendim şöyle bir durumuda göz ardı etmememek lazım yetiştireceğin o güzide nesil ne yapacak ne halt yiyecek gelecekte durun şöyle bir düşünelim ve bir senaryo uyduralım;

  sene 2023 den sonra bilemedin 2024 bilemedin 2025 kpss sınav sonuçları açıklanmış iki memur adayı mulakata çağrılmış ve aranılan öncelikli özellikler;

  1-hafızlık diploması
  2-ihl mezunu
  3-bilgisayar kullanmak

  mulakatta sorulan ilk soru. namazda okunan sureleri söylermisin....

  yog artık daha neler demeyin sakın. haa inançlı arkadaşlar bu yazıyı okuyup vay kafirin yaptığına bak deyip allaha havale etmesinler. lakin yıllarca bu şekilde olmasada buna benzer durumlar söz konusu değilmi ilk polislik sınavları ile başlandı sorular bir taraflara verilerek daha sonra kpss sınavı sonra öss sınavı yetmedi şimdide memurluk sınavlarında bazı gruplar kendi dersanelerinde ucretsız ders veriyorlar ama herkese değil belirli kişilere siz tahmin edebilirsiniz kimlere olduğunu. yapsınlar efendim durmasınlar dahada yapsınlar dun başkaları yapmış simdi kendileri yapsınlar asıl merak ettiğim adaletsizlik şu dün başkaların kucağına oturmamış gurur sahibi mümtaz insanlar var bu insanlar bugunde kimsenin kucağına oturmuyorlar peki bu adamların sucu ne kucak dansı yapmamalarımı. ayıptır haksızlıktır hak hukuk işi değildir. inanç gönül işidir allahı sevmek ayrı bir durumdur. hele sevdirmek çok daha ayrı bir durum böylemi sevdiriliyor. devam edilsin efendim yolda kalanı tinerci diye yolda bırakılsın öğrenci saçı uzun siyah giyindi küpe taktı diye sınıfta bırakılsın. bu ülkede nede olsa kimsenin günü gelmiyor kimse hak ettiğini bulmuyor.
  6 -3 ... seyyar tosbaganin kabugu
 8. 8.
  ilköğretimlerde bilgisayar dersi yerine arapça dersi konuluyormuş,ne güzel.dincilik dindarlık farkını övgü ile karşılayanlar artık yeni 'dindar neslini de' başarılı bir şekilde topluma entegre edebilirler.öyle ki bilimsellikten uzak insan ve doğa sevgisinden yoksun, eleştiriye kapalı olup eleştirmekten de korkan korktukça kaçan yani boyun eğen yepyeni bir nesil.ayakta alkışlanması gereken bir 10 yıl bıraktık geride,yağmalanmış,satılmıs ve tamamen rant haline dönüşmüş bir ülke ve gittikçe yobazlaşan bir toplum. aslında 90 lardan başladı bilimden uzak maneviyatçı nesil ve elbet ki yanlı değişimler ile sürüyor,malesef.
  2 ... my oak tree
 9. 9.
  tinerci olmayan nesil.
  1 -1 ... optimus
 10. 10.
  dindarlık nasıl engin bir kavram, aynı zamanda nasıl bir manyaklık. ulan dindar ama hangi dine dar olacağız? dedemizin dinine? yo yoo kim siker ataerkilliği. genşşşler insanların kulaklarından, burunlarından kutsal kitap sokmayınız. şüphesizdir ki; yaratıcı insana değil, aklına hükmeden insana sunmuştur dini. burada kesiyorum yoksa az sonra kendi dinine tapan ilk tanrı olarak ateizm tarihine geçeceğim.

  modifiye şahinli entel artık narsist.
  2 ... rafael sobis