bugün

dini kabul etmek ya da reddetmek yüzde yüz toplum, aile gibi dıs etmenlere ve bunun kisilik yapısıyla etkilesimine bağlı değildir . % 98 civarı bunlara bağlıdır . asıl önemli olan da gerıye kalan % 2 dir. bu durum (bkz: allah) ' ın varlığını kabul edip etmeme konusunda da geçerlıdır .
doğru öğrenilir ve öğretilirse insanlığın çıkışı olacak inançlar bütünüdür.
islamiyet ise son ve gerçek dindir.
Allah tarafından vaz’olunmuş bir kanundur. insanlara saadet yollarını gösterir. Yaratılışlarındaki gaye ve hikmeti, Allah’a ne suretle ibadet edileceğini bildirir. insanları, kendi arzuları ile dini kabul eden akıl sahiplerini hayr olan işlere sevkeder. Dinin vazıı Allah’tır, insanlara ulaştırıcısı da peygamberlerdir. Onların vazifeleri dinî hükümleri sadece tebliğ etmekten ibarettir.
dunyada yuzlerce din vardir.
hangisi dogrudur neye göre kime göre tartisilir.
çoğu zaman gereksizliktir.
insanlığın kanseridir. adı ne olursa olsun.

nefret, gözyaşı, kin katliam

tüm kötü huyları edinmiş bu meret.
bazen sözlükte görüyorum sizden önemli mi diye, inandığım allah tabii benden önemli. dine çirkin elinizi uzatmaya çalışırsanız, görürsünüz zaten ne denli önem arz ettiğini.

neyse ama konu bu değil. yine bazen okuyorum, başka ülkede olsaydınız müslüman olur muydunuz diye soruları. bu arkadaşlar nereden anne babamızdan aldığımız gibi müslüman olduğumuzu sanıyor bilmiyorum. en azından kendim için, kendimi bilince direkt inanç konusuna eğildim, ateizmi de bilirim, tevrat ve incilden kıssalarda. elhamdülillah sonuçta islamı seçtim. allah diledikten sonra müdahale edecek yoktur.

zaten kuran anne babanızın dini üzerine olmayın der. buradan benim naçizane anladığım, kendinizle özdeşleştirin diyor kuran. sırf kültür veya yadigar olduğu için değil, kendin inan. yani dediğiniz gibi değil, olay seçim. zaten din babadan oğula geçmez.

sözlükte görüyorum, ateisti benim babam muhafazkar der, müslümanı ailem sekiz kuşak din görevlisi der.

bende diyorum ki, hiçbiri sen iman etmedikçe veya amel etmedikçe seni kurtarmaz. çünkü din babadan oğula geçmeZ.

allah baban cennetlik diye sana kolaylık mı sağlayacak sana?

hele sen kendi amelini getir.

soyu asıl kesik olan çocuğu olmayan değil, kendinden sonra salih evladı olmayandır.
Kimine göre pringles... *
Bana huzur veren en büyük olgudur.
Bir yaşam standardıdır.
Hayatın anlam bulmasıdır.
tamamen coğrafya mevzusudur.
Bir din, insanın ölmesini emrediyorsa, asıl öldürülmesi gereken o dinin ta kendisidir.
Din ilerlemeye engel olmayan, ilerlemek adına girdiğimiz yarışta hayvanlaşıp birbirimizi yememizi önleyen bir kavramdır.
uzaylılar tarafından ortaya atılmış, yaratılmış olabilir. insan, göremediği, kavrayamadığı her şeye kutsiyet atfeder. üstün, iyi olduğunu düşünür. algıladığımız şey, sandığımız şey olmayabilir.
olmazsa olmazdır. birincisi Allah'ın emridir. ayrıca insanlar hayatları boyunca bir şeye inanmak, bir yasa oluşturmak isterler. ahlak, davranış vs. çerçevesinde ve bunun genel adı dindir. ama esas din Müslümanlık dinidir velhasıl.
yalandır.
sematik düşünme tarzının sümer kültürü üzerine çökmesiyle, tek tanrılıları ortaya çıkmıştır ki; insanlık adına utanç verici şeyler içerir.
Sadece islamı değil yahudilik hristiyanlık budistlik... gibi her şeyi içine kapsayan söz.
kişiye özgüdür ve kimse karışamaz.
inanç sistemi.

ama bir terslik var. islama göre, cennete girmenin birinci şartı olarak Allah'a ve onun son elçisi olan
Hz.Muhammed'e iman etmeyi kabul görür. Yani
islamiyete göre Hristiyan ve Museviler cennete
giremez. islamdan haberi olmayanlar hariç tabi. hangi dine inanırsak inanalım cehennemdeyiz.

birileri yanıyor. ama hangisi lan?

günümüzde din ırklaşmıştır mesela. doğduğun aile müslüman, ulen sen de müslüman oluyorsun.

bugün ateistsem ailem yüzünden değil, kendi kararımı kendim vermemi sağladıkları için. belki bak evladım bunlar şu şu dinler, kararını sen ver tarzında bir yol göstermediler ama neye inanacağına kendin karar ver dendi. bu bile gurur vericidir. olması gerekendir.

lan amına koyim, 6 yaşına gelmiş kişiliği oturmamış çocuğu kiliseye camiye gönderiyorsan senin inanç sistemini sikeyim zaten.

edit: dinden çok dinin algılanışı yorumlandı bu entaride.
yaratıcının koyduğu kurallar bütünü.
bir yalana milyonlar insansa da o hala yalandır.
öldükten sonra yok olma fikrine dayanamayan insanların, ölümden sonra mutlu olabilecekleri fantastik yaşama geçebilmelerini sağlayacağı düşünülen araç.
insanları kullanma sanatı.
Din; bundan bin veya iki bin yıl önce güzel ahlak için kullanılırken, gümüzde insanları aptallaştırma ve sömürme aracı olmuştur.
beşeriyet kronolojisinin en eski emniyet sübabı.