bugün

bir ps2 oyunu.
baskahraman dante'nin kotuluk tanrisiyla savasmasini konu aliyordu.
devil may cry 3 ile patlama yapmis bir oyun. oyunda dante adli super karizmatik bir delikanliyi yonetiyoruz. konusu ise seytan avciligi *. babasi sparda'nin ozel gucleri sebebiyle kardesi * tarafindan * oldurulmesi ile hikaye baslar. muzikler ara videolar enfestir. insani acaip gaza getirir. herkesin oynamasi gerekir.
(bkz: tear)
Oyundaki konu ve karakterler çok sevildiği için animesi yapılan oyun. Dantenin karizmasına dokunulmuyor animede de.
wolf sayesinde tanıştığım bir karakteri barındıran oyun/anime.

(bkz: dante)

oyununu hiç bilmesem de kısa bir araştırma sonucu animesine ulaştım. 12 bölümlük bir animedir, şuradan tümü ingilizce altyazı olarak izlenebilir;

http://www.pisoga.com/200...vil-may-cry-episodes.html
türkçesi şeytan da ağlayabilir gibi bişey olan ps2 ve pc oyunu. dördüncüsü yoldadır.
12 bölümlük bir anime.
kaliteli çizimleri, sürekliyici ve konusuyla bagımlılık yapan türden bir anime.
savaş sahnelerinin kısalığı ve kavga sahnelerinde herşeyin iç içe geçmesi dolayı bazen anlaşılmaz olması tek kötü yanı.
sparda'nin oglu dante'nin seytanlari kilici (bkz: alastor) ve silahlari (bkz: ebony and ivory) ile (oyunun ilerleyen bölümlerinde baska silahlar da mevcut) harcadigi, hareket özgürlügü fazla olan capcom oyunu.
bundan yaklaşık iki yıl önce bir arkadaştan aldığım oyun, aslında oyun değil bir yaşam tarzı. devil may cry 3... bir oyun insanı ancak bu kadar kendine bağlayabilir. oynadığım tartışılmaz en iyi oyun. sadece ara videoları için bile izlenebilir filmden farksız...
"çilekli dondurman olayım dantee!" dedirten anime serisi. ayrıca küçüklerin ne kadar tehlikeli olabileceğini gözümüze sokar.
(bkz: omo)
son oyununda capcom'un dante'yi emo yapma kararı üzerine fanlar tarafından feci alaya alındığı seri.

görsel
son oyun aslında reboot olacaktır yani dmc serisi yeniden başlayacaktır.

o yüzden dante fiziksel olarak baya bi değişiktir.
serinin 5. oyunu nisan'ın 11 2011 de çıkacaktır..
5. oyun henüz proje aşamasındadır...
bunu izlemeden 'ben anime sevmiyorum yeaa, anime çocuk işidir' denilmemesi gerekir. her bölüm ayrı bir heyecan, ayrı bir mecera. izlerken pizza ve çilekli dondurma yemeniz muhtemeldir.
nero karakteri bir ayrı taht kurmuştur gönlümde. ama tabi dante reyisin yanına yaklaşamaz ama olsun oda sevilen bir karakterdir. bu serinin oyunları ise fena halde bağımlılık yapıcıdır dikkatli olun aman diyim.
dördüncüsü tadından yenmez aga denilen oyundur.
bir god of war değildir.
oyunlarında ve 12 bölümlük animesinde çilekli dondurma ve pizzadan başka bir şey yemeyen, sokaktan geçene borcu olan atarlı karizmatik karakter danteye sahip seridir.

edit: animede Trish ve Lady gibi oyundan karakterlerde görünmektedir.

ayrıca türkçe alt yazılı animesini izlemek isteyen aşağıdaki adrese buyursun,

http://www.turkanime.tv/anime-detay/Devil-May-Cry
tevhidi duyduğunda salya sümük olan mel'un şeytan davranışıdır.
bu oyun benim hayatımı değiştirmiştir.
şöyle ki; ergen zamanlarımda, dmc 2'yi oynamıştım, danteye hasta olmuştum, netten danteyi ararken, ilahi komedyayı yazan danteyi bulmuştum. o vesileyle, ilahi komedyayı okumuş, zaten 3 5 yazı yazan biri olarak, ufkumu genişletmiştim.

bugün yazarlık denen şeyi profesyonel olarka hayal edebiliyorsam, temelinde dmc ve tesadüfler vardır.
2013 nin en iyi aksiyon oyunu.
son çıkan oyunun doğru adı için (bkz: dmc devil may cry)
dmc isimli bir rap cı ve söz yazarıyla karıştırdığım konsol oyunudur.
5. serisini xbox da oynadığım ve bitirdiğim oyundur.

--spoiler--

hikaye limbo denilen dünyaya paralel bir evrende geçiyor. limbo, şeytanların hapis edildiği bir boyut ve mundus isminde bir şeytan tarafından kontrol edilmekte. dante, limbo içine yaşayan bir şeytan avcısı ve dünyaya geçişi mümkün değil. kardeşi vergil ise dünyada yaşamakta.

limbo içerisinde ölenler gerçek dünyada da ölüyor, parçalanan eşyalar gerçek dünyada da parçalanıyor. limboda tam olarak dünyadaki kuralların aynısı geçerli değil, yani yer çekimi bazen ters yönde işleyebiliyor, zihin gücüyle birşeyler kurulabiliyor vs. limbo ve gerçek dünya arasında iletişim kurmayı başarabilmiş kat isminde bir kız var, gerçek dünyada yaşayan bir insan. çoğu zaman vergil ile birlikte hareket ederek danteye yardım ediyor.

mundus, limbonun kontrolüne sahip olduğu için oradan aldığı güçle insanlığıda kendi kölesi yapma planları içerisinde. insanların kendi özgür iradesiyle hayatta kalamayacaklarını, onları mutlaka birilerinin kontrol etmesi gerektiğini, onlara yol gösterilmesi gerektiğini, yoksa dünyadaki tüm hayatı bitireceklerini, bu sebeple bir efendiye ihtiyaçları olduğunu düşünüyor. dante ise onların özgür iradeye kavuşmalarını, şeytan tarafından yönetildikleri için bu şekilde davrandıklarını, bu sebeple mundusun durdurulması gerektiğini düşünmekte.

vergil ve kat gerçek dünyada, dante ise limboda mücadele ederler ve artık mundusun dünyadaki gücü zayıflayınca vergilinde limboya geçmesine karar verilir. vergil, kat ın yardımıyla limboya geçer ancak ardından kat esir alınır. vergil, kat için birşey yapılamayacağını söylesede dante kat ı kurtarmaya niyetlidir. dante, mundusun karısını esir alarak doğmamış çocuğunu tehtid eder ve katı bırakmasını ister. mundus kat ı bırakır ve dantede doğmamış çocuğu bırakır ancak dante sözünü tuttuğunu düşünerek çocuğun annesini öldürür, doğal olarak çocukta ölür.

dante ve vergil, mundusu öldürür ve hakimiyetine son verirler. artık insanlığı kölesi yapmak isteyen bir güç kalmamıştır, dante ve vergil dünyaya geçerek kat ın yanına giderler. daha sonra vergil, artık mundusun görevini üstlenebileceğini söyler. yani insanlığı yönetme görevini vergil yapmak ister. dante ise buna izin vermeyeceğini söyler ve iki kardeş arasında bir savaş başlar.

dante, vergili öldürmeye kararlıdır ancak kat, danteye engel olur ve vergilin yaşamasını ister. dante, kat ın istediğini yapar ve vergili öldürmez, vergile uzaklaşmasını ve tekrar dünyaya ayak basmamasını söyler. vergil, limboya geçer ancak iki kardeş arasındaki savaş henüz son bulmamıştır.

--spoiler--
+fuck you!
-fuck you.
+fuck youu!

çok eğlencelidir.