bugün

-toprağın altına saklanmış değerli eşya,hazine ve tarihi eserler.
-ayrıca ilgili kişi için; (bkz: hayatini define bulmaya adayan insan)
ayrıca ing.de 'tanımlamak,belirtmek,tarif etmek' anlamında kullanılan sözcüktür..
defin kökünden gelmektedir. (bkz: defnetmek)
sayısal lotoyla eş değer görüp, ümit fakirin ekmeğidir düşüncesiyle yola çıkan insanların, bir anda zengin olmak uğruna hayallerini süsleyen değerli olduğu varsayılan eşyalardır.
define yalnız toprağın altında değildir. asıl define beyindir, tabi kullanana:).
(bkz: gömü)
Mehmet rauf'un başarılı polisiye romanıdır. Yüklü miktarda altın para ve mücevherat bir yerde gömülüdür. hikayede divan şairi fuzuli'nin divan'ı adlı yapıtındaki kimi sözcükler şifrelenip definenin nerede olduğunu belirtmektedir. Şifrelerin çözülmesi definenin bulunma serüveni heyacanlı bir dille anlatılmaktadır. Ayrıca mehmet rauf definenin devamı olarak kan damlası adlı romanı yazmıştır.
istanbul'un sarıgazi* ilçesinde 10-15 kişinin(!) aradığı fakat bulamadığı ve sonrasında hapise girmelerini sağlayan kabus.
nesnel ya da fonsksiyonel tanimlamalar icin kullanilan c preprocessor'udur
http://galeri.uludagsozluk.com/r/define-315164/ anlayabilen var mıdır çözemedim ben
bazı programlama dillerinde "sabit" birimleri tanımlamak için kullanılır.
<?php
define("pazar", "Haftanın en sevdiğim günü");
echo pazar;
?>
cinlerin koruduğuna inanılır. eğer hazine alınmaya çalışılır ve cinler rahatsız edilirse defineciyi kötü bir durum beklermiş.
(bkz: komik)
Muğla'nın Fethiye ilçesinde, gece define ararken hazırladıkları patlayıcının patlaması sonucu 3 kişi yaralandı. Kendi imkanlarıyla hastaneye gelen üç yaralı, izmir ve Antalya'daki hastanelere sevk edildi.
http://www.sozcu.com.tr/2...ndan-oluyorlardi-1470355/
bazı programlama dillerinde sabit tanımlamaya yarar.
Taşeron cinler kullanılabilir. Bulup getiren cin olursa başımın üstünde yeri vardır.
kazmışlar kazmışlar, sikkeleri jandarmaya kaptırmışlar

http://www.enbursa.com/ha...ri-satamadilar-96078.html
metal dedektörünü eline geçiren herkesin bulacağını sandığı şey.
bakın ben bu adamların bulunduğu kavede zamanda çok takıldım. Çoğu cahil tipler. bunlara kalsa yer/gök hazine, altın, define, gömü vs. bu adamlarda laf çok, icraat yok. olsa bile sonuç yok.

hatta eski bir emniyet müdürü, bunların bulunduğu kahveye onlarla takılmaları ve ne işler döndüğünü öğrenmek için birkaç sivil polis memuru görevlendirip aralarına sızmalarını sağlıyor.
sonuç: kahvede bulunan defineci kişiler günlük oturdukları yerden tonlarca altın buluyorlar, ama ceplerinde çay içecek paraları yok.
Bitsin artık şunu bulma sevdası. içine edilmedik tarihi değerimiz kalmadı. Bayramda çok güzel tarihi bir bölgedeydim defineciler patlattı hep dediler. Gerçekten günahtır.
Bunları yaparsan Bakırköy'e yatırırlar aq.
--spoiler--
Yedi yılana birer kaşık şerbet verecek

--spoiler--

7 tane yılanı nerede bulacağız dayı, he bulduk ağzına mı vereceğiz kaşıkla?
Bunlar martaval dayı.
Asıl mevzu arazide. Taşların kayaların yönünden duruşundan şekillerinden bile anlar işin üstadı.
Gururumla fakfakir kalırım amk. Ahah.
Bununla ilgili çok ilginç bir anım var.

Define bulup heyecanla yanlış numarayı çevirip beni arayan Hasan amca seni unutmadım.

+ Kimsiniz?

- Hüseyin, hemen tarlaya gel altınları buldum gel kimseye söyleme!

+ Amca ne diyorsun? Ben Hüseyin değilim.

- evladım çok pardon ben emmi oğluna şaka yapacaktım.

Şerefsiz herif kim bilir ne buldu da panik oldu.. bari bölüşeydik.
aklıma gelen tek şey "define adası" filmi (1950) ve omuzunda papağanıyla korsan "long john silver".