1. 1.
  Debreli Hasan, Drama'da yetişmiş. Debreli namıyla mübadele öncesi donemde Drama-Serez-Sarisaban bölgelerinde faaliyet göstermiş bir halk kahramanı eşkıyadır.

  Drama köprüsünü,o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı haraçla yaptırmıştır. Debreli Hasan'ın yaşadığı,donem kesinlikle bilinmemekle beraber Cakircali Efe ile çağdaş olduğu görüşleri,hatta atıştıklarına dair hikayeler onun 1870-1920 yılları arasında Makedonya dağlarında egemen olduğunu göstermektedir. Bu konuda halk arasında söylenen menkıbeye göre;Selanikli Yahudi bir tüccar ticaret için izmir'e gidecektir."Eğer bu civar dağlarda hükümran olan Debreli'den geçsen, Ege dağlarında Cakircali'dan geçemezsin. "denir, kendisine. Nitekim de öyle olur.

  Debreli'nin çetesinde pek çok kişi yoktur. Bilinen Kara kedi namıyla bir tek kızanı olduğudur. Halka onu sevdiren eşkıya kişiliğinin en ustun tarafı ise fakirlere yardim etmesi,bilhassa birbirini seven yoksul gençleri evlendirmesidir. Bu konuda şöyle bir menkıbe de vardır. "Evlenmek niyetinde olan dağlı bir genç,tek danasını almış, iskece pazarına inmektedir. Yolu, Debreli Hasan tarafından kesilir. Delikanlının evlenmek için parası olmadığını anlayanca Debreli kendisine düğün için yetecek parayı verir ve ayrıca danasını satmamasını salık verip uğurlar."

  Makedon dağlarının Debreli'si sonunda padişah affına uğrar veya söylentiye göre mübadelede güvenlik güçlerinin elinden kaçmayı başarır ve Türkiye'ye göç eder.
  8 ... masteroff
 2. 2.
  (bkz: drama köprüsü)
  ... redwinemania
 3. 3.
  samsun da hemen hemen bütün düğünlerde oynan halay çeşidi.
  3 ... okkes
 4. 4.
  http://haber.mynet.com/de...ma-koprusu-bulundu/507711
  ... cymbeline
 5. 5.
  Anne tarafından atam.
  ... kafasiz asker
 6. 6.
  mutlaka dinlenmesi gereken;

  Drama köprüsü bre hasan dardır geçilmez
  Soğuktur suları hasan bir tas içilmez
  Anadan geçilir bre hasan yardan geçilmez
  At martini de bre hasan dağlar inlesin
  Drama mahpusunda bre hasan dostlar dinlesin

  Mezar taşlarını bre hasan koyunmu sandın
  Adam öldürmeyi bre hasan oyunmu sandın
  Drama mahpusunu bre hasan evinmi sandın
  At martini de bre hasan dağlar inlesin
  Drama mahpusunda bre hasan dostlar dinlesin

  http://https://video.uludagsozluk.com/v/debreli-hasan-26498/  türkünün kahramanıdır.
  ... hydrargyrum
 7. 7.
  (bkz: drama köprüsü)
  1 ... sinemam1986
 8. 8.
  Dramada doğmuş büyümüs, bulgar çetecilerle çatışmış olan dedem, debre diye bir yer olmadığını, türkünün de 'debreli hasan' değil 'deh bre hasan' olduğunu söylerdi rahmetli.
  ... ayneros papazi
 9. 9.
  Arif Şentürk'ten dinlendi mi tadından yenmez bir rumeli türküsüdür. Bir de aynı nağmelerde ramizem vardır. Bana anneannemi hatırlatır bu iki türkü. Hatırlatan yazar arkadaşım sağolsun.
  1 ... turkcekaraktergirmeyiniz
 10. 10.
  drama köprüsü türküsünün kahramanı olan türk yiğidi.

  çakırcalı mehmet efe ile aynı dönemde yaşamıştır.
  ... conta behcet