bugün

Yapılmak istenen şey güzel. Sirf türk sinemasina kattığı ve katacak olduğu şeyler için bile gidip sinemada izleyip desteklemeli ama nefes kadar orjinal değil.yani nasıl desem güneydoğuyu çatışma vs ortamını bilen adam için nefes az buçuk dejavu havasi yaşatır, o günlere götürür seni, duyguyu verir yani.dağ 2 de kötü değil güzel ama biraz yapay aromamsi bir tat bırakıyor damakta.
efsane filmdir. Aşırı türkçülük, milliyetçilik kokmasına rağmen güzel filmdir vesselam. Şöyle müslüman adamların olduğu askeriye filmler yapsalar da izlesek.
saving private ryan filminin kopyası olmuş denen film. öyle mi olmuş evet. filmin neredeyse yarısı oradan araklamaydı ama bence bu kötü bir şey değil. bu sektörde taklit etmeden gelişemezsin, kendi fikrini üretemezsin. zaten şu ana kadar yapılan güya orj. senaryolu yerli malı hangi film bu kaliteye ulaştı söyleyin. bence yok.

bana kalırsa türkiyenin sinema sektöründeki büyük adımlarından oldu bu. alper çağlar ı ve ekbini kutlamak istiyorum buradan. umarım devamı gelir aynı şekilde.

bu arada diyaloglarla uyumlu bir şekilde gösterilen flashbackler harika bir tat katmış filme. izlenilesidir.
Afişi Black ops 2 yi andıran kimi yerde oyun gibi kimi yerde film kimi yerde içinde yaşatan türkçülüğü ve askerlik etiğini güzelce anlatan yapıt.
Imdb için ise gurur verici puanlaması olan baş yapıt.
Son zamanlarda gittiğim en iyi filmdi. Vatan sevgisini çok güzel aşıladılar. izlerken 15 temmuzda yaşananlar geldi hep aklıma. Darbede yaşananları daha da iyi anladım.
Adeta bordo bereli olmak istedim. Bir ölür, bin diriliz.
Sanat ekibinin harika çalıştığı filmdir. içerisinden geçtiğimiz dönemde filmde seyrettiğimiz sanat malzemelerini temin etmek oldukça zor ve riskli olsa gerek. Ayrıca, yapılan makyajlar oldukça başarılıydı ve gerçek duyguyu yansıtmakta büyük rol oynadı.
Çaycı abisinden, yapımcısına tüm ekibin ellerine sağlık.
(bkz: overrated)
izlemeye gidicemde ne düşünüyosunuz film hakkında güzelmi.
Türk sinema tarihinin en güzel filmi ödülü varsa gram düşünmeden verin gitsin. Çekimlerdeki 2 asker şehit olmuş Allah rahmet eylesin.
Film gerçekten iyi.Daha iyisi olur muydu mümkün ama duygu yoğunluğu bakımından beni fazlasıyla tatmin etti açıkcası.Zaten doğru düzgün film çeken eleman yok memlekette.Helal olsun bu filmde emeği geçenlerden.
Çok fazla yorum yapmaya gerek yok. gidin izleyin kısacası.

Son sözüm kentpark avm denilen yere. Gitmişler en dandik salona koymuşlar filmi.Salonun küçük olmasını geçtim bir salon ancak bu kadar havasız ve pis olabilir.
bu kadar sisirilmesine ragmen 2 milyon seyirci barajini gecemeyecek olan filmdir.

ulan turkculer bir recep ivedik kadar olamadiniz be, ahah sorsalar turkiyenin yarisi turkcu. yazik, kiyamam.
10 günde 767 bin kişi izlemiş. Bazı salaklar hala 2 milyon barajını ulaşılamayacak bir şey gibi görüyor. Kudur sen orda kıskançlıktan.
Filmin 2 milyonu geçip geçmeyeceğinden çok,
Ulan Türkçüler diye seslen arkadaşın neci olduğunu merak ettim
Acaba yunanmıdır kendisi,yada ermeni mi yahut başka bi bok mu hâlâ anlayamadım kendileri şahsıma ne bok olduğunu bilgilendirirse çok memnun olacağım.
Gecsede hos gecmesede dedi genc adam! Bir ermeni tohumuna.
yerine göre güldüren, yerine göre duygulandıran ve yerine göre kesinlikle düşündüren film.
askerler arası diyaloglardan tutun görüntü kalitesine kadar gayet başarılı buldum. senaryo basit gibi gözükse de aksiyonun, dramın hepsi yeterli düzeydeydi. amerikan propagandası kokan plastik kahramanlıkların anlatıldığı çoğu filmden daha iyi olduğunu düşünüyorum. yerli filmlere karşı ön yargısı olan insanların izlemelerini tavsiye ederim.
türk sineması için milat olması dileğiyle, teşekkürler alper çağlar.

--spoiler--
Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
insan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...
--spoiler--
ister 2 milyon izlensin ister hiç adamlar bir Türk'ün nasıl olması gerektiğini. aslinda ırakdaki türkmenlere diye ayirmayip ırakdaki Türkler dememiz gerektiğini orasıninda bizim olduğunu. ister komünist ister ümmetci ister Türkcü ol istersen devletinin her hatasını yüzüne vur ama genede vatanını sev diyor. gerekirse öl diyor. evet arkadaşım onlar bilinmeyen kahramanlar birer gölgeler ama bizim için şehit oldular olmayada devam edecekler. kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için...
Haftasonu izleyeceğim film. Sinemaya gidilecekse bu tarz filmler için gidilmeli.
(bkz: kahramanların ölümü)

Gerilir zorlu bir yay 
Oku fırlatmak için; 
Gece gökte doğar ay 
Yükselip batmak için. 
Mecnun inler, kanını 
Leyla’ya katmak için. 
Cilve yapar sevgili 
Gönül kanatmak için. 
Şair neden gam çeker? 
Şiir yaratmak için. 
Dağda niçin bağırılır? 
Feleğe çatmak için. 
Açılır tatlı güller 
Arılar tatmak için. 
Tanrı kızlar yaratmış 
Erlere satmak için. 
insan büyür beşikte 
Mezarda yatmak için. 
Ve........................... 
Kahramanlar can verir 
Yurdu yaşatmak için... 
Önyargıyla gittiğim ama izlerken nefesimi tuttuğum bir film.
duygusal bir film. izleyin izlettirin. askerlerin sınır ötesinde nasıl zorlu şartlarda mücadele ettiğini görün. o psikolojiyi hissedin.
sinama perdelerinde çokça rastladığımız antin kuntin kahramanların bile dünyayı kurtardığı amerikan propaganda filmlerinin yerine gerçekten sinema perdelerinde izlenmesi gereken (türk sinamasının gelişmesi için), anlatmak istenilerin bence iyi işlendiği bir yapıt. ilk önce türkiye propagandası yapılan bir film izlemek gerçekten güzel oluyormuş. uzun bir aradan sonra bu duyguyu bizlere hatırlatan dağ 2 kadrosuna cümleten teşekürler.
filme bakacak olursak. hem senaristliğini, hem yönetmenliğini, hem yapımcılığını hem de tüm bunlar yetmemiş gibi kurgusunu yapan alper çağlar abimizin elimden güzel bir iş çıkmış. filmin zaman çizelgesinde yapılan gitgeller, yani anılarla anlatılan küçük konular, oyuncuların kişilikleri filmin ana konusu ilerlerken izleyicide yeri geldiğinde dinlenme molası gibi, yeri geldiğinde de üzüntülere boğan güzel geçişler olmuş.
filmin genel konusu hangi görüşten olursak olalım,hangi kişilikte olursak olalım, hatta ırakta yaşıyan bir türk olsak bile hepimiz biriz. tabi bunun yanında ağır basan diğer konu bordo bereli yiğitlerimizin çektiği sıkıntılar, askerliğin getirdiği fedakarlık, kardeşlik olsun güzel yansıtılmış. bölge halkının nasıl bir halin içinde olduğunun gösterilmesi de gayet güzel bir yaklaşım.
savaş sahnelerine gelecek olursak türk sineması için umutlandırıcı buluyorum lakin halen alacak çok yolumuz var. burda küçük bir eksi eleştiride bulunacağım. şimdi nişancılık olsun, savaş taktiği olsun, hele hele yakın dövüş olsun senelerce eğitimini almış bordo bereli yiğitlerin filmin son sahnelerinde bulunan yakın dövüşlerde sıradan yağmacı olan daeş birlikleriyle dövüş babında yerlerde yuvarlanmaları bana biraz nasıl desem mantık hatası gibi geldi. bana göre biraz daha etkili yakın dövüş sahneleri olsaydı filmin başarısını daha çok arttırırdı.
diğer yandan diyaloklar olsun, oyuncuların film içindeki hal ve hareketleri, cüneyt arkın dayımızın oğlu olan keskin nişancı yeğenimizin sarf ettiği şiirsel sözler yapıtın dokusuna son derece uygun olmuş.
kısacası sinamada izlenmesi gereken hatta arkadaşlara izletilmesi gereken güzel bir yapım.
izleyin arkadaşlar pişman olmazsınız.

insan büyür beşikte
mezarda yatmak için
kahramanlar can verir
yurdu yaşatmak için...
görsel
Üşenmedim okudum, filmi izlemedim ama izlemiş kadar oldum.
devamının çekilmesi gereken film. lakin keşke devam filmde de olasaydı diyebileceğim tek oyuncu var. kim olduğunu söylemeyeyim filmi izlememiş ve izleyecek olanlar için tadı kaçmasın.
Beğenmediğim kısımlar olsada duygulandıran filmdir.