bugün

imdb puanı tepelerde gezenbir başyapıt, izlemek nasip olmadı.
tavsiye ettiğim arkadaşlarımdan izleyip, kötüymüş diyenin çıkmadığı filim.
henüz izlemedim ama "milliyetçi duyguları okşuyor, gerçekçi değil" fasa fiso gibi laflar edenler için söylüyorum; filmde rol alan 2 asker şehit olmuş. gerçek budur.

http://www.milliyet.com.t...it-oldu--magazin-2345184/
Imdb puanı çok yüksek olan bir film ama izlemek kısmet olmadı.
Türk sineması yıllardan beri Yılmaz Güney, Mahsun Kırmızıgül ve Yılmaz Erdoğan gibi mezopotamyalıların hegemonyası altındaydı. Fakat artık Alper Çağlar gibi Türkçü bir yönetmenimiz oldu. Büyük işler yapacak bu çocuk.
artık türk sinemasından böyle kaliteli filmler bekliyorum. Geniş aile 2 rezaletti bu arada
en katı karakterli arkadaşımın filmde ağladığını söyleyip tavsiye ettiği film, soluğu yarın sinemada alacağım.
birçok dizi ve film gibi gaz alma projesi olduğunu düşünüyorum.
milliyetçi duyguları köpürttüğü için dünyanın en iyi filmidir.

eşkiya'lar, gemide'ler, vizontele'ler geçti bu ülkeden ama hepsi fıs.

cehennem melekleri yanında poh yemiş valla bak. o derece.
Mahsun kırmızıgül , yılmaz erdoğan gibi yönetmenlerden sonra , böyle bir milliyetçi yönetmen iyi geldi cidden.

Film kötü olsa yine eleştirirdim ama cidden çok iyi olmuş.
ilk filminin kalitesine yakışan bir devam filmi olmuş diyebilirim.

baş rollerin oyunculuğu zaten müthişti ayriyeten murat serezli katılmış o da çok iyi oynamış.

müzikleri, çekimi her şeyiyle mükemmel bir film tereddütsüz gidin izleyin.
Son zamanlarda izlediğim filmler arasında katagorisine göre en güzeli bu idi.

Tavsiye ediyorum.
dün akşam arkadaşlarla izlediğim ve çok beğendiğimiz film. inşallah devamı da gelir.
Astsubay Kıdemli Üstçavuş Arif Sayar'ın her vuruşundan önce kahramanların ölümünden bir mısra okuması beni benden almıştır. Timin tamgasındaki Göktürkçe "Korkmadık, Savaştık" yazıları ise çok hoşuma giden bir detay.

--spoiler--

Ciddi anlamda filmde en çok aklımda kalan sahne şiirin son mısrasında kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için kısmının denk geldiği Kıdemli Başçavuş Mustafa Şahin'in kendini patlatması beni epey duygulandırdı.

--spoiler--

Gerilir zorlu bir yay
Oku fırlatmak için;
Gece gökte doğar ay
Yükselip batmak için.
Mecnun inler, kanını
Leyla’ya katmak için.
Cilve yapar sevgili
Gönül kanatmak için.
Şair neden gam çeker?
Şiir yaratmak için.
Dağda niçin bağırılır?
Feleğe çatmak için.
Açılır tatlı güller
Arılar tatmak için.
Tanrı kızlar yaratmış
Erlere satmak için.
insan büyür beşikte
Mezarda yatmak için.
Ve
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için...
2 haftada 1 milyon kişinin izlediği film. Bu gidişle 3 milyonu zorlar.
50bin'in üzerinde oy almış ve sanırım herkes 10 verdiği için imdb top 250'ye giremeyen filmdir. oysa bazıları 8-9 falan da verse belki girerdi top 250'ye. eskiden amerikalı kullanıcıların oy vermesi de çok önemli diyolardı ama adı sanı duyulmamış hint filmleri var top 250'de, onun hesabı başka sanırım. Ama böyle herkes 10 vermeye devam ederse giremeyecek ne yazık ki.
nihayet izleme şerefine nail olduğum film.

bu Bekir ne kaa iyi oynuyor öyle?

--spoylır--

"çuval gibi sırtımızda taşıyoruz kaybettiklerimizi."

--spoylır--
Pr çalışması sözlükte yapılıyor diyen ne idiğü belirsiz dallamalara aldırış etmeyin efenim.

Vizyondayken mutlaka gidilip izlenmesi gereken filmdir.

--spoiler--
Ölümün sevgilisiyiz
--spoiler--
https://www.youtube.com/watch?v=v-k6u54UsOA
yaklaşık üç gün önce izlediğim, ilk filme nazaran görselleri daha güzel, konu olarak daha iyi bir seviyede olan ikinci film.
gönül rahatlığıyla izlenebilir.
Beğendiğim film olmuştur. Kendi kategorisinde efsane olmaya aday. Oyuncular zaten harika. Eleştirilecek tek yanı var neden hep daes? Konusu itibariyle daes ile kısıtlandırılması kötü olmuş.
tartışmasız türklerin en iyi yaptığı filmdir. gitmenizi tavsiye ederim. ama son kez;

Affet beni gece vakti
Ay doğmuş süzülürken
Sabaha kalmadan affet
Tam ayrılık derken .
filme gitmeye 3 kere teşebüs ettim ancak farklı sebeplerden bir türlü gidemedim nasip bu güneymiş.filmin henüz ilk yarısı bitti, şuana kadar çok iyiydi, sadece bir çatışma sahnesi vardı o çatışma sahnesi bordoberelilere hakaret olur hatta böyle bi çatışmaya normal asker bile girmez. ama sanırım çok kısa çatışma sahneleri olmasın diye biraz uzatmışlar normal izleyici için kötü değildi daha doğrusu gerekliydi diyebilirim. kullanılan atsız şiiri çok güzel bir hava katmış. ölümün sevgilisiyiz. repliği biraz ucuz harcanmış. tamamını izleyince editleyeceğim.

Edit: Filmin ikinci yarısıda pişman etmedi. Eleştirilecek noktalar var ancak yaşattığı duygular bile izlemeye değer kılıyor. Bir tarafta yabancılar yaptıkları soykırımları, işledikleri savaş suçlarını bile sözde kahramanlık hikayesi olarak lanse ederken biz, bizim için gerçek manada süper kahramanlık yapan "isimsiz vatan sevdalılarına" yeterli değeri vermiyoruz halka anlatamıyoruz, üzerine rezil ediyoruz.

Sonuç: Kesinlikle izlenmesi gereken bir film.
gerilir zorlu bir yay
oku fırlatmak için;
gece gökte doğar ay
yükselip batmak için.

ve en sevdiğim yeri

insan büyür Beşikte
mezarda yatmak için.
Bugün gittiğim film.Tek kelimeyle muazzam olmuş. izlediğim en iyi Türk filmlerinden.Oyunculuklar olsun savaş sahneleri olsun.Her sahnesinde göğsün kabarıyor.Herkesin bu filme sinemada gidip desteklemesini rica ve tavsiye ediyorum.