bugün

Albümleri ve ödülleri aşağıda belirtilen şarkıcıdır
Granada- Adios Amigos
Bossa Nova
Calypso
Le coco
Canım izmir
Si Tu Vas A Rio / Viens
Long Bos
Moreno Poy poy
Mulata Ye Ye Ye
Hatıralar Hayal Oldu / Olam Boyun Kurbanı
Tropical Dario
Oh Que Dario

Aldığı Ödüller
1958 Grand Prix Du Disque (Plak Armağanı]
1969 Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Dario Moreno ödülünü Fransa'daki Türkiye büyük elçiliğinde Esin Avşar ve Jacques Brelli aldılar.
1988 yılının 6 Ekim gecesinde Akdeniz müzik yarışması'nda anısına konulan Altın Hitit ödülünü Gianluigi di Franco isimli şarkıcı aldı.
Oeil Pour Oeil (Göze Göz) filmi ile Fransa'da en iyi yardımcı aktör ödülünü almıştır.
http://www.youtube.com/watch?v=mQxoBzvGxCs
http://www.youtube.com/watch?v=GNgREMgZAeo
(bkz: her akşam sarhoş)
Filmleri:

Hotel Paradiso
Voulez-vous danser avec moi?
Oh! Que Mambo
Le mouton à 5 pattes
Tintin et le mystère de la toison d'or
La Femme et le Pantin
Le Bon Roi Dagobert
(bkz: izmir)
(bkz: asansör)
gurur kaynaklarımızdandır.
Yahudi kökenli,izmirli,dünya çapında ün yapmış müzik adamı.
entarisi ala benziyor seftalisi bala benziyor gibi sozleri olan bir turkuyu de seslendirmis naive sanatci..ayrica ayri bir gicigim vardir kendisine brigitte bardot gibi donemin en guzel insanlarindan biri ile fingirdemisligi vardir yesil domates kilikli tipine ragmen..
3 nisan 1921, izmir doğumludur. 1 aralık 1968 yılında öldü. vasiyeti izmir'e gömülmekmiş, annesi müsade etmemiş, mezarı israil'deki holon kenti mezarlığındaymış.

şarkıyı söylerken, şarkıyı yaşar dario moreno. "her akşam votka, rakı ve şarap" şarkısının sonunda sarhoştur, inandırır dinleyeni.

her aksam
votka, raki ve sarap
ictikce delirir insan olur harap
kurtar beni bundan ne olursun ya rab
bitsin artik bu korkunc serap serap

oo sarhoşum ah sarhoşum
ölmüşüm ben be abi
tut kolumdan, yok yok git yolumdan
sevgilime gidiyorum yaa
biliyorum yaa, biliyorum beni kovacak, kovacak benii
seviyorum, ne yapayım, seviyorum..
napalım kovsun, kovsun sağlık olsun
seviyorum aah
doğduğu, bugün meşhur tarihi asansör ün de içinde bulunduğu sokağın ismi.
istanbul'un kızları adlı şarkıyla bizleri öven yabancı asıllı şarkıcı.
her akşam votka rakı ve şarap sözleriyle beni benden almış şanatçı.
izmirde sokağı vardır.
izmirli'dir...
izmir de tarihi asansörün bulunduğu sokağa adı verilen şahane sanat adamı.
DARiO Moreno, 3 Nisan 1921 tarihinde izmir'de doğdu. Tren istasyonunda çalışan babası trajik bir şekilde vurulup ölünce yetim kaldı. Dört kardeşi daha olan Moreno, annesi Madam Roza tarafından yetimhaneye (Nido De Guerfanos[1]) verildi. Dört yaşına değin yetimhanede kalan Moreno daha sonra Yahudi ilkokulunu bitirdi.

Gençlik yıllarında pek çok değişik işte çalıştı. En yakın çocukluk dostu Alber Dinar'dır. Çalıştığı yıllarda kendini yetiştirdi ve Kardıçalı işhanında yanında getir götür işlerinde çalıştığı izmir'in ünlü avukatlarından birinin katipliğine yükseldi. Ayrıca geceleri Milli Kütüphane'ye gidip Fransızca çalışıyordu. Yine bu sıralarda başlayan gitar merakını eline geçen bir gitar aracılığı ile geliştirdi.

Aynı dönemlerde Bar-Mitsva törenlerinde şarkılar söylemeye başladı. Gençlik çağlarında kendi semtinde ve izmir'de iyice tanınır olmuştu.
Bir albümünün kapağı

Moreno askerliğini II. Dünya Savaşı sıralarında piyade olarak Akhisar Orduevi'nde yaptı. Burada caz orkestrasında solistlik yaptı ve yine Konya ile Adana'daki askeri yerlerde sahneye çıktı. Askerlik döneminde müzik ile daha içli dışlı olan Moreno izmir Kordon'da bulunan NATO binasının yerindeki Marmara Gazinosu'nda da sahneye çıktı. Moreno ilk konserini ise Konak vapur iskelesinin üzerindeki gazinoda verdi. Moreno müzisyenliğini biraz daha ilerletince annesi Madam Roza ile birlikte Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Karataş semtindeki Asansör Sokağı'na taşındı. (Sokağın bugünkü adı Dario Moreno Sokağı'dır. Halk arasında bu sokak ve çevresi "Asansör" olarak anılır.) Gittikçe daha da ünlenen Dario Moreno'nun ünü izmir Palas otelinde iyice parladı. Askerlikten sonra ise Moreno bir süre istanbul Fenerbahçe'deki Belvu Gazinosu'nun sahnesine çıkmaya başladı. Bu arada Moreno, Ankara'da bulunan Bomonti Gazinosu'nda sahne almak üzere iki gün için Ankara'ya gitti. Ancak iki yıl Ankara'da kaldıktan sonra tekrar istanbul'a dönebildi ve Fritz Kerten'in orkestrasına solist olarak girdi. Moreno Ankara'da kaldığı yıllarda Orhan Veli ile oda arkadaşlığı da yapmıştır. istanbul'da bir yıl boyunca çalıştıktan sonra Atina'ya geçti.
Dario Moreno

Burada çalışırken Paris'te bulunan bir emprezaryoya telgraf çektikten sonra oraya gitti. Moreno burada ilk olarak Perto Del Sol Müzikholü'nde sahneye çıktı. Paris'teki ilk yılları başarısızlık yıllarıdır. Almanya'daki Amerikan askeri kulüplerinde bir müddet şarkı söyledikten sonra Fransa'da ilk defa Jezabel şarkısı ile olağanüstü bir başarı elde etti. Paris'te; daha sonra Cannes'da bulunan Palm Beach Oteli'nde şarkı söyleyen Moreno daha sonra söylediği "Adieu Lisbon" ve "Cou Courou Cou Cou" isimli kalipsolar ile ününü pekiştirdi. istanbul'da yanında çalıştığı Fritz Kerten ile annesini yanına aldırdı. Fritz Kerten'in adını Andre Kerr'e çevirterek piyanist olarak yanına aldı.

Sezen Cumhur Önal ve Fecri Ebcioğlu Moreno'nun şarkılarına Türkçe söz yazmışlardır. Moreno Jacques Brel'in yazıp sahneye koyduğu ve başrolünü oynadığı L'Homme de la Mancha adlı müzikal eserde Sancho Pancho rolünü üstlendi. Dario Moreno ayrıca 32 filmde rol almıştır.

Moreno'nun ölümüne ilişkin söylentiler değişiktir. Bunlardan birisi 1 Aralık 1968 günü istanbul Hilton Oteli'ndeki odasında ölü bulunduğudur. Öbürü ise havaalanına taksi ile giderken geçirdiği bir kalp krizi sonucunda öldüğüdür. Kendisi izmir'de gömülmesini vasiyet ettiği halde, ölümünün hemen ardından annesi Madam Roza oğlu Moreno'yu gömülmek üzere israil'deki Holon kenti gömütlüğüne götürmüş ve Moreno orada toprağa verilmiştir.
(bkz: javi moreno)'Yu hatırlatan kişi.
deniz ve mehtap'ın bestecisidir, hatıralar hayal oldu şarkısını da, sanıldığının aksine alpay'dan önce söylemiştir, hatta herkesten önce o söylemiştir, mekanı cennet olsun.
izmir, tatlı ve sevgili şehrim
bir gün şayet senden uzakta ölürsem
beni sana getirsinler
fakat mezarıma götürülürken
"öldü " demesinler," uyuyor " desinler
tatlı izmirim
dizelerinin sahibi müzisyen.
izmirli bir ispanyoldur..
her akşam votka rakı ve şarap şarkısı beni benden almıştır günde bir fasıl dinlenir.
uzun zamandır merak ettiğim izmir - asansör ü keşvetme girişimim sonucunda tanıştığım tatlı izmir in tatlı müzisyeni.izmir - aydın doğumlu, italyan asıllı sanatçı "italyan mısınız?" sorusuna her daim "türk üm" yanıtını vermiştir. izmir de yaşamış olduğu evin bulunduğu sokağa ismi bahşedilmiştir ve gidilip görülmesi şiddetle tavsiye edilir.
Dinlenmesi insana huzur veren ve dinlendiren sanatçıdır.
(bkz: dario moreno sokağı)
izmirdeki asansör sokağına ismini veren güzel insan, müzisyen.
güncel Önemli Başlıklar