bugün

almanca danzig kentinin adından Türkçe'ye halk ağzında daniska olarak geçmiştir. eskiden almanya'dan danzig yoluyla gelen alışveriş nesnelerinin üzerinde danzig markası vurulurdu. oldukça iyi ve sağlam olan bu mallar, halk arasında beğenilir, tutulurdu. bir şeyin en iyisi, en ileri noktası anlamında bu söz kullanılır.
En iyi, katmerli.
eski ismi swtch olan muzik grubu..
(bkz: âlâ)
(bkz: rte)
(bkz: gdansk)
an itibariyle rte nin kullandığı sözcük.
ben çevrecinin daniskayım.
(bkz: çevrecinin daniskası)
daniska sözcüğü; 'danish' yani danimarkaca'dan türetilmiş gibi gözükmektedir. büyük olasılıkla, yurdum insanının herhangi bir nedenle gerçekleştirdiği danimarka ziyaretinde öğrendiği üç-beş kelimeyi; bunun danimarkacası yerine, 'danişkası' budur şeklinde tanımlaması sonucu dilimize yerleşmiştir.
polonya'nın donzi koridorundan kaynaklı yerleşmiştir dilimize. Donzi koridoru kuzeyin soğuğuyla güneyin sıcağının birleştiği, sentez oluşturduğu bir koridordur ve toprakları çok verimlidir bu nedenle ürünleri çok kalitelidir bu nedenle bir nesneyi övecekken "türünün daniskası" olarak dile getiririz. Mustafa Balbay
Danzig şehrinin adından gelir. anlamı;

Âlâ, Hikmet.
en iyisi anlamına gelen kelime.
bir şeyin en iyisi anlamına gelir. şerefsizliğin daniskası da şöyledir.

http://galeri.uludagsozluk.com/r/hain-192557/
bende bilmem ne var?

- sende o varsa bende daniskasi var!!!
daniska ne demek?

15'inci yüzyılda danzig'e daniska denirmiş! danzig ya da daniska mallarının kalitesiyle ünlü bir şehir.

dilimize daniska ta o zamanlardan 15'inci yüzyıldan girmiş. (ntv tarih - aralık sayısı - syf 86)
(bkz: danska)**
bugün doğum günü olan yazar.

iyi ki doğmuş.
Danimarkaca bir kelime.
Gökhan tümkaya ve 4 arkadaşının kurduğu koca koca adamların şarkı söylediği 2017 model grup.

Hayko cepkin Bora duran Hüsnü Arkan Cahit berkay gibi isimler Twitter da ironi ile grubun adini duyurdular. Gökhan Tümkaya 1 günde 6 dinlenme ile rekor kırdıklarını belirtmiş. Lan zaten grup 5 kişilik.

isin esprisi bir yana umarım güzel seyler çıkarırlar da buralar değerlenir.
Dani'iska Alm. Danzig şehrinin adından/ En iyi, katmerli, kaliteli, âlâ.

Bir şeyin en babası, kralı anlamında kullanılan kelime. (Mal: Safiyane, Temeli, özü, halisi)

vakti zamanında Almanya'dan Türkiye' ye gelen ithal mallar (18.yüzyılda Almanya'dan ithal edilen kaliteli ve çok pahalı bir kürkün ismi) Polonya'nın Danzing limanından yola çıkıyorlarmış. Danzing limanından gelen bir sözcük.

https://www.antoloji.com/m/nedir/daniska/

Edit:Danzig Koridoru (Polonya Koridoru) Versay Antlaşması'yla oluşturulan bir düzenlemedir. Bu düzenlemeyle Doğu Prusya ile Almanya arasındaki bir arazi şeridi Polonya topraklarına katılmıştır. Danzig (Gdansk) liman kentini de içine alan bu arazi şeridi, Polonya'nın Baltık Denizi'ne bağlantısını sağlamaktadır.

https://www.wikizeroo.org...lraS9EYW56aWdfS29yaWRvcnU

görsel
Gecesini arar şarkısı ile tanıdığım grup. Çok acayip bir şarkı yapmışlar bence ya da son zamanlarda dinlediğim çoğu şarkı bana çok güzel geliyor. Bilemiyorum. Sevdim. Kalp ben.
Gecesini arar şarkısını tesadüf (bkz: joy Türk) ten duyduğum güzel sesli adamların oluşturduğu grup

Bence kesinlikle dinlemelisiniz.
Güzel şarkı.
TAM sonbahar akşamı şarkısı.