bugün

spartacus: gods of the arena'yı türkçe'ye "spartaküs: arena'nın allahları" diye çevirmediği için minnettar olduğum kanal.

zaten spartaküs olayı yeterince garip, bir de arena'nın allahları'nı kaldıramazdım lan.
coupling ve nip/tuck dizilerini sezon sonu kesmis ve yayınlamakta ısrar eden bu kusurları harici mukemmele yakın yegane kanal.
aklı sıra türk izleyicisinin güvenini kazanmaya çalışan kanaldır.
dizilerine bu yıla kadar altyazı koyardı. ve türkiye'de güzel samimi bir izleyici kitlesine sahipti. fakat yaptığı o muhteşem devrimler, artık dizilerinde dublajı ön planda tutuyor. sırf altyazı okumaya üşenen moşmoşuk bir genç kitle yüzünden dizilerini türkçe dublajlı yayınlıyor ve 3-5 izleyici uğruna asıl kitlesini kaybediyor. üstelik altyazı dublajlamaktan daha kolay olduğu halde... umarım yakın zamanda yaprak dökümünü. akasya durağını filan yayınlamaz. bak gözlerim doldu yine. ben eski cnbc-e'yi istiyorum. hatta eski e2'yi. hatta tv e'yi özledim be... bari dublajın yanında, bir de altyazı seçeneği eklese ne güzel olur... onun için hiç zor olmaz; yani ben sırf dublajlı diye izlemeyi bırakan arkadaşlarımı biliyorum. allah'tan dublajları iyi, izlemeye çalışıyoruz. doğuş amca duysun bizi...
Biraz sonra muhteşem bir dizi kanalından sıkıcı bir ekonomi-haber kanalına dönüşecektir.
kısa reklamları ve bızdekı gıbı 3 saatlık dızıler yerıne 1 saatlık guzel dızılere sahıp olan tv. kanalı. kanal d de 3 saatlık tek dızı ızleyecegıme orada 3 tane ızlerım daha ıyı. ( cok boş vakıt varken tabıı )
an itibariyle spartacus blood and sand'i "türkçe dublaj + orjinal dil" şeklinde vermektedir.

yani orjinal sesi kısma veya silme zahmetine katlanmamış kanaldaki abiler, dublajı direk orjinal sesin üstüne gömmüşler. çok harika olmuş..

kendimi şu anda discovery channel'da yengeç avcılarını izliyormuş gibi hissediyorum lan, çok fantastik duygular içersindeyim. bu mükemmel anı bana yaşattıkları için cnbc-e'deki yetkililere çok teşekkür ediyorum. böyle sıkı çalışmaya devam edin.
game of thrones u da sikmeye karar vermiş kanal. önce diziyi bir saatten 35 dakikaya indirecek; sonra ingilizce bilmeyen bile değil, ingilizce özürlü altyazı takımına altyazıları hazırlatacak. bütün bölümleri çıkmış diziyi haftada bir verecek; en sonunda da tüm erkekleri aynı odun sesli herife, tüm kadınları da özelliksiz sesli bi kadına seslendirtip, "türkçe dublaj yapızladık zaa" diye önümüze verecekler. yapma cnbc e yapma ya. daha spartacus faciasını atlatamadık. rahat bırak dizimizi.
16:9 formatına geçmiş kanaldır.
16:9 ile görüntünün içine etmiş kanaldır.bu ne lan böyle demekten alamıyorum kendimi.
16:9 değil bu olsa olsa 9:16 olur.
16:9 formatına geçerek 4:3 televizyonumda incelerek görüntünün içine etmiştir.
lcd-plazmadaki geniş-az rahatsız edici görüntü yerine tüplülerdeki izlenmez derecede kötü görüntüden yana tercih yapmış kanaldır. lcd-plazması olan ailelerin bile ikinci varsa üçüncü tv'sinin tüplü olduğu bir ülkede yanlış hamle yapmıştır.
conan o' brien' i izlerken kalpten gitmeme az kalmasına neden olan kanal.
mizansen:
yer: ev
bir anda ekranda gerçek boyutlarında beliren turuncu bir dev... ilk tepki dehşetle karışık korku. * 16:9'da conan o'brien ekrandan fırlayacak gibi.
16:9 formata geçen kanal. bu her ne kadar lcd'ler için iyi de olsa, eski televizyonlar için tam bir felaket. görüntü, tek kelimeyle "uzun ince oluyor.
uyarı: entry'nin devamı yazarın saçmasapan iç dünyasını anlatıyor.

--spoiler--
Artık basık kafalar, dar popolar yok dediler, şimdi ince uzun suratlar, dikdörtgen popolar oldu. bu yüzden odamdaki minik televizyonumdan rahat koltuğuma oturup tv izleme keyfini, salona gitme eziyetiyle değiş tokuş ediyorum. o televizyonumu seviyordum ben. ufacıktı, minnacıktı, düğmesine basınca "zıııoonnn!" diye hoş bir ses çıkıyordu. bazen görüntü gidiyordu, tepesine bir tane vuruyordum, geri geliyordu. kitaplığımın 4. rafından, hayata gülümsüyordu. ama sonra. güümmm. cnbc-e ve e2 16:9 formatta yayına geçti. ben de en sevdiğim dizileri, salonda izlemek zorunda kaldım.
edit: gerçi, dev ekranda da 16:9 görüntüyle çok süper bir görüntü oluyor da. neyse.
edit2: özür dilerim teneke*. hayat böyle. bir zamanlar efsanesindir, ama sonra, hayatta bazı şeylerin değiştiğini hissedersin. senden daha iyilerin olduğunu anlarsın. ama merak etme. ben seni ömrümün sonuna kadar saklayacağım. seni seviyorum teneke.
--spoiler--
web sitelerini de yenilemişlerdir: http://www.cnbce.com
game of thrones reklamlarıyla bıktıran kanal.
cumartesi ve pazar günleri sabah 9 ile 12 arası beni etkisi altına alan kanal. (bkz: spongebob squarepants), (bkz: back at the barnyard), (bkz: the penguins of madagascar)
an itibariyle bir the big bang theory bölümünde panpa çevirisini kullanan kanal.
Beceriksiz senaristlerden umudunu kesen yapımcıların, dizi kolpalamak için takip ettikleri tv kanalı.
çeviri yapan elemanlarına çok pis sövüyorum bu kanalın. gün ışığı görmemiş en aşağılık küfürlerimi yolluyorum, böyle diyeyim. oyuncu ''penis, dick, cock, vs.'' diyor, bu götlekler ''muz, çubuk, bilmem ne.'' gibi aptal aptal karşılıklar kullanıyor. hatun ''dildo'' diyor, bunlar ''plastik koca'' şeklinde çeviriyor. peter griffin, cartman ''balls'' diyor, bu dalyaraklar ''kampana''yı uygun görüyor. eleman ''condom'' diyor, bu ırzını siktiklerim de ''susturucu''.

sonra arada bir the big bang theory'ye denk geliyorum. bir de bakmışım ki penny ''you know what''lı bir cümle kurmuş... peki bu am ağızlılar ne diye çevirmiş?

(bkz: var ya)

bir de soru işareti sonunda.

olm bu ne lan? allah aşkına ne bu amına koyim? rtük mtük ayağına mı yani tüm bu kolpaya yatmalar? ''penis, vibratör, testis, prezervatif'' yazmak çok mu zor, yoksa çok mu ayıp? nedir yani?
yılbaşı gecesi saat 22 de lady gaga konseri, ardından saat 24 de victoria's secret defilesini yayınlayacak olan kanal.

valla lady gaga konserini seyretmek için vize veririm tamam. ama sonrası için kemiklerini kırmak isteyebileceğim birini biliyorum...*
yabancı dizileri izleme imkanı sunan güzel ve sık sık izlenebilir bir kanal. en sevdiğiniz yabancı dizileri bulabilirsiniz. chuck, gossip girl, how i met your mother vb. diziler yayın yapmaktadır.
komedi kuşağına koyduğu filmlerle beni ağlatan kanal.

(bkz: one last thing)
son zamanlarda yeni yayınlamaya başladığı bir çok kurtadam, itadam, vampir tarzı filmlerle bokunu çıkarmış tv kanalıdır, carnivale zamanından beri izleyen biri olarak, birbirine yakın tarzda dizilerin çokluğu beni kanaldan soğutmuştur. ancak yeni yayınlamaya başladığı (ya da benim yeni gördüğüm) person interest dizisiyle gönlümü bir nebze de olsa almıştır.
tv izlememi sağlayan kanal yoksa açtığım yok aleti...
doğuş grubunun star tv'yi aldıktan sonra her reklam arasında, muhteşem yüzyıl ve iffet fragmanı yayınlamaktan finans izleyicilerine fenalık geçirten ekonomi kanalı...