bugün

fotomaçın sürekli fb ye imza attırdığı cruzeiro nun şilili ön liberosu.

günler, haftalar, aylar sonra editi: fotomaç ın da öngörülü ve zeki yazarları bünyesinde barındırdığının kanıtıdır kendisi.
(bkz: malazaki)
ön libero tanımına birebir uyan, sert futbolu ve yerinde müdahaleleriyle savunmasını rahatlatan, cruzerio' nun şilili futbolcusu.
tam ismi Claudio Andrés del Tránsito Maldonado Rivera olan; dönemin football mondial programında hakkında 20-30 dakikalık bir belgesel verilen oyuncu. 10 numara giyiyordu o dönemde sao paolo'dayken, ama defansa yönelik oynuyordu.

brezilya'da futbol oynayan en kaliteli yabancılardan biri. 1,5 milyon euro falan deniyor, eğer fenerbahçe başarırsa bu oyuncuyu neredeyse bedavaya almış olacak.

football manager 2008 şöyle demiş hakkında :

Chile 36 caps / 1 goal
3.1.1980 27 years old
174 cm 74 kg
$6,250,000 Right Only
$23,000 per week 31.12.2008

Technical Attributes
Corners 10
Crossing 13
Dribbling 12
Finishing 7
First Touch 14
Free Kicks 10
Heading 11
Long Shots 11
Long Throws 6
Marking 17
Passing 16
Penalty Taking 15
Tackling 18
Technique 13

Mental Attributes
Aggression 15
Anticipation 17
Bravery 16
Composure 16
Concentration 18
Creativity 14
Decisions 15
Determination 14
Flair 12
Influence 14
Off The Ball 10
Positioning 16
Teamwork 16
Work Rate 16

Physical Attributes
Acceleration 14
Agility 15
Balance 17
Jumping 12
Natural Fitness 14
Pace 12
Stamina 14
Strength 14
merakla beklenmektedir. wikipedia'da defansın önünde çelik bir kalkan ifadesi kullanılmış kendisi için. fenerbahçe'nin beklentilerini ne ölçüde karşılar bilemiyorum ancak 28 yaşına kadar güney amerika dışına çıkmamış bir futbolcu olması kafamı karıştırmıyor değil. maliyeti çok ucuz görünüyor. eğer alınır ve başarılı olursa büyük transfer başarısıdır.
(bkz: maldonado)
hürriyetin haberine göre fenerbahçe'yle kesin anlaşmış futbolcu.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/futbol/8050966.asp

santos formasıyla 84 maçta 1 gol atmış oyuncu. tamam insan defansif ortasaha olur da ali eren beşerler gol istatistiğiyle oynamaz ki.
hürriyet ve vatan gazeteleri'nin haberlerine göre fenerbahçe'nin kesin olarak anlaşmaya vardığı futbolcu.
pazar günü sağlık kontrolünden geçerek, pazartesi günü 4 yıllık sözleşme imzalayacakmış.

yani diyebiliriz ki sezonun ikinci yarısında ve önümüzdeki avrupa maçlarında kendisi aurelio ile birlikte fenerbahçe'nin orta sahasının yükünü çekecek futbolcudur. umarım fenerbahçe taraftarını üzmeyen bir transfer olur.
wikipedia'ya göre fenerbahçe kadrosunda görünen şilili dmc.

bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/Claudio_Maldonado
fenerbahçe için çok yararlı olacak olan transferdir. şimdiden hayırlı olsun...

edit: sözlerimi geri alıyorum. hayatımda böyle kazma görmedim.
maldarasanu ' nun boşluğunu doldurabilecek tek isim, bu dönemde alınabilecek en iyi defansif ortasaha.
ispanya'da tatilini tamamlayıp bu hafta içi türkiye'ye Fenerbahçe'ye imza için gelecek futbolcu, bugün ya da yarın transferinin duyurulacağı söyleniyor.
pek tuhaf isimli futbolcu. mal-donado. allah galatasaray ve beşiktaş taraftarının gazabından korusun.
galatasaray veya beşiktaş a gol atarsa "ne mal var hey maşallah" diye yüceltilecek futbolcudur. o zaman allah fenerbahçe taraftarının gazabından korusun.
maradona ile ronaldo'nun karışımı gibi bir şey. *
maldarasanu'dan hallice bir topçu.
fm severlerin özellikle fm 2005'deki transfer gözdelerinden birisidir.
sadece bir maçını izlemiştim ve orda da kalitesini belli ediyordu. abd ile oynanan özel bir maçtı yamulmuyorsam. ancak fm diyorsa doğrudur felsefesiyle yola çıkıp yorum yaparsak;
iyi top kesen ve topu oyuna çabuk sokan bir futbolcu olduğunu söyleyebiliriz. appiah'ın yerini dolduracaktır kesinlikle.

ayrıca futbol bilgisini tartışmaya hiçbirimizin g.tünün yemeyeceği güzide insan ogan tarhan da zamanında goal'deki bir yazısında "avrupa'nın keşfedemediği pırlanta madeni" yorumunu yapmıştı.

umarım fenerbahçe'nin avrupa'da gücüne güç katarken, kritik gollerle sevilla'yı devirirken turkcell super lig'deki her maçta da kendi kalesine 2 gol atar. * *

çok uzun zaman sonra gelen edit: allah seni bildiği yapsın maldonado, hakkında iki satır kelam etmişiz zamanında ansıl bir hüsrandır bu ya!
topsuz oyunda rakibi yıldırmak adına çok iyi işler yapan ve oyunu iyi okuyarak zaman zaman kenar oyuncularına savunmada yardım ederek karşı takıma kanatları kapayan bir oyuncu olmasına rağmen topla birlikte pek bir halt yapamamaktadır, fenerbahçe ye getirisi olur mu bilinmez ancak ne appiah kadar iyidir ne de aynı pozisyonda oynayabilecek tonla adamı olan fenerbahçe nin önceliği bu oyuncudur diye düşünmekteyim.

kısaca kendisi kalburüstü bir oyuncudur ve topa girişlerinde kasaplık açısından ivan cordoba dan başka rakibi de yoktur.
diego alfredo lugano moreno' nun orta saha versiyonu. * Vanderlei Luxemburgo' nun damadı *. Milli takımda * tello' nun kaptanı
fb tv'ye göre fenerbahçe'yle kesin olarak anlaşmış futbolcu. *
--alıntı--
***FENER***FENERBAHÇE, ŞiLiLi FUTBOLCU MALDONADO'YU RENKLERiNE BAĞLADI (29/01/2008 - 17:12:10)
--alıntı--

imkb'ye fenerbahçe tarafından aşağıdaki bilgi geçilmiş ve futbolcu transferi gerçekleşmiştir.

(bkz: hayırlı olsun)
(bkz: altı artı iki)
federasyon desteğiyle sonunda fenerbahçe ye imza atabilmiş futbolcu. artık appiah ın kaprislerini çekmek zorunda kalmayacak yönetim.
transferi fenerbahce resmi sitesinden aciklanan silili futbolcu. gokhan unal & mehmet topuz'da gelirse eger, aman diyorum, fenerbahce'mize hayirli olmasini diliyorum.

http://www.fenerbahce.org/icerik/haber/10508/

buyuk ihtimalle yarin fotomac kendisini hemen konusturacak bir haber yapacaktir.

ornekleyelim;

--spoiler--
claudio gelir gelmez bombaladi!! *
fenerbahce'nin $ilili yeni transferi gelir gelmez zico'yla ozel goruserek 'hocam ben hazirim, beni nolur sahaya surun' dedi. zico ise kendisine 'turk orf ve adetlerini ogrenmeden olmaz' cevabini verdi.
--spoiler--
Colin Kazım, Mehmet(?)Aurellio, Gökçek(!) wederson gibi çakma türk oyuncularıda saysak mı ?
güncel Önemli Başlıklar