1. 1.
  herhangi birine ne kadar lazım olur bilinmez ancak sözlüğe bazı kürtçe(yoktur tabi böyle bir dil farsça desek daha iyi olur) kelimelerin karşılıklarını yazan yazar. ayrıca ing. sınıf.

  acil edit>>

  kendisi "pkk" denen terör örgütü için gerilla harekati demektedir. bu ne hezeyandır ki ölen masum çocukların faturasını da milletimize ve asil ve ölümsüz askerimize çıkartmaktadır.
  kendisi öncelikle bir türkiye cumhuriyeti vatandaşıdır ve şu anki düşünce biçimi anayasal olarak suçtur. ne akıl, ne bilgi ne de sağduyu ile hiçbir ilgisi yoktur..

  ama öncelikle bazı şeyleri bilmesini isterim;

  i. türk askeri dünyanın en eski kurumudur.
  ii. türk askeri dünyanın en hümanist askeridir. bunu başta çanakkale savaşı olmak üzere tüm dünya hayretle izlemiştir.
  iii. pkk'nın en başından beri kuruluş amacı da yöntemi ve stratejisi de bellidir. henüz herhangi bir değişime uğramamıştır.
  iv.pkk, başta sosyalizm olmak üzere demokrasi ve insan hakları da dahil olmak üzere tüm düşünce akımlarını bir şekilde istismar edip uluslararası arenada kendini haklı çıkartmaya çalışan yegane terör örgütüdür.
  v.kontgerilla yüce milletimizin geleceği için kendisine özgü karar ve yöntemlerle hareket etme yetkisini bizzat milletimizden almıştır.
  vi.ülkede herkes anayasal olarak özgürdür, her bölgedeki oy sayısı 1(yazıyla bir)'dir ve türkiye ortadoğunun demokrasi sembolüdür.
  vii.doğu illeri için yapılan ya da en azından yapılmak istenen fakat bazı sebeplerden dolayı maalesef yetersiz kalmış güneydoğu anadolu projesi(gap) tüm zamanların en masraflı ve iyi niyetli projelerinden birisidir. ayrıca bu asla ülkemiz için bir son niteliği taşımamaktadır, taşımayacaktır.
  viii.herkes istediği dili konuşmakta özgürdür.
  ix.hiçkimse herkesin tamamen özgür olan bir ülkede "özgürlük savaşçısı" olarak nitelendirilemez, adlandırılamaz. çünkü özgürlük zaten anayasal ve kültürel olarak milletimizin bir parçası ve yaşam standardıdır.
  x.tarih büyük türk milletine yapılmış hiçbir yanlışlık ve ihaneti kabullenmemiştir, kabullenmeyecektir..
  3 -5 ... destination unknown
 2. 2.
  sözlüğe kürtçe öğretmek için geldiğini sandığım yazar.iyi niyetli olduğunu düşünmek istediğim dikkat çekmek için yazmamasını gerektiğini düşündüğüm yazardır. ne zaman geldiği bilinmez ama hoşgelmiş.var olan bir dilin türkçe karşılığını yazan yazardır ayrıca.
  3 -3 ... brokerx5 ya da mustang
 3. 3.
  pkk'yı özgürlük savaşçıları olarak nitelendiren yeni trajikomik yazma özürlü yazar.
  selam ben de faşist.
  9 -3 ... fabala
 4. 4.
  (bkz: ezik)
  3 -2 ... merdumgiriz
 5. 5.
  (bkz: pkk/#3310435) aferin çok iyi düşünmüşsün yazarı. doğuya yapılan yatırımın hiçbir yere yapılmadığını ama yine o gerilla dediği orospu çocukları tarafından yok edildiğini bilmeyen yazar bozması.
  5 -2 ... yavuzum
 6. 6.
  ilk 10 entry si normal olan an aitibariyle geriye kalan 36 entry nin sadece kürtçe kelimelerin türkçe karşılıklarının yazılmasıyla oluştuğunu gördüğüm ve yazar olmak için ilk 10 entry i normal, geri kalan entry leri de ne amaçla yazdığını merak ettiğim yazar.
  1 -1 ... brokerx5 ya da mustang
 7. 7.
  henüz silik değil çaylak olan yazar ama böyle giderse sözlükteki ömrü pek uzun olmaz. yazdıklarının biraz farkında olması lazım aksi takdirde yasal olarak başı belaya girebilir.
  ... madrid ulku ocaklari reisi
 8. 8.
  cizgiyi asmadigi surece ogrenilmesinde de ogretilmesinde de bir zarar yoktur bana gore.
  en azindan birileri kurtce konustugunda olayin ucunu azda olsa yakalabiliriz kelimelerden.
  ayrica yedi sulalem turktur, ulkucudur. ulkucuyuz diye kurtleri insandan saymamak veya kurtce ogrenmemek mantiksizdir...*
  ha i$in icinde pkk varsa ogreneninde, ogreteninde ta mina koyim
  4 ... sic transit gloria mundi
 9. 9.
  kimsenin haybeye savunmasını yapmaması gereken "10 entry girince yazar olanlar"dan. pkk başlığına "özgürlük savaşçısı" diye bakınız vermiştir bu arkadaş. şimdi bbc, cnn gibi dünya basınının en güçlü sesleri bu köpeklerden savaşçı diye bahsedince verdiğimiz tepki toplumsal olmuyor mu? her tv kanalımız kınamıyor mu bunları? özür dilemeye davet etmiyor mu? pasifiğin ötesine sesimizi haykırıp duyurmaya çalışırken, kendi öz malımız olan sözlükte bir ayrılıkçının sesini kısmak neden tepki sebebi olmuştur anlaşılamamaktadır. bu arkadaşa destek verenler "özgürlük savaşçısı" benzetmesinin anlamını araştırsınlar biraz ve sonra yorum yapsınlar.
  8 -2 ... engineer
 10. 10.
  obje yonelimli programlamada, ilgili atribute ve metodlarin gruplandigi bir yapidir.

  bir java ornegi olarak;

  public class uludagsozluk{
  string yer="zall'in yeri";
  public toString() { return(this.yer); }
  }

  ayrica;
  .class, java binary dosyalarinin uzantisidir. platform bagimli olmaksizin java virtual machine tarafindan calistirilabilir.
  1 -1 ... revolter00