bugün

üç boyutlu şehir simülasyon oyunu. simcity'le aralarındaki en büyük fark oyunun online oynanılabiliyor olması.

http://www.citiesxl.com
http://murcasa.blogspot.c...10/oyun-kritikleri-5.html
2011 versiyonu çıkan oyundur.
hakkında az girdi olduğunu görüp şaşırdığım şehir simülasyon oyunudur. türünün en iyi grafiklerine sahip sakin bir oyunu. artılarını ve eksilerini değerlendirecek olursak:

+ gerçekçi yer şekilleri, doğa tasarımı. grafik motorunu beğendim.
+ harita seçeneğiniz fazla
+ yeraltı ve yerüstü kaynakları konusu ilk defa işlenmiş, başarılı.
+ serbest kamera ile şehir içinde dolaşabiliyorsunuz. yani öyle sokak sokak, her köşe başında.
+ orijinal şehirler de eklenmiş, new york, paris, hong kong, hollywood.. gibi. üzerinde yapı yok ama arazi birebir aynı.
+ sanayi üretimi çeşitliliği fazla. sanayi ofisleriniz bina seçeneği olarak mevcut. dolayısı ile ticaret de fazla.
+ büyük bir yapı yapıyorsanız * * zönk diye konduramıyorsunuz. inşaası için işgücü ve hammaddeyi karşılamanız ve tabiki bir kaç saat inşaasını beklemeniz lazım.
+ üretimde, turizmde, ticarette, nüfusta ileri gittikçe sponsor şirket binaları hediye ediliyor. * * * * *
+ simcity'deki gibi doğa kirliliği hemen oluşmuyor, arazi büyük olduğundan sanayi ve şehri ayırabiliyorsunuz.

eksi özellikleri:

- iyi bir sisteme sahip değilsen oyunu unut.
- harita seçeneğin fazla olsa da yetmiyor, kendi arazini oluşturma seçeneğin yok.
- yeraltı ve yerüstü kaynaklarının bir arada olduğu arazi şekli çok az. zorluk derecesi yüksek arazilerde bu kaynaklar yok. ticaret yoluyla elde edeceksin, sonradan ıslah ederek tarım yapamıyorsun.
- enerji kaynakları detayı az işlenmiş. elektirik ve suyu yollar taşıyor. ayrıca hat döşemene gerek kalmıyor. su arıtma tesisi için 10 su pompası inşa etmen gerekiyor.
- nüfus 500 bini geçince kamera bazen takılıyor. araştırdım hemen her sistemde oluyor bu. bug olabilir. grafik detayı ile alakası yok en düşükte de aynı, en yüksekte de.
- sanayi sürekli büyümek istiyor. bir süre sonra zor durumda kalabiliyorsun. çünkü işgücün yetmiyor.
- turizm seçeneklerini az buldum.
- park ve bahçe seçeneğiniz çok az. büyük bir tek park var. şehirsel alan seçeneğiniz olsa da yeterli değil. ağaçlandırma yapamıyorsunuz, fidan ekemiyorsunuz.
- trafik sorununa çözüm bulabilmiş değilim. metro manyağı yaptım şehri, her yere otobüs kalkıyor ama hala trafik... yolları geliştiremiyorsun.
- vatandaş sürekli eğlence * diye ağlıyor, neredeyse her mahalleye üç değişik çapta eğlence merkezi kurmak zorundasınız. çok pahalıya patlıyor.
- hilesiz oynamak gerçekten zor, hile ile de hemen sıkılma riskiniz var. tavsiyem hilesiz oynayın keyfini çıkarın.
hakkında bu kadar az entry girildiğini görünce hak ettiği değeri görmediği kanısına vardığım, 3 boyutlu, 2009 versiyonu multiplayer olan şehir kurma oyunu. Bağımlılık yapan bir oyundur efendim, fazla vaktiniz olmuyorsa***, hiç oynamayın derim. Ekim'de 2012 versiyonu çıkınca tadında yenmez artık. Resmi facebook sitesindeki sslere de bakmadan etmeyin dediğim oyundur: http://www.facebook.com/citiesxl
insanı gerçekten bir belediye başkanı gibi triplere sokan şehir kurma simülasyonu. ticaret, eğlence, çevre, kaynaklar, turizm vs herşeyi düşünmek zorundasınız yoksa şehir yürümüyor.
Bir türlü anlayamadım amına koyim. Cities xl 2011 ile cities xl 2012 arasındaki farkı. Cities xl 2012 ile cities xl platinum arasındaki farkı. Cities xl platinum ile cities xxl arasındaki farkı. Adamlar ısıtıp ısıtıp milletin önüne servis ediyor. Ha amenna oyun kötü mü yok. iyi oyun. Çok beğeniyorum. ama milletle dalga geçiyorlar resmen. Hele allahını seven Cities xxl(5 şubat 2015 çıkışlı son oyunları) indirsin. Bir de xl 2011i. Bu ikisinin arasında bile fark yok. Niye bu kadar atarlıyım. Yok para vermedim oyun.a. Torrentciyim ama vermiş de olabilirdim. *
kimse bahsetmemiş ama ciddi anlamda memory leak sorunu olan oyundur. şehir resmen ram'in üzerinde fiziksel olarak inşa ediliyor sanki. bir süre sonra oyun oynanmaz hale geliyor. ne yapalım bunu oynamak için 250 gb ram mi takalım?

bu hatası her versiyonunda aynı hızla devam eden oyundur aynı zamanda. adamlar herhangi bir çalışma yapmıyor sanki bu konu üzerine.

çok daha güzel bir alternatifi için: cities skylines