bugün

istanbul denince akla ilk gelen camilerden biri Sultanahmet Camii. Tarihi yarımadada bulunan Sultanahmet Camii, Mimar Sinan sonrası klasik mimarinin en büyük ve en önemli eseri olarak biliniyor. Peki neden 6 minaresi var? işte nedeni... 10 Mart 2015 Salı 18:49 Efsaneye göre ‘Dönemin padişahı I. Ahmet, minareleri altından yaptırmak istemiş. Ancak kaplamada kullanılacak olan altının değeri padişahın bütçesini fazlasıyla aşmış. Caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa’nın bu emri ‘altın’ yerine ‘altı’ olarak işittiği söylenir. Bundan dolayı da camiyi 6 minareli inşa ettirmiş. NEDEN MAVi CAMi OLARAK BiLiNiR? Camii içinde 20 bini aşkın iznik çinisi kullanılmış. Bundan dolayı da Avrupalılar tarafından ‘Mavi Cami (Blue Mosque)’ olarak bilinir. Kaynak: islamveihsan Kültür - Sanat Paylaş
doğu roma'nın hipodrom olarak kullandığı ve at meydanı denilen alana ismini veren câmi'-i şerîf.
genelde islam sanatının özelde ise câmi mimarisinin istanbul'a bir başka armağanı olan bu câmii selâtîn yani sultanların yaptırdığı câmiilerden biridir. bu nedenle bânisi olan sultan 1. ahmed'in ismiyle isimlendirilmiştir.
6 Temmuz 2017'den beri restorasyonda olan, 21 nisan 2023 ramazan bayramı günü recep tayyip erdoğan tarafından açılacak camidir.
artık açılmış olan camiidir. ocak ayının başından beri girişe kapalıydı.
görsel
görsel
görsel
görsel
Ben 400 senelik bir yapıya bu kadar sarsıntı yükünün getirilmesini doğru bulmuyorum. Bir de, bu simgesel bir yapı.. kaybı gerek bu millet için, gerek islam tarihi açısından telafisi zor bir durum olur. Aynı şey istanbul’daki belki 6-7 cami için geçerlidir.

Bilemiyorum..
görsel
görsel
görsel